| HotinAlexandra a întrebat:

Buna TPU, sunt fata trans si nu stiu cum sa imi fac coming-outul, gen au ma afisezi in public cum sunt si toti se simt dezgustati cand ma vad, nu prea ii inteleg pe transfobi astia care nu au sens in viata, parinti ma sutin foarte mult si mereu imi dau curaju pe care trebuie sa il am dar simt ca aici nu este locul meu, m-am intlanit mereu de transfobi rautociosi cu glumele lor invechite de care m-am plictistit sa le aud, nu prea le dau eu importanta ca nu ma afecteaza cu nimic, credeti ca singura solutie este sa emirgrzi in strainatate?, fara hate

Răspuns Câştigător
| BobTheCat a răspuns:

Salutare!

Din pacate, multi romani sunt oameni cam inchisi la minte, care nu pot accepta sau tolera astfel de lucruri sad

Ma bucur mult ca ai parinti minunati, care te sustin! happy Eu te admir pentru curajul tau si pentru taria ta de caracter, nu este usor sa te confrunti cu astfel de oameni care nu au altceva de zis in afara de lucruri urate.

Desi nu trebuie neaparat sa parasesti tara, eu te-as sfatui sa o faci, si asta din mai multe motive. Cum am precizat mai devreme, romanii nu sunt toleranti deloc. Cum a zis dullcat, "va mai trebui sa treaca inca vreo 10 generatii pana cand romanii sa fie toleranti pe astfel de subiecte"... In plus, tara in general e plina de idioti, deci nu stiu daca chiar va avea loc o schimbare... sad (Asta nu inseamna ca divinizez tarile straine, fiindca nici acolo nu e perfect, dar in comparatie cu Romania, acolo este mult mai bine!).

Toate bune!

| HotinAlexandra explică (pentru BobTheCat):

Multumesc!, pacat ca romani nu au invatat ca fiecare este diferit si nu trebuie batjocorit sau umilit

| BobTheCat a răspuns (pentru HotinAlexandra):

Cu mare drag! Da, chiar e trist...

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa-ti declini orientarea sexuala in public si asta te va ajuta sa treci mai usor peste rautatile oamenilor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, va mai trebui sa treaca inca vreo 10 generatii pana cand romanii sa fie toleranti pe astfel de subiecte.Ar fi neaparata nevoie sa iti cauti grupuri de suport, sa afli cum au procedat altii.Ce varsta ai?

| HotinAlexandra explică (pentru dullcat):

20, nu prea am prieteni decat sora mea cu care ma inteleg cel mai bine

| Felissa13Eden a răspuns:

Oamenii vor da cu hate indiferent ce faci. Daca tu esti fericita cu tine, lasa-i sa vorbeasca-cainii latra, ursul merge. Hate poti sa primesti si in strainatate, pentru ca o tara nu va fi niciodata toleranta in intregime. Fă ce simti, baby steps, nu te grabeste nimeni. E viata ta si o traiesti cum ti-e bine ție.

| HotinAlexandra explică (pentru Felissa13Eden):

Am locuit în uk și pot să îți spun ca nu am pățit chestiile astea pe care le pățesc în România

| vodami92 a răspuns:

Pai ce sa facem! cand am fost sa votam! noi majoritatea am ales familia traditionala! in loc sa alegem pe cealalta! mai asteptam! poate ne vine randul si noua! chestia este ca noi am ales sa fim precum Rusia! Ucraina! Ungaria! Turcia! care si ele sunt adepte familiei traditionale! nu cea lgbt! sigur ca daca noi am fi pe lgbt! am avea numai de castigat! adica la eurovision! nu vedeti ca nimeni nu ne voteaza! din cauza asta! dar mai este si partea aia politica! unde la fel suntem ramasi in urma!

| iliiiinca a răspuns (pentru vodami92):

Ce indrugi acolo? ai raspuns ca sa nu taci

| vodami92 a răspuns (pentru iliiiinca):

Pai ce numai tii minte la noi! trebuia sa alegem dintre lgbt si familia traditionala! ei si majoritatea au ales familia traditionala ca deh sunt persoane care merg la biserica! credincioase de altfel! si care nu sunt de acord cu asta! Grecia poftim nu au vrut sa fie! si uite ca pana la urma au cedat! este si ala totusi om ca si tine! ce daca este cum este! asta este! pai din cauza urei rasiale si a altor lucruri! am ajuns cum am ajuns! eu zic spun ca am facut bine ca i-am ales sa faca ce vor! adica astia lgbt! la alegerea lor! sigur ca era bine daca erau lasati sa se marite sau sa se casatoreasca dar nah! asta este! ca este scarbos si alea alea!

| vodami92 a răspuns (pentru iliiiinca):

Sau ma rog poate tu nu ai fost la vot atunci! si de asta numai tii minte!

| vodami92 a răspuns (pentru iliiiinca):

Atunci greseala mealaughing poate era vorba de altcevalaughing

| HotinAlexandra explică (pentru vodami92):

Sa fiu sincera, Romania e cea mai depravat tara din europa, cu mentalitatea lor de comunsti se vor duce rapa

| Bknee a răspuns:

Poți pur și simplu, cum ai zis și tu, să nu-i bagi în seamă. Ca persoană trans, te înțeleg perfect.

Nu este necesar să te duci în străinătate, dar ar fi bine să faci cum simți.

Vreau să ști că eu te susțin la fel ca părinții tăi.

| HotinAlexandra explică (pentru Bknee):

Si eu, pupici si speram la o tara mai toleranta

| vodami92 a răspuns (pentru HotinAlexandra):

Asa trebuie! dar e greu! mai ales cand ne conduc la putere! Burduja! Firea! Ciolacu! Ciuca! Sosoaca! Simion!

| Gaynumber a răspuns:

Nu, in grupul tau de prieteni ai cautat