| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema. Am reușit sa scap de gândurile de hula pe care nu stiu de unde le aveam dar le aveam in fiecare zi si foarte des, iar acum am ganduri in care apare fața necuratului si nu stiu de ce. Vreau sa scap de aceste gânduri. Ce sfat imi dați? Si mai am o problema, atunci cand vreau sa ating un obiect nou sau ceva ce este al meu sau l am primit, cand imi apare necuratul in gând si se intampla des, nu mai ating acel obiect chiar daca este al meu. Nu mi s-a mai întâmplat asta pana acum. Ce sfat imi dati sa scap de aceste ganduri pe care nu le suport si mereu ma contrazic cu ele? Este bine daca nu le mai bag in seama? Un raspuns detaliat ar fi bun.

6 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

E posibil sa ai o tulburare obsesiv compulsiva(TOC). In general se manifesta prin ganduri obsesive de natura sexuala, religioasa, legate de curatenie cu care nu te identifici, dar pe care nu le poti controla si care te macina. Mergi la un psiholog si discuta, se poate trata daca este TOC.

| Edi0123 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Adica tot ce se intampla nu e real si e in mintea mea?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Edi0123):

Da, in 99% din cazuri nu e real, pentru ca e un stres pe care tu ti-l creezi ca sa simti ca faci ceva productiv-sau sa te pedepsesti pentru ceva anume. Subconstientul tau considera asta si incearca mereu sa fie in alerta.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Mai intai discuta cu parintii si vezi ce zic si ei,ca parintii nu au cum sa-ti vrea raul, s-ar putea sa ai o problema, si sa fie nevoie sa vorbesti cu cineva component cum ar fi :un pastor, preot, psiholog, psihiatru, ca întrebarea ta cred ca iidepășește pe mulți de pe aici de pe TPU

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu vreau sa te supar, dar
ar trebui sa cauti sa vorbești cu o persoana matura si seriaosa, sfatuieste-te cu parinti ce sa faci mai departe, ca ei sunt mai maturi decat tine, aici pe TPU fiecare își poate da cu părerea, dar cred ca numai discutând cu cineva care te înțelege exact ceea ce simți, te-ar putea ajuta cu adevărat

| Edi0123 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Am inteles de la mai multi ca nu trebuie sa le dau importantă ca tot ce se intampla este doar in mintea mea si nu este nimic real. Acum nu stiu câta dreptate au dar eu zic ca da.