| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! Diseara ma intorc acasa cu avionul din Germania ( cu Wizz Air ) si m-am gandit sa nu ma intorc cu mana goala la neamuri. Faza e ca as vrea sa aduc o punga vidata de cafea ( 500 grame ) si o solnita decorativa cu sare. Intrebarea este cum pot sa trec cu astea la aeroport fara sa mi le confiste?
( Nu am bagaj de cala )
Multumesc anticipat! DAU FUUNDAA!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Cafea ai voie pana la 2KG! Cu restul nu se pune problema, sunt lucruri personale de uz casnic, nu-ti vor zice nimic!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E mai buna cafeaua de afara decat cea din tara? Nu vei avea probleme. Altele sa nu aduci.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ți le ar confisca? Nu e ilegal să aduci cafea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Solnița e cu risc. de confiscare.

| darrio2007 a răspuns (pentru sadrian46):

Aha, e sarea mai sărată in strainatate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Atita bataie de cap pentru niste spanacuri pe care le gasesti bine-mersi si la noi...

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns:

Atâta vreme cât încap în bagajul de mana, fara sa ii modifice volumul (40*
30*20), poți transporta asa ceva.
În Germania nu te va pune sa scoți nimic din geanta, nici măcar laptopul.
În România ești de regula rugat sa scoți electronicele din bagaj.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Vezi ca în solniță să fie sare!

| NumănumescBrBr a răspuns:

Salut! NU AR TREBUI SĂ FIE PROBLEME cu a aduce o pungă de cafea vidată sau o solniță decorativă cu sare în bagajul tău de mână, dar există câteva lucruri pe care ar trebui să le iei în considerare pentru a evita problemele la controlul de securitate.

Asigurarea că punga de cafea și solnița cu sare încap în bagajul tău de mână și nu depășesc limita de greutate și dimensiune impuse de compania aeriană.

TREBUIE să le pui într-un loc ușor accesibil în bagajul tău de mână, astfel încât să poți scoate rapid și ușor articolele la controlul de securitate.

| VaIentino2020 a răspuns:

Cafea gasesti si la noi, mai ieftina si mai buna.Sare parca nu se da cadou. Oricum foarte generos boieru'