| adita27372 a întrebat:

Am un subwoofer Pioneer TS-WX300A și nu am la el Port Bass Reflex adică acel plastic prin care iese aerul din interior și nu știu de unde as putea lua unul pe net nu prea găsesc știe cineva de unde as putea lua sau dacă se poate face ceva home Made acasă?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu il ai in sensul ca s-a pierdut, sau nu l-a avut deloc, si e inchisa boxa in zona aia?
Eu am tuburi din alea, dar mai mici, de pe vremea cand Mivarom vindea "retail". La diametrul pe care il vad pe net la TS-WX300A, ai putea face o improfizatie cu teava PVC de la materiale de constructii. Se practica intre cei care fac boxe profesionale dar homemade.
Problema este ca incinta unui subwoofer trebuie calculata, inainte de a o construi sau modifica, altfel ii strici total sunetul.
Momentan, e posibil ca tu ai o incinta inchisa (sealed).
Adaugandu-i tuburi sau gauri de alte forme, o transformi in incinta de tip bass-reflex, iar pentru asta, din cate imi aduc aminte, trebuie un volum mai mare, adica o incinta un pic mai mare, altfel se va auzi nasol.
Subwooferele sunt de 3 tipuri (in general):
-sealed/inchise
-bass reflex (cel mai frecvent cu tub)
-band pass (poate cele mai bune).
Fiecare incinta se calculeaza in functie de frecventa la care vrei sa aiba rezonanta maxima, specificatiile difuzorului (dimensiuni, raspuns in frecventa) si tipul constructiei (alea 3 de mai sus).
Pana si dimensiunea tubului sau tuburilor trebuie calculata, in cazul incintelor bass-reflex. Iti spune programul de calcul ce diametru si ce adancime trebuie sa aiba portul de bass.

Astea fiind spuse, eu iti recomand sa lasi incinta in pace, ca sa nu ii faci mai rau. Daca doresti sa treci la incinta bass-reflex, mai corect ar fi sa cumperi o incinta second hand, de la un subwoofer care s-a ars.
Eu am avut un Magnat T30 acum multi ani, avea incinta acordata ok, se auzea placut.

| adita27372 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Subwoofer ul este tib bass reflex, am pierdut acel port de ieșirea aerului și nu știu ce as putea pune acolo sa fie ceva ca originalul, pe net nu găsesc dimensiunea interior 11 și exterior 14, 5 la port.