| pisica90 a întrebat:

Salut,am o situație cred că unică sau nu știu,vorbesc singur,îmi imaginez că sunt in dialog cu cineva, persoane reale pe care le cunosc,un dialog cu voce tare și vorbesc ca și cum ar fi in fața mea, e ok?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i vorba de o boala psihica, numita "Paranoia", unde omul isi imagineaza si chiar aude voci, poarta conversatii cu persoane imaginare...
Mergi la un Medic pisihatru si spune tot ce faci ca sa-ti poata face o evaluarea psihiatrica corecta si sa-ti dea medicatie adecavta, ca sa te poata ajuta, inainte ca boala sa evolueze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ok, din ce punct de vedere? Deranjezi pe cineva?

| pisica90 explică (pentru sadrian46):

Când stau singura in cameră

| sadrian46 a răspuns (pentru pisica90):

Astfel nu deranjezi pe nimeni. Este o modalitate de a se manifesta a creierului tău în condiții de singurătate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Hai sa zicem ca e ok daca te ajuta sa iti clarifici unele ganduri, sa iei decizii si asa mai departe.Nu este asa unica situatia cum crezi, multi altii procedeaza la fel, doar ca nu vorbesc neaparat cu voce tare.Cat de des simti nevoia sa faci asta?

| pisica90 explică (pentru dullcat):

Când mă aflu singura in cameră și nu am altceva să mă distragă din a face asta

| dullcat a răspuns (pentru pisica90):

Pai atunci pare ok, multi oameni fac asa.

| alina2k18 a răspuns:

Alte chestii ciudate mai faci?
Esti sociabila? Ai serviciu? Esti ok cu greutatea?

| pisica90 explică (pentru alina2k18):

Sunt socială, am prieteni și viața mea este perfect normală, doar că partea asta la mine nu o înțeleg

| ioana748 a răspuns:

E ok. Un fel de Gibberish. Cand esti singur faci ce doresti.

| Lupică27 a răspuns:

Singuratatea apare atunci cand nu mai ai nimic sa-ti spui -Emil Cioran.
Nu cred ca ai nimic la mansarda dar probabil esti cam anxioasa, agitata.

| LaviniuA a răspuns:

Mda cred ca e ok... am intrebat si eu odata. Nu are legatura cu moda si frumusetea apropo. Mai bine postezi la Sanatate.

| numepublicc a răspuns:

Da, si eu fac asta! Nu e nimic anormal