| MistarGoGu a întrebat:

Cand mai aud expresia " GEN " la copii / adolescenti JUR ca as face din " GEN " o curea mare si lată sa le masez un pic poponetul!
De unde au scos expresia asta? Stie cineva?

23 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Se iau dupa adulti!

am auzit expresia asta de la copilul vecinei mele, dupa ce a aizot=o la ma-sa.

| MistarGoGu explică (pentru Fatamuntilor):

Covidu este pistol cu apa rece fata de " GEN"-ul romanesc!

| Dragobeta a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Care adulti? Aia de 24-26 de ani care le sunt parinti? Ca cei mai batrani nu folosesc "gen".

| MistarGoGu explică (pentru Dragobeta):

Mai asteapta un pic o sa auzi pe la Supermarket de la o bunicuta 60 + : Costică GEN luam si noi o sticlă de sampanie sa sărbătorim ultima "tavaleala " aia de la 45 de ani?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Dragobeta):

In mo, momentul respectiv copilul avea 9-10 ani, maica-sa +40

| Dragobeta a răspuns (pentru MistarGoGu):

Pai ca sa mai asteept, exact copiii astia vor avea 60. Fain va fi cu gen, gen, gen. Brrrr, ma ia cu frisoane.

| Dragobeta a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Maica-sa dintre copiii crescuti asa. Nu-mi spune ca cei care au acum 60 si peste, vorbesc asa.

| MistarGoGu explică (pentru Dragobeta):

Eu ma refeream ca o sa se contamineze si bătrânii de AZI cu sindromul " GEN " mai rau ca la Guvid!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Dragobeta):

Cei de 60 de ani plus, nu cred! poate a auzit in anturaj.

| StoicAnalysis a răspuns:

Folosesc si eu expresia laughing). Gen cand vreau sa dau explicatii si fac referire la ceva anume gen. laughing). Am 25 de ani gen. rolling on the floor

| Lupică27 a răspuns:

Sunt alti copii care canta ''trap'' si aia zic non-stop ''gen'' si dupa ei se iau toti pustanii ca e cool, e la moda.
Eu sincer n-am mai auzit, cred ca nu mai e la moda. laughing

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Ferească Domnul! Am tras acum o luna o fuga la Timisoara cu niste treburi! In spatele meu in avion 2 mucoase de 12 si 14 ani " dezbateau " intens chestii legate de moda si băieți! Am numărat de 48 de ori expresia " GEN " ca îmi venea sa le bag in toaleta sa scot cureaua de la pantaloni sa le fac fundu ca la maimuță *( rosu )! Horror tăticule!

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Copiii sunt foarte usor influentabili de toate tampeniile de pe internet si tv.

| Dragobeta a răspuns:

Nu numai ca ma irita, dar nici nu reusesc sa inteleg ce este acest "gen".
Se pare ca e o traducere a unei expresii interpretate gresit din engleza. Asa mi s-a explicat. Nu stiu engleza, nu stiu de unde.

| MistarGoGu explică (pentru Dragobeta):

Ohhhooo stai un pic ca RomGleza este si mai Horror la mucosii
Născuți dupa 2010! Pasareasca de Chat pe steroizi! Iti prinzi urechile total!

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

-Hey mamă, ce este de food?
-avem eggs si ciorba! laughing

| Dragobeta a răspuns (pentru MistarGoGu):

Aoleu!
Mai aud. Si chiar imi prind urechile.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Este un cuvant, existent si in dex, folosit corect pentru a indica felul tipul soiul la ceva.,, Nu e de genul creatie proprie a cuiva si s-a raspandit,,.

| BobTheCat a răspuns:

Ca o adolescenta...sunt de acord, expresia asta ma scoate din sarite! Nu am idee de unde provine, dar este foarte enervanta. Banuiesc ca este un cliseu care a intrat in limba (din nefericire).

| MistarGoGu explică (pentru BobTheCat):

Minuneeee Dumnezeiască! Aud si eu un adolescent sa spună asa ceva! Se vede ca suntem in Saptamana Mare! Doamne Ajuta!

| BobTheCat a răspuns (pentru MistarGoGu):

Se pare ca da laughing

| AlexCriss2000 a răspuns:

Clișeu lingvistic...