| MirunaAlexia05 a întrebat:

Buna. Am o problema pe care nu stiu cum sa o gestionez. Sunt prietena cu beneficii impreuna cu un băiat de mai bine de un an de zile. Am discutat mult despre problemele lui, l am m-ai ajutat si cu banii. Doar ca am inceput sa am anumite sentimente pentru el, adica il cam vreau doar al meu. L am tot testat spunându-i aceste lucruri, ca am sentimente ca vreau sa avem ceva, imi tot spunea ca nu este momentul, ca acum nu poate avea o relație cu mine si nici nu are timp, ca de ce vreau sa il leg de mine. De cateva ori i-am arătat că vorbesc si cu alti baieti, iar reacția lui nu a fost una buna. Chiar mi-a reproșat faptul ca daca "stau" cu altul sa nu mai am pretenții ca el să mai stea cu mine. Sau faptul ca nu am bunul simt ca macar sa nu i arat ca vorbesc cu altul.
Mai are rost sa continui această prietenie sau sa ma opresc?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Deja devine ciudat totu, adică și el are oarecare atașament față de tine. dacă nu mai vrei s-o ții doar la nivel de beneficii, mai bine nu mai ține legatărua cu el

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Opreste te, ce varste ave ti voi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca evolutia prieteniei dintre voi nu decurge in conformitate cu dorintele tale, cel mai indicat sfat ar fi cel de a renunta fiindca vei ajunge in situatia neplacuta si deloc dorita de a deveni foarte nefericita la un moment dat. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Prietenia o poți continua, cu beneficiile și sentimentele mai bine încetezi.

| siriusblack98 a răspuns:

Zic să te oprești. Dacă ați intrat amândoi într-o astfel de "prietenie" atunci acolo ar trebui să o păstrați.

| NotNamed a răspuns:

Reprosurile lui nu sunt gesturi de dragoste, confunzi. Pai daca sa zicem ca un baiat se declara pentru tine, te vrea doar pentru el iar tu il refuzi clar iar baiatul acela se da si la alte femei, nu ii reprosezi acelasi lucru, ca de ce se duce la altele daca are pretentii cu tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Sunt prietena cu beneficii' = curva

zic si eu...

| Robertandrei4858 a răspuns:

Daca el se opune sentimentelor inseamna ca nu ai gasit inca persoana potrivita pentru tine. Incearca sa accepti ideea ca relatia asta nu o sa mearga, impaca-te cu ideea ca nu sunteti destinati sa fiti impreuna, probabil singurul motv pentru care va vedeti este ca el sa obtina beneficii. Incerca sa cauti alt baiat daca tot zici ca te abordeaza si alti. Nu trebuie sa iti bati joc de sufleul tau, indeparteaza-te de el. cauta un alt baiat care sa te iubeasca cu adevarat. Noi oamenii tindem sa obtinem imposibilul, daca vedem ca nu ne place cineva asta este un motiv bun sa insitam.

| Hela a răspuns:

Daca de la inceput ati stabilit ca sunteti prieteni cu beneficii, in general, baietii nu-si mai schimba parerea despre tine si te foloseste... Reprosurile alea nu sunt facute din iubire sau din atasament, ci pentru ca el te considera un obiect sexual si nu vrea sa te imparta cu alt baiat. Si daca el stie ca tii la el, te va manipula si te va folosi fix cum vrea muschiuletul lui pana o sa ajungi sa fii dependenta de el, iar el se va plictisi de tine si vei suferi mult mai mult. Asa ca taie orice legatura cu el si vezi-ti de treaba. Nu e de tine. Take care!

| Educatiasexuala a răspuns:

Nu trebuie să îl testezi, dar să vorbești cu el despre ce vrei tu de la relație. Este ok să se schimbe nevoile cu timpul. Dar este important să primim ce ne trebuie dintr-o relație, asta este pentru tine si pentru el