pupimik
| pupimik a întrebat:

Povestea TPU
by pupimik

De mai putin de un an...s-a infiintat site-ul TPU.A fost creat in scopuri caritabile....in ideea de a ajuta oamenii sa isi rezolve anumite probleme prin sfaturile date de utilizatorii site-ului.
Primii utilizatori au fost persoane ce dadeau raspunsuri pe masura intrebarilor.Intre timp adminii s-au gandit sa le ofere utilizatorilor mici posibilitati de comunicare intre ei.Atunci a aparut pe tpu posibilitatea de a trimite mesaje private.Atunci lumea a inceput sa socializeze in privat...si implicit..s-au format mici bisericute.
Pentru a da un imbold utilizatorilor sa raspunda intrebarilor postate pe site..pe langa punctele ce li se ofereau...adminii s-au gandit sa implementeze un "program" numit "expert tpu".Utilizatorii ce erau activi si dadeau raspunsuri folositoare s-au trezit cu poza incadrata in portocaliu.Erau asortati.Erau putini.Erau oameni in regula.
In urma unor discutii in contradictoriu ...unii dintre ei au considerat ca e mai bine sa se retraga (din pacate).
Pe zi ce trecea..comunitatea crestea.Pe masura ce crestea...media varstei utilizatorilor...scadea.La fel si raspunsurile ce urmareau scopul site-ului.
Pe masura trecerii timpului...site-ul a devenit din ce in ce mai comercial.Momentul in care eu am inceput sa banuiesc chestia asta a fost atunci cand adminii aduceau "vedete" ce raspundeau intrebarilor.Acum..sunt sigura ca a devenit unul dintre site-urile comerciale(gen forum).
Revenind la statutul de expert...tin sa precizez faptul ca o gramada de utilizatori au inceput sa fie activi...doar din dorinta de a atinge cadranul portocaliu (cu toate ca niciunul nu recunoaste chestia asta).Au inceput comentariile impotriva expertilor..."ca cum adica sunt ei experti...ca ca ce chestie sunt ei experti...de ce sunt ei mai cu mot?".
Unii utilizatori cu vechime si cu greutate pe site..au inceput sa posteze din ce in ce mai rar..vazand in ce directie se indreapta comunitatea.
Stand...si reflectand...ajung la concluzia ca TPU nu va reveni niciodata la ceea ce a fost odata...pentru ca mai nou nu se promoveaza omul inteligent ce are ceva de spus...ci omul plictisit cu gura mare.

Ma bucur ca am cunoscut oameni de valoare pe TPU...cu care mi-ar facea placere sa stau la o cafea ori un pahar de ..vorba happy
Inca refuz ca cred ca TPU a devenit un "forum modern".Inca ma mint frumos.
Inca imi place sa cred ca oamenii ce intra pe site au cei 7 ani de acasa.Nu-mi mai place tpu pentru ca incepe sa tinda spre penibil.Nu-mi mai place ca utilizatorii se ascund dupa cuvantul "plictiseala" cand posteaza intrebari ce nu-si au rostul.Nu-mi mai place ca pe site totul e lua in gluma si la misto.Nu-mi mai place ca anumiti utilizatori s-au simtit obligati sa plece de pe site...nemaigasindu-si locul printre subiectele si intrebarile postate de comunitate.
Nu-mi mai place faptul ca de multe ori intru cu chef pe tpu..si imi piere acel chef din momentul in care vad prima pagina.Nu nu ma refer la design-ul site-ului.
Sper ca intr-o buna zi...totul sa revina la normal.Defapt...care e normalul? Normalul se schimba de la saptamana la saptamana.
Intrebarile urmeaza o anumita moda .Moda Hannah Montana si Demi Levato incepe sa piara.A venit moda iubirilor.E frumos si bine sa iubesti.E frumos si bine sa declari iubirea.Insa e penibil sa exagerezi.Si mult mai penibil cand e vorba de ceva virtual.
In ziua de azi..."te iubesc" nu mai are valoare.Incepe sa devina o banalitate aruncata la nimereala.
Cunosc persoane ce intr-adevar au ajuns sa se iubeasca pe site.Persoanele respective de ce nu au postat o gramada de intrebari cersind cuvinte aruncate aiurea?

Urasc faptul ca mai nou se dau raspunsurile pe care persoana ce a postat intrebarea se asteapta sa le primeasca.Urasc ipocrizia la fel de mult cum urasc cuvintele aruncate doar pentru ca suna frumos si doar pentru a parea sociabil.

Inca mai sper ca vom reveni la TPU-ul pe care l-am avut odata.Oare sper degeaba?

