| Arthur a întrebat:

Români ţară frumoasă dar cu oameni ciudaţi, sau cel puţin cu reacţii ciudate. De exemplu : mare, mare tam-tam pe tema câinilor vagabonzi; cu mii de semnături, plânsete şi leşinuri.
Dragoste prea mare pentru animale mi-am zis. Dar de o bună bucată de vreme sunt descoperite zeci şi zeci de căprioare otrăvite, moarte unele - altele descoperite agonizând.
Vă dau câteva titluri :
" Dezastru ecologic si financiar: 84 caprioare otravite "
"Este un dezastru ecologic, dar si financiar. O femela putea fi valorificata la 2.000 de euro, iar un mascul, la 5.000 de euro. Au murit ceva mai multe femele decat masculi, dar estimam un prejudiciu de peste 250.000 de euro", a declarat Horga."
Vanatorii cred ca in zona au mai ramas in viata pana acum doar cateva caprioare.
Vânărea exemplarelor din specia căprior a fost sistată pe cinci fonduri cinegetice din județul Arad, iar autoritățile au s-a constituit o comisie de verificare pentru a stabili cu ce au fost otrăvite animalele.
" Câmpul morţii din Arad face victime în continuare. Alte 40 de căprioare au fost găsite fără suflare, în apropiere de locul unde peste 80 de exemplare au murit otrăvite, în urmă cu trei săptămâni."
Căprioarele au fost găsite mereu moarte în fiecare zi, în fiecare săptămână, fără a se putea observa vreo limitare a numărului căprioarelor decedate.
Nu am văzut nici o mişcare de protest pe această direcţie, nu plânge nimeni, nici o organizaţie iubitoare de animale, nici un fancanin, nimic. Şi asta cu toate că pierderea materială şi de patrimoniu este imensă cu atât mai mult cu cât aceste creaturi blânde, chiar dacă umblă în turmă, nu au omorât nici un japonez, copil sau bătrân ca celelalte patrupede preferate de public şi mai ales de organizaţiile " dezinteresate " care primesc bani pentru îngrijirea maidanezilor.
Credeţi că este corect?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stii si tu foarte bine ca majoritatea fac ceea ce facem si noi aici: mult zgomot pentru nimic. Si suntem atat de buni la facutul zgomotului si datul din gura/condei ca nu ne intereseaza altceva. S-auzim numai de bine!

| Arthur explică (pentru Ioandelasal):

Stimate Ioandelasal, eu doar încerc să corectez cât de cât optica celor mai tineri care uneori pun boii înapoia carului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arthur):

Am inteles asta, doar ca imi este lehamite, in primul rand de mine si apoi o extind si la altii. Aproape ca imi vine sa las totul balta dar ma gandesc ca, totusi, ajut cat de putin si asta imi da imboldul necesar pentru a continua. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te inseli amarnic daca tu crezi ca asta ma tine in viata, am altele care ma tin. Apropo, tu nu esti sanatos daca nu ma impungi?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Multumesc pentru grija, dar nu este cazul, eu am ce face si nu ma paste nici problema bauturii, am lasat-o in 1996.

| misu a răspuns:

Impresionat.bravo

| Lightose a răspuns:

Ai dreptate dar oamenii vad zi de zi catei pe strazi.Motivul pentru care nu fac aceleasi lucruri si pentru caprioare este urmatorul:cateii sunt cei mai buni prieteni ai oamenilor! Ai mare dreptate dar daca tot ai scris acest articol ai putea promova tu salvarea caprioarelor.
O zi buna!

| benny a răspuns:

De acord cu tine !

| ghiolbitza a răspuns:

Nu face nimeni nimic pentru ca romanul e ipocrit, daca nu apare la televizor, daca nu se vede la Protv, nu are valoare, poate sa moara si mama caprioarei, degeaba.