| R3DAOT a întrebat:

Dupa ce se ia pastila de-a 2 zi, dupa cat timp se poate face testul de sarcina? funda ce-l mai bun raspuns si vot pentru toata lumeawinking

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Prospect la pilula Postinor http://www.medipedia.ro/......NOR-2.aspx
Dacă ai luat-o corect, în primele 72 de ore, atunci riscul de a rămâne însărcinată este foarte redus, aproape 0. Testele de sarcina detecteaza un hormon special din urina sau sange care este prezent doar in caz de sarcina. Acest hormon, gonadotropina corionica umana (HCG), poate fi numit si hormon de sarcina.
Acest hormon de sarcina este sintetizat de organism atunci cand oul fertilizat se implanteaza in uter. Acest lucru se intampla de obicei la 6 zile dupa conceptie. Dar studiile arata ca sunt si embrioni care se implanteaza mai tarziu la unele femei. Cantitatea de hormoni de sarcina creste mult cu fiecare zi de sarcina.

Despre multe teste de sarcina, producatorii afirma ca pot arata cu precizie daca este prezenta sarcina inca din prima zi a intarzierii ciclului menstrual. Dar un studiu recent arata ca majoritatea testelor realizate acasa nu dau rezultate corecte atat de precoce in sarcina, sau mai bine spus – un test de sarcina negativ in prima zi de intarziere a menstrei nu inseamna neaparat ca nu sunteti insarcinata. Efectuarea testului la o saptamana de intarziere a ciclului menstrual poate creste acuratetea testului.
Un alt reper pentru efectuarea testului este momentul conceptiei: testul se pozitiveaza dupa cel putin 7-10 zile de la contactul sexual.
Pe viitor, încearcă să folosești o metodă contraceptivă sigură, ca să nu mai fii nevoită să apelezi la pilulă deoarece îți cam dă peste cap echilibrul hormonal. Medicul ginecolog sau cabinetul de planning familial îți pot recomanda o altă metodă. Prezervativele sunt sigure în cam 98% din cazuri dacă sunt folosite corect, și te protejează și de bolile transmise sexual. Dacă ai încredere în partener (și aveți analizele făcute:)) ) și îți place fără prezervativ, atunci poți încerca anticoncepționalele orale microdozate, cum sunt Karisa sauYasmine.

| R3DAOT explică (pentru raspunz):

Poti fi te rog mai precis big grin ca ii cam multa teorie si mare lucru nu am inteles, deci dupa cate zile de la administrarea pilulei de-a 2 zi poate face testul de sarcina? am folosit prezervativ dar s-a rupt sad

| raspunz a răspuns (pentru R3DAOT):

Cel mai repede ar fi in a 21 zi dupa prima zi a ultimei menstruatii. Vezi cand ti-a venit ultima data si aduni pe calendar 3 saptamani, in ziua aia ar trebui sa dea un rezultat destul de sigur. Mai sigur este sa astepti pana in ziua in care trebuia sa vina de obicei, cam la 28 de zile, daca nu vine intr-o saptamana poti face un test de sarcina si este mult mai sigur rezultatul. Eu cred ca nu ai patit nimic, ca nu ai ramas insarcinata. Pe viitor foloseste prezervative Durex, sunt mai scumpe dar mai bune, ai grija cand rupi ambalajul si ai grija ca partenerul sa scoata aerul din varful prezervativului cand si-l pune, si sa il puna corect, cum scrie pe prospect. Daca nu il zgarii cu unghiile sau cu dintii nu prea are cum sa se mai rupa.

| R3DAOT explică (pentru raspunz):

Pai in primul rand eu is baiatul :-p, durex am folosit, si am fost foarte atent cand l-am pus crying dar nu stiu cum de s-a rupt

| raspunz a răspuns (pentru R3DAOT):

Poate l-ai pus invers happy sau nu ai scos aerul. Se întâmplă. Stai liniștit, nu cred că s-a întâmplat nimic dacă a luat pastila.

| R3DAOT explică (pentru raspunz):

Nu l-am pus invers, aerul l-am scos, nu stiu dc crying o luat pastila, sper sa nu fie nimic grav, mersi pentru ajutor

| CoraPersefone a răspuns (pentru R3DAOT):

Nu e nimica grav, potoleste-te! pastila de a 2-a zi, desi foarte daunatoare organismului, isi face efectul! nu te mai agita atat! testul de sarcina il poate face dupa doua saptamani, si asta in cazul in care ii intarzie ciclul! IMPORTANT: aceasta pastila nu e recomandata pentru administrare mai mult de o data, maxim doua ori pe ani! Multa grija in continuare!

| R3DAOT explică (pentru CoraPersefone):

Multumesc mult, stiam ca nu ii voie sa fie luata de mai mult de 2 ori/an