| bianca898 a întrebat:

1.Cum aș putea să combat îngrijorările interne?
2.Cum aș putea să mă bag mai mult în seamă cu un coleg de clasă? Sau cat de cat să atrag atenția?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"1.Cum aș putea să combat îngrijorările interne?"
m-ai facut sa zambesc, sa iti cer sa definesti ingrijorari interne? happy
cred ca te referi la ceea ce simti in suflet dar vine din psihic de fapt!
nu ai cum sa le combati, poti doar sa le controlezi si intelegi

"2.Cum aș putea să mă bag mai mult în seamă cu un coleg de clasă? Sau cat de cat să atrag atenția? "

cat de mult te-ai bagat in seama actual? cum crezi ca te vede el? iti da atentie? ti-a dat te inteles ca te place? te vede asa cum il vezi tu pe el?
In viata aceasta complicata vom intalni multi oameni draguti cu noi, insa unii ne vad ca pe simpli prieteni in timp ce altii ne vad ca pe 'iubiti', trebuie sa stim sa interpretam semnele pe care ei ni le dau...insa sa nu tragem concluzii gresite, daca v-om interpreta gresit ca o persoana ne vede ca pe un posibil partener si el ne vede doar ca pe un amic, in momentul cand ii vom arata mai ca tinem la el mai mult decat la un amic, este foarte posibil ca pe acel om sa-l pierdem definitivwinking

am incercat sa explic totul intr-o maniera adolescentina, nu de adult cum sunt eu acum, si ce mai adult happy

| bianca898 explică (pentru Simpatic):

1. Da, cam ceva in genul, nu sunt chestii care te stresează din plan exterior, te simți tu îngrijorat în suflet fără motiv.

| bianca898 explică (pentru Simpatic):

Iar la a doua întrebare să răspund, cam asta e faza ca nu prea am ajuns să vorbim sau să ne cunoaștem, chiar dacă suntem colegi de atâția ani, nu știu dacă înțelegi cam ce aș vrea eu să spun.

| Simpatic a răspuns (pentru bianca898):

Aici sunt fie semnele unei depresii, fie felul tau introvertit de a fi, bine ar fi sa nu fie ambele!

| Simpatic a răspuns (pentru bianca898):

Inteleg, ai ceea ce numiti voi adolescentii in slang 'crush' fata de un anumit baiat
din cate imi spui, el nu cunoaste sentimentele tale fata de el!
ei bine chiar daca esti fata, de aceasta data trebuie tu sa faci primul pas
cred ca ti-am explicat candva (daca nu ma insel) prin mesaj privat cum sa abordezi baiatul din clasa ta, care iti place, dar totodata sa nu-i dai posibilitate sa te respinga (pentru ca 'doare', mai ales cand nu ai experienta in ale relatiilor!), adica nu il abordezi la modul acela disparat, ci incerci sa il cunosti, ca si cum sunteti colegi noi care abia ati inceput liceul...sa pari interesata de el, sa-i urmaresti gesturile cand discuti niste subiecte care stii ca ii plac si lui etc
in felul acesta nimeni nu va fi ranit in sentimente
daca mai ai acele mesaje de la mine citeste ce ti-am spus atunci, cred ca ti-am dat niste sfaturi bune, cred, nu imi mai amintesc cu acuratete

| bianca898 explică (pentru Simpatic):

Mă tem să nu fie ambele, deși nu știu dacă pot zice ca sunt introvertită, îmi place să am companie și să ies afară sau să mă plimb, însă habar n am de multe ori rămân blocată așa în capul meu sau mă simt cumva stresată, îngrijorată.

| bianca898 explică (pentru Simpatic):

Da, înțeleg la ce te referi, însă el știe de sentimentele mele față de el deși poate crede ca au trecut, este situație mai complicată.

| Simpatic a răspuns (pentru bianca898):

Poate la fel de bine sa fie doar o neliniste, datorata singuratatii
multi adolescenti experimenteaza aceasta forma de solitudine
pentru ca au prieteni falsi sau nu au deloc, pentru ca stau toata ziua cu ochii in deviceuri, nu fac sport, nu au hobbyuri, nu se plimba des in aer liber etc
nu iti face griji suplimentare gandindu-te ca ai ceva neaparat! stresul te imbolnaveste!

| bianca898 explică (pentru Simpatic):

Pot spune ca nu prea am prieteni, mai mult cunoștințe și chiar de am nu sunt o prioritate în viața lor, mai mult sunt o ultima opțiune să zicem.

| Simpatic a răspuns (pentru bianca898):

Pacat
niciodata nu este tarziu sa stii!
daca nu a fost sa fie la liceu macar la facultate poate ai sa dai de altfel de oameni!

| Violleta2022 a răspuns:

Invatad foarte bine la scoala, asa ii atragi atentia si cine stie, poate te va place si el.

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa adopti strategia in care tii o evidenta, un jurnal sau ceva intim unde sa iti notezi gandurile care te framanta.In felul acesta vei avea o perspectiva un pic mai obiectiva si le vei putea controla catusi de putin, spre deosebire de mintea ta unde totul escaladeaza extrem de rapid.Ideea de baza e ca trebuie sa existe o ierarhie, in sensul ca mereu vor fi acele lucruri si situatii pe care le poti controla, pe care le poti schimba macar putin, si apoi cealalta categorie unde rezultatul nu tine de tine, nu ai ce face, asadar nu merita deloc sa te stresezi pentru cotinutul ei.

Poti sa faci un exercitiu in care notezi saptamanal diverse, si incerci sa le incadrezi in una din cele doua categorii.Vezi cum decurge la sfarsitul saptamanii, e foarte posibil ca unele lucruri care te stresau mult luni, sambata sau duminica cand le citesti sa ti se para mai putin semnificative sau ingrijoratoare.

Pentru a doua intrebare, te sfatuiesc in primul rand sa vorbesti cu acel coleg, poate despre ce s-a intamplat in acea zi la scoala, poate despre un prof, sa faceti glume de modul cum preda, poate sa ii faci un compliment pentru un print misto sau o melodie faina pe care vezi ca o asculta.De acolo lucrurile ar trebui sa decurga firesc.Nu este nevoie sa te dai peste cap, ci sa fii tu insati si daca e sa te placa, se va intampla.Iar daca te refuza nu-i nicio problema, mai exista baieti, stai linistita.

Succes!

| mont a răspuns:

Încearcă să faci activități vesele, distractive.

Cu colegul acela caută să afli ce îi place lui, îl pasionează și dacă aveți pasiuni comune mai departe este simplu.

| Furnicarul a răspuns:

1. Gandeste mai putin si fa mai mult
2. Il intrebi despre temele de la scoala. Te imbraci frumos si te parfumezi