34 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@albastrel: Exact despre genul asta de raspunsuri vorbea pupimik.

| Bacemi a răspuns:

Foarte frumos ce ai scris. Ai dreptate. Eu cred ca nu speram degeaba. Nu sper degeaba cat timp stiu ca pot fi de folos si am in jurul meu un nucleu de oameni de valoare ( motivele pentru care mai sunt si astazi utilizator TPU ). Cred ca la un moment dat fiecare din noi si -a pus aceasta intrebare. Din pacate pentru unii a fost mai aproape un raspuns afirmativ si astfel ne-au parasit. Totusi mai sunt si utilizatori ca @mlm care au vechime si inca sunt cu noi ( lucru imbucurator ). E o mare bucurie pentru mine fiecare utilizator de rang care a ramas printre noi. Ma bucur in special pentru utilizatorul Legiuitoarea care ne parasise la un moment dat.
E drept ca e multa superficialitate pe site. Aceasta superficialitate isi are apogeul in intrebari gen : Cine vrea fundita? E suparator pentru cei care sunt de calitate si vor intrebari pe masura. Ma gandes la primii pasi in comunitatea TPU. Era altceva. In primele 3-4 luni erau mai multe intrebari de calitate. Apoi pe nesimtite au aparut din ce in ce mai multi copii. Nu e neaparat un lucru de nedorit. M-as bucura sa putem educa mai multi. Doar ca ei au adus cu ei lipsa de bun simt si superficialitate. Ne intreaba lucruri pe care le pot afla printr-o simpla cautare folosind un motor de cautare. Noi nu suntem aici pentru asta. Eu mai sper. Sper in primul rand sa ramana utilizatorii de valoare si sa mai vina si altii aidoma lor.

| Flav a răspuns:

Te-ai hotarat s-o publici pupimik?batting eyelashes Te-am mai felicitat odata pentru. ce-ai scrishee hee

| Flav a răspuns:

Alinu stiu, cheama-ti prietena sweetcandy sa citeasca ce-a scris saraca asta fata.ca s-a chinuit ceva ca sa scrie.si te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, dar sper sa fi avut si asupra ta vreun efect. happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, am prins si eu o parte din" zilele bune ", apoi au inceput disputele cu domnul "injiner", promovarea fortata a unei anume persoane ce a starnit valuri de nemultumiri, injurii, vorbe grele... A continuat suspendari, retrageri... Unii au revenit dar site-ul nu mai este ce a fost...Au aparut multi copii, unii cu intrebari specifice varstei, altii cu intrebari pur si simplu la misto.Si eu sper ca TPU sa revina la ce a fost

lolita
| lolita a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, eu am intrat destul de putin se site de cand a inceput vacanta si situl s-a umplut cu copii needucati si plictisiti. Am avut zile in catre intram dar iti zic din toata inima ca nu raspundeam la nici o intrebare, deoarece nu vedeam niciuna care intr-adevar isi aveA rostul, sau mai binezis nimeni nu avea nevoie de ajutor cu adevarat. In unul din raspunsurile mele am mai zis:"astept cu nerabdare sa inceapa scoala".

| Gabry a răspuns:

Ai reusit sa ma pui rau pe ganduri...
Trebuie sa asteptam sa se schimbe oamenii de pe site, siteul e perfect, cu toate ca am o mica propunere sa nu mai existe intrebaril anonime, pentru ca pot exista si useri care nu le pasa de site si adreseaza niste intrebari care nu-si au locul aici! Daca au cont ce le mai trebuie sa vorbeasca pe anonim!?

Recunosc ca si eu am pus astfel de intrebari si am si raspuns! Si vreau sa ma schimb! Voi adresa o intrebare doar daca am o mare nevoie de ajutor!
Pe acest site am ajuns sa-mi fac foarte multi prieteni de toate varstele, si vin zilnic aici cu speranta ca pot ajuta cativa oameni!

Sunt cu totul de acord cu tine! Nu spera degeaba ca oamenii de aici sa se schimbe! Pe rand, pe rand poate toti se vor schimba!
Nu sunt veche pe site, si mi-ar placea sa vad si eu cum era site-ul inainte, cu toate ca mi l-ai descris foarte bine.

| albastrel a răspuns:

Sper cu adevarat ca nu degeaba...si eu sunt de mult timp pe site(nu cu, contul albastrel-alinu stiu)...si am fost ''de fata'' si cand au inceput sa se formeze bisericute, si cu certurile din cauza religiei, si cand a aparut moda Hannah Montana sau M.J...Intradevar,recunosc ca si eu am inceput sa raspund la unele raspunsuri la misto sau sa chatez...recunosc insa ca nu in fiecare zi fac asta! consider ca vina pentru ca TPU a ajuns asa nu o purtam numai noi. cei care chatam sau avem bisericute, ci cineva mai mare...

