| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Când te angajezi după cât timp ești asigurat de sănătate? Atunci când încep munca sau la primul salariu când încep să se plătească contribuțiile? Că am fost la un nou medic de familie și a zis că nu sunt asigurat de sanatate, eu cam m-am angajat am prins cam 5 zile din aprilie a veni cam o săptămână, și mereu pe 15 intra salariu, oare e posibil sa fiu asigurat pe 15 luna asta sau 15 luna viitoare? pe 15 luna asta cred că îmi vin 500 și cv lei

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Esti asigurat inca din ziua in care te-ai angajat.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Și medicul de familie spune că nu sunt asigurat

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Atunci trage-l de urechi pe angajator?

| Simpatic a răspuns:

Https://www.avocatnet.ro/......SS-ul.html

pe scurt zice acolo

"Asta înseamnă că un salariat este asigurat în sistem încă de la data când trebuie să meargă la muncă, așa cum e prevăzută ea în contractul de muncă"