| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Daca seful meu vorbeste foarte urat cu noi si ne injura cand se enerveaza unde îi pot face reclamatie? In afara de HR in fabrica deoarece acolo no sa-i faca nimic deoarece se cunoaste cu îia de la resurse umane. fabrica se afla in Timisoara cum as putea sa il reclam sa il deie afara.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La patron. Inregistreaza-l si daca nu merge cu patronul, la ITM Timis. I se poate face si proces in instanta. Totul se face doar in scris. Pe vorbe nu se rezolva nimic.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Salontanul):

Câte procente din procesele deschise de angajați contra angajatorilor au fost câștigate de angajați? 1%? Cred că e prea mult! 0, 1% e mult mai real!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Salontanul):

Și, e un articol vechi de 9 ani! Câtă vechime în muncă ai?

| Salontanul a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Astazi este mai actual. Presiunea asupra justitiei este mai mare. Am 34 de ani de munca efectiva si 10 ani in grupe de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Inregistrati-l si apoi ii faceti reclamatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La directorul general

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la ITM

| ValentinMihai78 a răspuns:

Probabil ești un novice muncitor!
Bine ai venit în lumea dură și reală a unei fabrici!
Du-te la ITM, faci o reclamație, dar până ajungi înapoi la fabrică, să nu te mire dacă ești chemat la personal și ți se dă preavizul de încetarea contractului de muncă.
ITM, legile pentru drepturile angajaților sunt pentru fraieri și creduli!
Singurele cazuri când se face ceva este în cazul unui accident de muncă soldat cu rănirea sau decesul unui angajat și sunt probe evidente că e vina angajatorului.
În rest, mortul e de vină!

| Salontanul a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Gresesti! Am mers pana la capat intr-o reclamatie impotriva patronului si am castigat. Asta era acum 20 de ani in urma. Astazi este mai greu sa dai un angajat afara pentru ca asa vrei tu. Ideea este ca ai citit si n-ai inteles. Aici nu-i vorba de patron, ci de un angajat care face pe "desteptul", dar e prost de bubuie.

| LisaJulie a răspuns:

Mergi și vorbește cu patronul dar în general majoritatea șefilor vorbesc urat