| albastrel a răspuns:

Flav ar trebui sa te uiti in gradina ta nu numai in a altorawinking

| alexdop21 a răspuns:

Eu unu nu stiu cum era site-ul pentru ca am o luna de cand sunt aici, am raspuns multor intrebari, am pus intrebari pana cand una dintre intrebarile mele a fost considerata rasista si a fost eliminata, acelasi lucru l-am facut si eu, am anuntat ca nu voi mai pune intrebari ci doar voi raspunde intrebarilor la care stiu cu adevarat raspunsul, am primit o gramada de mesaje private prin care mi se spunea ca sunt un inganfat, ca tot ce vreau e sa ajung expert TPU si tot asa, imi pare rau sa vad ca marea majoritate a intrebarilor sunt niste intrebari idioate carora singurul raspuns este da sau nu, dar tot la fel ma bucur cand dau un raspuns pe care ma bazez si tin sa cred ca cel care a pus intrebarea chiar ia in considerare si raspunsul meu! Mai nou s-a facut forumul asta, o porcarie sincer sa fiu, matrimoniale, in 2 zile m-au casatorit fetele de 4 ori, daca intelegi ce vreau sa spun, e urat cand te gandesti ca raluca nu asta intentiona sa faca cu chat-ul, nu prea se mai pun intrebari serioase pe TPU, si raspunsurile sunt din ce in ce mai scurte pentru ca mai ai o fereastra deschisa cu chat-ul si trebuie sa tii firul acolo sa nu pierzi nimic! Dar in fine astea sunt copilarii si sa le lasam, tin sa te felicit pentru ce ai scris, foarte frumos, si mult noroc... aaa si nu am pus raspunsul asta aici nici pentru fundita nici pentru catalogarea lui ca fiind stupid sau amuzant, ci doar pentru ca inteleg ce simti tu si sunt de acord cu tine

pupimik
| pupimik explică:

Raul364...pana acum nici nu te-am remarcat.crede-ma ca nu stau sa analizez niciun user...cu atat mai mult proaspat venitii.

Toata povestea asta am scris-o ca un raspuns la o intrebare.nu mi-a luat foarte mult sa o scriu...pentru ca aveam deja ideile formate in ceea ce priveste situatia actuala a site-ului.
Ma bucur ca mai sunt unele persoane care imi impartasesc sentimentele vis-a-vis de comercialitatea site-ului.

Chiar ma bucur ca ati fost receptivi...si sper ca userii noi sa ne creada pe cuvant cand spunem ca prin intrebarile "de plictiseala"...tragem comunitatea in penibil.
TPU nu e nici forum nici site de matrimoniale. E omeneste sa socializezi... dar nu prin intrebari puerile.Se poate foarte usor invita lumea la discutii printr-o intrebare rezonabila...nu credeti? Si prin asta ma adresez userilor care se simt cu "musca pe caciula".

| Mya a răspuns:

Ai perfecta dreptate! Nu ma aflu de la inceput pe acest site, dar mi-am petrecut suficient timp aici incat sa observ aceste schimbari zilnice, din rau in mai rau, care iti c-am tai elanul din dorinta de a raspunde la unele intrebari, de fapt...care intrebari? Din multimea "intrebarilor" puse de catre cei care se plictisesc groaznic, cu greu mai gasesti una sincera, care are nevoie de un sfat! Curand nici nu va mai fi nevoie de atatea categorii, ar fi suficienta "trivia/amuzante"care ar putea fi numita "la misto", sau in loc de "conversatii", s-ar potrivi "ceva sa ne alunge plictiseala"!

| AvalohAlyn a răspuns:

Felicitari.Ai lucrat ceva la ea.

| danutza a răspuns:

Mare dreptate aici... te felicit
si intr-adevar meritzi statutul de expert TPU :*:* pupimik

| YepIsSuspended a răspuns:

Acest text este uimitor! Si eu îmi doresc acelasi lucru, nu ma suport!

| Yly a răspuns:

Se zice ca speranta moare ultima, ai perfecta dreptate desi eu nu sunt de f mult timp pe acest site si nu cunosc foarte bine "familia", dar sper si eu ca fiecare sa se uite in gradina lui si sa dispara intrebarile penibile si de plictiseala..si poate atunci va fi mai "normal", nu ca la inceput dar putem fi mai buni decat suntem

| Raul a răspuns:

Spune-o drept ...ma incadrez in acei useri care ai vrea sa dispara?

| SimpleSergio a răspuns:

