| LisaJulie a întrebat:

De ce sunt romanii atât de conservatori? Nici comunismul și nici alta ideologie nu a reușit sa scoată din mentalitatea romanilor traiul rural și tradițiile!

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru că conform științei exista selecție naturală,sexuală,dar cu timpul dacă femeile vor alege bărbați inteligenți se va schimba asta,nu doar in Romania,in fapt omul e obișnuit să se adapteze,rar omul evoluează,pentru că e vorba de partea primitivă,emoționala,e ceva genetic,popoarele germanice sunt mai raționale, inteligenta, au un auto control mai bun deși pot părea mai reci, e selecție naturală, uite aia din Africa nu au evoluat uite India vs China

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia toti tinerii pleaca de la tara?

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Pleaca pentru ca nu sunt locuri de munca acolo nu din cauza traditiilor, of...

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Am zis eu ca din cauza traditiilor?

| relian a răspuns:

Banui ca nu ai prea iesit din casa laughing Afla ca in orice tare se in timpla eact ce se intampla si in RO.Nu te gindii ca doar romanii au traditii. Tu cred confunzi traditiile romanilor cu ale altor natii, ori daca vezi ca alte natii nu au aceleeasi traditii ca romanii, gata, inseamna ca nu au deloc laughing

Fiecare tara are traditiile ei, mai vechi sau mai noi, dar le are.In orice tara lumea traieste si la tara unde le place, ca de nu lear fi placut, nu ar mai fi locuiot acolo, logic.

| Hyperion7 a răspuns:

Simplu, nostalgie!

| Lupică27 a răspuns:

Daca vrei sa te imbraci ca ultimul lesbianist si sa te dai cu maclaivais pe fata nu te tine nimeni, de ce ar trebui sa dispara traditiile noastre frumoase?

| LisaJulie explică (pentru Lupică27):

Nu ar trebui, dar vad ca în cam toate tarile europene lumea trăiește la oraș și doar noi Albania Bosnia Herțegovina și Republica Moldova mai suntem tari rurale

| Lupică27 a răspuns (pentru LisaJulie):

Gresit, lumea fuge de oras, aglomeratie, stres, agitatie si poluare spre mediile rurale, unde isi cultiva si mananca o rosie pusa de ei si un castravete. Unde respira aer mai curat si sunt mai linistiti.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Esti sigura sigura sigura de ce spui?

Ai fost macar vreodata intr-o tara din vest?

| LisaJulie explică (pentru Lupică27):

Pe bune! Eu stau intr-o comuna aproape de București și nu prea am văzut lume care sa se mute aici! Bine poate sa fie și din cauza ca sunt scumpe casele!

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Da am fost! Cam peste tot lumea trăiește la oraș! Bine mulți au case si grădini pentru ca își permit

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Glumesti nu?

in medie in Europa populatia traieste 40% in mediul rural

https://ec.europa.eu/......RE2023.png

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Eu cand am fost în Spania, Franța și Portugalia majoritatea satelor erau cam pustii, nu mai prea erau decât bătrâni! Sau poate nu am prea văzut eu partea rurala bine

| LisaJulie explică (pentru LisaJulie):

Iar în Spania foarte mulți stau la apartamente, mari într-adevăr