| anonim_4396 a întrebat:

Eliminarea gazelor intestinale poate dauna mediului? Nu glumesc, dar ma tot gandesc, din ce in ce mai des, la ce mancare mancam noi acum...

19 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Sti cum se spune, ca sa nu mai 'dauneze', ar trebui stopata aceasta actiune. dar ce sa faci?! sa te "covarseasca" pe tine? [abtinandu-te?]

| Sara a răspuns:

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor nu dauneazarolling on the floor... aerul la cat este de poluat. nu mai conteaza cateva toxine in plus. Cantitatea eliminata de om prin acele gaze intestinale, sunt de o cantitate infima, si ele se raspandesc in aerul deja poluat. Nu stiu de ce, dar cred ca sunt singura care ti a dat un raspuns cat de cat logic happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca inainte se punau oamenilor botnite sa nu manance, ca sa nu elimini gaze ce trebuie sa ne puna?

| jo a răspuns:

Gazele produse de oameni nu sunt o problema, dar cele produse de vaci, da. Metanul produs de vaci reprezinta 20-25% din poluarea cu metan. Exista o gramada de literatura pe tema asta pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dauneaza. Neozeelandezii chiar au avut ideea de a folosi gazele emanate de ovine si le-au montat niste echipamente de colectare. Nu mai stiu cum s-a desfasurat proiectul, dar n-ar fi fain sa se aplice si la oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai veni cu idei de astea ca o sa ne puna taxa ca aia de la Bruxelles si se pare ca unii vor ajunge la faliment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este interesant: ar trebui sa analizam ce mancam si produce gaze intestinale;
apoi ar trebui analizat ce ar trebui sa mancam ca sa micsoram "emisia" de gaze intestinale;
ar trebui facut un studiu, o analiza, impreuna cu medici care lucreaza in cercetare, eventual cu nutritionisti, sa ne tii la curent de demarajul acestui proiect care ar trebui generalizat pentru ca alimentatia sanatoasa sa devina un obicei si o necesitate in toate casele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca nu o sa mai mancam nimic tot o sa eliminam gaze... pur si simplu ca vorbim le acumulam. nu mi se pare un motiv de ingrijorare prea maaare in deosebi cu cat e poluat acum mediu prin alte mijloace. o intrebare amuzanta si totodata ciudata, dar fie.laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca se mai discuta mult petema asta, le putem da guvernantilor o idee. O sa ne monteze un contuar si la sfarsit de luna sa ne taxeze.
''TAXA PE FLATULENTA''

| Wtf9000 a răspuns:

Masinile, de exemplu, dauneaza mult mai mult decat gazele intestinale. Asa ca nu vad cum ar fi asta o mare problema.

| mircea a răspuns:

Nu cred ca dauneaza mediului, doar daca insisti prea mult... Stiai ca in intestinele noastre sunt niste celule speciale care proceseaza... ce proceseaza si produc gaz metan? Stiai a unii dintre noi au mai multe celule din astea speciale?

| funnymantm a răspuns:

Sabinutza, m-a luat o vreme sa ma opresc din ras. oricum frate. Fi atent. ceea ce elimini tu se elimina si prin alte surse. In principiu este o leaca daunator dar astea "omenesti" ( laughing ) nu sunt nici atat.
Acuma. imi vine sa zic o tampenie. nu mai tin minte dar in Marea Britanie erau niste oi laughing (ma scuzati rad intruna). si oii astia nah mancau si elimnau gazele intestinale, cum spui tu. Ideea e ca nu mai tin minte daca s-a pus ca o sursa de distrugerea stratului de ozon sau o repara. era un documentar intreg pe tema asta, una din doua big grin. poate stiti voi tongue.

| andreea8888 a răspuns:

Wow, ce tema ne-ai dat...tongue
Normal ca dauneaza mediului, dar nu in exces, insa nu inteleg de ce esti preocupat/a!
Ai vrea sa opresti acest proces deoarece simti ca natura este in pericol?happy

Scuza-ma daca sunt putin mai glumeata, dar chiar este simpatica intrebarea!happy

| andreea8888 a răspuns:

Pai...sa stii ca si eu am avut nevoie de o juma' de ora sa imi revin din rasetele cauzate de povestioara ta cea poznasa, funnymantm...laughing

| hanry a răspuns:

Pana acu 200 de ani nu au daunat nu vad de ce ar dauna de acum incolo?

Răspuns utilizator avertizat
| madonica a răspuns:

Frate daca imi vine ma duc la baie sau intr-un loc ferit de oameni si ma descarc ca sa ma simt bine caci altfel am dureri de burta ore intregi, tu crezi ca eu in momentele alea stau sa ma gandesc ca dauneaza mediului sau stomacului? pe cine aleg?

| macarale a răspuns:

rolling on the floor mai da tu cat scoti pe zi de te preocupa problema mediului? cred ca poluezi mai mult cat mergi cu masina decat asa... oricat de mult ai incerca laughing

| marian_3448 a răspuns:

Daca se mai discuta mult pe tema asta o sa ne trezim cu o noua taxa di partea GUVERNULUI ( '' TAXA PE FLATULENTA ''). O sa ne monteze contuar si la sfarsit de luna ne taxeaza.