| Jorjik a întrebat:

Salut, am o nelămurire nu stiu ce sa mai cred ce ulei sa folosesc la bmw w46 motor 1.8d seria 204d1 știu ca trebuie 5w30 dar nu stiu ce sa aleg castrol cum recomanda bmw pe capac sau moțul chiar nu-s ce sa aleg. Va rog dacă știți și a ți folosit ceva ulei și a fost bun sa îmi ziceți, mașina mea în prezent este în stare perfecta de funcționare și nu scoate fum deloc oricât i ai da în gura.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motul cred ca este mai recomandat decat Castrol.
Eu folosesc Ravenol (intr-un 1.9d conceput de Fiat/Alfa), si e foarte ok din punct de vedere al mersului motorului, excelent dpdv al curateniei in motor, EGR/galerie si DPF. Merge 10. 000km lejer, l-am schimbat si pe la 14. 000km si inca nu se modificase mersul motorului. La alte uleiuri se modifica mersul in 5000km si apar depunerile mai ales pe admisie.
Trebuie insa mai multe detalii cand alegi un ulei, nu doar vascozitatea si marca. Eu de exemplu caut Ravenol HLS 5W30, ca asta are aprobarile care ma intereseaza (GM Dexos 2 si Fiat). Trebuie sa cauti modelul cu aprobarea pentru motorul tau (care o fi aia).
Ravenol are multe variante de 5W30, fiecare orientata spre o anumita categorie de producatori. Trebuie sa vezi aprobarile pentru motoarele BMW.
Pe langa Ravenol, am mai fost multumit de uleiurile Mobil, mai ales la masinile mai vechi, fara filtru de particule. Este genul de ulei care lubrifiaza bine si nu se consuma mai deloc.
Ravenol se mai poate consuma cate 100ml, dar tine motorul foarte curat, ceea ce este foarte important la un diesel cu sistemele EGR si DPF active.

| Jorjik explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mereu mi ai raspuns si iti multumesc, mereu ai avut dreptate si te felicit in privinta aceasta, nu stiu de unde te informezi dar e foarte bine. Tine o tot asa te pup si o zi frumoasa!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jorjik):

Multumesc.
Am activitate si experienta in domeniu, stiu sa aleg informatiile. O mare parte din informatii sunt doar din experientele mele.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Castrol ...doar cel din Germania folosit acolo la reprezentanta, prietenii stiu de ce nu este recomandat cel din Romaniawinking
si eu tot Ravenol as fi recomandat, sunt primii din Romania, care au si "eticheta speciala" si poti verifica produsele lor sa nu fie contrafacute...nu folosesc ravenol actual dar stiu aceste lucruri!
la masina mea folosesc un ulei original culmea produs de grupul Total, dar este ceva special sa-i zic asa, nu este ca Totalul din comert, nici nu ar avea cum sa duca 7000 RPM motorul cu cel din comert!
Succes!