| mamamya a întrebat:

Ce parere aveti despre permanentul la rece?
Cum se face si cam cat costa?
Cat dureaza(cat tine)acest permanent?

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

Este la magazin Neofix solutie pentru permanent la rece costa cam 8-10 lei si are pe el modul de folosire mai exact:
Spalati parul
Imbibati suvitele cu solutia de permanent Neofix, evitand pe cat posibil aplicarea pe pielea capului
Puneti parul pe bigudiuri, prin rulare.
Lasati sa actioneze timp de 15-45 minute (pe parul mai sutire se lasa mai putin timp)
Clatiti cu apa
Imbibabti apoi parul cu apa oxigenata cu concentratia 1 - 2% pe care o lasati sa actioneze cateva minute
Clatiti cu apa din abundenta si uscati parul
Folositi manusi pentru aplicarea solutiei.
Nu folositi ustensile din metal.
Faceti un test de alergie inainte de utilizare.
Ambalaj: 100 ml

| Maryella_Sylvyne_1995 a răspuns (pentru Rizer):

Si de ce este necesara imbibarea cu apa oxigenata a parului? big grin

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Permanentul la rece este obtinut prin doua actiuni:
1.Actiunea mecanica-consta in rularea parului, pe bigudiuri din lemn, rularea suvitelor de par pe bigudiuri trebuie sa fie corect executata.De rularea suvitelor pe bigudiuri, va depinde forma ondulatiei permanente si chiar rezistenta.
2.Actiunea chimica-consta in intrebuintarea a doua lichide:solutia de permanent pe baza de acid thioglycolic,sub influenta careia parul se inmoaie,se umfla, isi schimba sectiunea, realizandu-se incretirea lui.
-Solutia de neutralizare, care este un oxidant, avand drept scop neutralizarea solutiei de permanent rece.
Din cate stiu eu, costa 2.46 RON, nu sunt sigura de asta!
Un permanent bun tine in jur de trei luni!
Sper ca te-am ajutat cat de cat!
Pa, pa!