| anonim_4396 a întrebat:

De unde s-au adunat atatia prosti pe internetul asta, in lumea asta? Ce naiba?
Intreb pentru ca eu mai toata viata am studiat, am zis sa incerc sa mai invat chestii, imi place robotica, fizica, programarea, matematica. Am 32 de ani, am job dar in social, la noi cel putin e dezastru, adica mna poti sa o duci bine daca inchizi ochii la toate, dar la noi pe social media cel putin nu vezi nimic inteligibil, la americani e altceva, acum inteleg ca la noi din pacate asta e nivelul, nu pot sa cer mai mult daca doar atat se poate, insa cred ca se putea mai mult.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu unele diferente cam asa este peste tot in lume. Si la altii vad comentarii ca la noi, fără noimă.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. O precizare,
Spui că ai studiat mult dar se pare că ai cam neglijat limba română.

| Emilian27 a răspuns (pentru darrio2007):

Asa este, ce să fac, scoala nu am terinat-o din pacate in Romania, pentru ca la vârsta de 10 ani, eu si cu parintii mei, emigrase in Canada, Ontario, in jurul anului 2007, iar scoala am continuat-o acolo, in România avand puține vizite dupa aceea, atât cat am fost în vizită și câteva vacanțe la bunici, în această minunată țară, din păcate nu am terminat școala în România să ma pot lăuda cu acest fapt, am facut doar clasele 1-4 sau primare cum se numesc aici, pana cand intrase Romania in EU iar, după am fost nevoit să continui aici scoala/studiile, in Canada.
Oricum am trăit destul in România ca să înțeleg ce și cum functioneaza sistemul, asa ca, din nou, cum am zis, din propria experienta, nu prea pot spune că am așteptări prea mare de moment de la țara natală din păcate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă studiai puțin și limba romana poate înțelegem exact ce vrei să transmiți.

| Emilian27 a răspuns (pentru suntserios):

Unii probabil vor presupune ca am pus intrebarea ca sa astept confirmari, pe cand adevarul e ca, prin raspunsurile primite imi pot confirma intrebarea pe care am pus o. Din pacate acesta e nivelul, nu pot avea asteptari prea mari, din moment ce inca multi inca va legati de modul de scriere al persoanelor, ca nu am scris perfect, aia e, ca de inteles se intelege, ca nu vrei tu sau altii sa intelegi, asta e cu totul altceva, pana la urma daca nu am pus o virgula sau o diacritica e mare pierdere, nu am venit sa imi dau lucrarea pentru doctorat ci doar am pus o simpla intrebare, la un subiect la care, probabil toata lumea stie despre ce vorbesc, macar veniti si cu ceva argumente la subiect daca tot, ca doar asa sa comentam cu pretexte din astea "ca nu stii limba romana", vorba aia, orice prost poate sa repete acest argument, cum zicea un om inteligent, cand nu ai argumente, o bagi pe aia cu"nu am inteles nimic, mai invata sa scrii sa te exprimi corect" ori probabil se si plictisesc rau, ca si in cazul multora de aici. Vrei sa iti dau dreptate ca nu stiu deloc limba romana, sau asa "putin" cum zici tu, probabil, ca sa iti fac pe plac, tie si altor papagali de pe aici cu 12 clase(maxim) care va credeti perfecti, sau judecati aiurea o persoana sau intentiile ei doar dupa mdul de exprimare care poate nici nu necesita o ortografiere perfecta pe un site, si intr-o tara de semi-analfabeti, ca sa zic si eu realitatea e pana la urma, sa numai pun ca, aveti naravul de a pune mai presus modul de scriere, decat contextul, ceea ce e complet aiurea, cel putin atat timp cat se intelege ideea, de zici ca voi ati fi profesori universitari, infine, nu va contrazic ca nu are rost, mi-as pierde mai mult timp decat am pierdut deja.

| suntserios a răspuns (pentru Emilian27):

Nici cratime nu ai pus. Nici punct când se termină fraza. Nu că ai ratat diacriticele.

Când vii să ii faci pe alții prosti și tu scrii așa cum ai scris intrebarea ta devine doar o glumă...

| Emilian27 a răspuns (pentru suntserios):

Imi pare rau daca te-ai simtit in ceea ce am zis, asta e, am sa tin cratima pentru mine. happy

| relian a răspuns:

La americani e altceva, vad te dai american, d esi esti in Canada. Pff asa is unia, li se pare ca acu descopera si ei Americam si wow, ei is cineva.
Tu ai s tudiat, asa si ce are studiatu cu prefectura? Poti sa studiezi zeci de ani si sa fii prost, asta nu stiai? Prostia nu tine de studiat sau nestudiat, cu tot cu studii poti sa fii slab, cine spune ca studiatu te face mai inteligent?

Ala e nivelul la voi, la care voi? Pina una alta si tu esti roman laughing cred, nu stiu ce legi is prin Canada, esti Canadian, dar tot roman esti.
Te pomeni ca toti in Canada is numa genii, pe acolo nu is oameni slabi deloc.
Poate ca in RO intra pe net doar astia slabi, poate aia mai destepti nu-s curiosi de net si de borfa, ori websiteuri de astea media, sa faca ce anume? Sa se dea "destepti" asa cum o faci tu, sau cauti tu sa o faci?

Amice, nu te pune nimeni sa intri unde is prostii laughing, intra si tu la aia desteptii.
Oameni mai buni sau mai putini buni is peste tot, nu conteaza ce tara este.
Faptul ca ti se pare tie ca is in RO mai multi, asta e doar parerea ta. Daca stai si analizezi, asa ai spus ca ai studiat, Canada are o populatie mult peste RO ceea ce o face sa aiba sigur mai multi de astia prosti decat au romani.