Cum spunea Flav...sau Bro nu-mi amintesc exact. TPU are si un scop economic...cu cat mai multi useri care intra si stau pe TPU cu atat mai multi bani. Deci de ce s-ar implica adminii sa curete siteul? Sa faca ei mai putini bani?
Sunt de acord cu ce ai scris acolo pupimik si mie mi-e dor de TPU original happy...Eu unul cand am descoperit TPU l-am descoperit printr-un raspuns al Anei ...care l-am gasit cautand pe google happy.Si am continuat sa-i citesc raspunsurile...fiind uimit.de educatia, limbajul, atitudinea, implicarea, rabdarea ei si multe alte calitati happy...tot asa am descoperit oameni de calitate... dintr-un user in altul... iar cand am inceput sa caut intrebari pe categorii ...am descoperit. ce era de fapt TPU sad.Sunt inca bucuros.pentru ca v-am descoperit pe voi oamenii de calitate ai acestui site happy Sper sa ne revedem...

| casperboyy a răspuns:

Jos palaria. si un P. S. Nici eu nu mai pot cu "dragostea" din zilele noastre. Ma simt ca intr-un sistem piramidal daca nu "iubesti" esti un porc. Tschuss.

| Ciprian Ionut a răspuns:

happy Sunt nou in aceasta mica "comunitate"... Cred ca acest articol a fost printre primele care le-am citit happy Si sincer, cred ca i-ar sta bine pe pagina de index ...ca sa vada toti cei care vin aici happy...
P. S. cred ca nu fac parte din cei cu varsta "sub limita" ...am 28 de ani happy

| okei a răspuns:

Fiti TPU, Fiti unul pentru celalalt >big grin

| dianka_4861 a răspuns:

Dai ai dreptate multe? sunt puse la mmisto din plictiseala si multi utilizatori raspund la? banale nu la cele la care unii utilizatorii chiar au nevoie de raspunsuri...imi pare bine ca este cineva care are curajul sa spuna cuvintelor pe nume...bine ai revenit... pup

| danutzyscorpyon a răspuns:

Ai o mare dreptate tongue

| autoboy a răspuns:

Poate ca adminii ar trebui sa elimine Categoriile Adolescenti si Dragoste si Sex - aici am vazut cele mai stupide intrebari! Si... chiar daca un utilizator acumuleaza un anumit numar de puncte, cineva trebuie sa valideze raspunsul indiferent! Dar acel cineva, ar trebui sa urmareasca si intrebarea la care s-a raspuns pentru a sti sigur daca raspunsul are sau nu legatura cu ce s-a intrebat! Caci altfel... intrebarile gen: "Ce mai faci?" o sa continue sa napadeasca TPU pana cand se transforma in mirc... ma mir ca nu am vazut pe aici inca: asl pls!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Pupimik, eu de acum inainte nu mai postez intrebari aiurea. big grin
Sa incercam sa aducem site-ul la pozitia care era la inceput, fara comercialitate. big grin

Iti respect decizia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce bine vorbesti, pupimik... Dar nu cred ca TPU va fi din nou cum a fost la inceput.
Ceea ce ma deranjaza la acest site este matrimonialul si intrebari puse la "misto".
Eu cred ca daca adminii ar sterge intrebarile stupide, TPU ar mai reveni la normal.

Va multumesc ca m`ati ascultat laughing :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@pupimik, mi-a fost dor de tine... si de TPU. Mi-ar placea sa citeasca cat mai multi postarea ta si sa ia aminte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uf... mi-ai luat vorbele din gura...de mult incerc sa imi zic si eu parerea despre ce a devenit TPU...si nu imi gaseam propozitiile perfecte, asta ca sa fie cat de cat scurte si la obiect. Tu ai reusit, asa vad si eu lucrurile si pot spune cu siguranta ca asa si sunt, din pacate.
Din nou, din pacate, nu cred ca se pot schimba multe, pur si simplu nu se poate, stim cu totii cat de greu este sa ne schimbam noi, lucrurile deja au devenit "grele". Dar...sper...niciodata nu e prea tarziu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este clar ca TPU nu mai este ce a fost. Facand o comparatie intre ce a fost si ce a devenit, vreau sa spun doar ca prima data cand am intrat pe site am stat pana pe la 2 noaptea si am raspuns la intreabari, am citit raspunsuri si nu reuseam sa ma dezlipesc de calculator.noaptea visam doar TPU, dimineata la cafea eram pe TPU, ce mai...non-stop aveam TPU in cap.acum...intru foarte rar iar atunci cand o fac raman profund dezamagita.am lipsit 2 saptamani iar azi cand am intrat nu am zarit pe nimeni cunoscut, se vede ca s-a imputit treaba...au plecat cu totii, ma rog, aproape toti.pacat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"greu la deal..."sau "unde-i unu nu-i putere, unde-s doi puterea creste". nu stiu pe care sa-l aleg!