Si prstimea daca spui ca ai studiat, creste proportional cu cresterea populatie, eu asa stiu, sau stiam.Nu cred ca face exceptie Canada.

Tu nu esti american, esti canandian, asta ca idee.Americani is zic cei din US pentru ca la ei tara se numeste si America nu? Eu asa stiu, statele unite alea americii, deci ei is pot spune americani, restul is mexicani, canadieni si alte natii.

Ai trait destul in ROI sa iti dai seama ce sistem este acolo si bla bla.La 10 ani cit aveai tu cand ai plecat nici nu stiai in ce tara te afli laughing dapai sa mai iti dai sama de ceva.
Nu incerca sa te dai mai mare decat esti, nu da bine. Daca te superi pe ce am zis sa fii sanatos.Ca idee din RO de pe unde sinteti, familia ta zic ce zona?
Eu cunosc romani, am ceva prieteni prin Montreal, dar aia nu vorbesc asa ca tine, bine nici nu-s acolo de la 10 ani, dar nu-i frumos sa vorbesti asa cum faci tu in cazu de fata.

Dar sa stii ca cei care au plecat acolo de mici cam asa se comporta. Nu stiou de ce au atitudinea asta, am mai intilnit pe cineva la fel de prin Niagara care la fel vorbea despre romanii din RO ca dupa citiva ani sa aud ca s-a mutat in RO laughing

Nu este frumos sa spui de nimeni ca este prost, nici asa la modul general, mai ales daca tu spui ca esti invatat, nu da bine si arata pana la urma si gradu tau de civiliizatie.
Numa bine de pe aici de prin US sintem vecini cumva.

| VoidEternal a răspuns:

Ce e diferit la americani, mă rog?

| mODIN a răspuns:

Tu chiar i-ai dat pe americani ca exemplu de 'asa da' pe social media? laughing

Acei americani care permit sterliziarea copiilor daca parintii zic de ei ca sunt trans?
Acei americani care au facut daune de doua miliarde de dolari in 2020, protestand pentru ca un om de culoare a facut supradoza in timp ce era arestat?
Acei americani care sustin ca pun pret pe libertate, dar apoi reintroduc cenzura ascunsa pe propriile platforme de social media?

Eu zic sa te mai gandesti la ce ai zis laughing

| Lupică27 a răspuns:

Si americanii au destui prosti stai tu linistit, acu sunt la moda aia de se identifica elicoptele, extraterestrii si reptilieni.

| Emilian27 a răspuns (pentru Lupică27):

Venisem de curând in vizită la bunici în România, si am observat ca desi anumite lucuri poate ca par a fii putin schimbate in bine decat ultima vizita, insa aruncand un ochi pe social media-ul Românesc, nu pot spune ca sunt tocmai mandru de mentalitatea si lucrurile expuse acolo.I mean nu iti da feeling-ul acela inteligibil pe care il am acasa la noi in Canada. Aici lucurile stau cu totul diferite.

| goguPatent a răspuns (pentru Emilian27):

Deci că sa rezumam discuția, ce vroiai tu sa ne zici era că tu stai in Canada și Romania pute. Hahaha.
Asta e nivelul din păcate, românilor le place doar sa se laude. Hahahaha.

| Lupică27 a răspuns (pentru Emilian27):

Chiar asa? ia sa vedem cum este acum in Canada,
https://www.youtube.com/watch?v=HHsNWEDgIjE&t=25s
https://www.youtube.com/watch?v=g0kF-5odYz0&t=277s
E de rahat Canada, ai venit sa te lauzi degeaba!

| Emilian27 a răspuns (pentru goguPatent):

Am zis doar un fact, ce sa va mai zic daca fierbe invidia in voi, sunteti romani pana la urma atat puteti de aia nu o sa ajungeti niciodata la nivelul acela. Ziceti ce vreti oricum sunt doar vorbe goale big grin

| goguPatent a răspuns (pentru Emilian27):

Bă mă dai drecu... Ai uitat și limba romana de când ai plecat... Îi zice fapt bre, nu fact.

Auzi da dacă e așa bine acolo la tine, ce pluta calului te mai interesează de prostii din Romania?

| Emilian27 a răspuns (pentru Lupică27):

Cum este? Vazusem si eu acele vloguri dar acelea sunt lucurui nesemnificative in comparatie cu lucurile de baza, Canada are multe lucuri cu mult peste alte tari de top din Europa, pe langa asta nu are nici o legatura cu ce am zis. Zici ca e de rahat Canada dupa ce te-ai uitat la 2 video-uri cu parerea unor emigranti si gata ti-ai facut parerea despre o tara hahahahaha
Ca si cum Romania are ceva mai bun de oferit rolling on the floor
Atat sistemul medical cat si cel de invatamant samd sunt la pamant, coruptie cat incape, traiti de pe luna pe alta, si inca sunt multi care mai comenteaza de alte tari cand nici nu au iefit afara sa vada cum e lumea, nu stiti decat manele, politica si rahaturi din astea de oferit in comapratie cu tarile din America, nici nu intra in discutie.

| BobTheCat a răspuns:

Pai, in zilele noastre, Internetul este destul de accesibil. Asta inseamna ca aproape toata lumea il poate folosi, inclusiv persoanele pe care la cataloghezi ca fiind "proaste". De asemenea, am un mic sfat: incearca sa vorbesti (ma rog, sa scrii) cat de cat corect si ceva mai clar, fiindca mi-a fost putin greu sa inteleg ce ai intrebat din prima!