| metalheart a întrebat:

de ceva timp ma gandesc la teritoriile care, candva i au apartinut Romaniei, ca Basarabia, Cernauti, teritorii in care se vorbeste limba romana. oare ce am putea face noi ca generatiile urmatoare sa aiba parte de o Romanie completa? nu este oare de datoria noastra sa ii "aducem inapoi"? sa fie ai nostri din nou? ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Este puţin probabil că vom reuşi acest lucru în următorii 100 de ani.
În primul rînd că atît Basarabia cît şi Bucovina, după cei aproape 50 de ani de ocupaţie sovietică, deţin o populaţie rusificată în proporţie de peste 70 la sută, şi e puţin probabil că cei de acolo ţin neapărat să facă acest lucru, atîta timp cît românii sînt deja minoritari.
Dacă nu s-a întîmplat acest lucru în 1990 ( şi de fapt nici nu se putea realiza acest lucru. A fost doar o modalitate bine dirijată a politicienilor vremii de atunci care au susţinut această propagandă în scopul obţinerii de capital politic.Ca drept dovadă, în aproape 25 de ani de atunci, n-au avut ei grijă de cei care ne aflăm în România, dar - mi-te şi de alţi vreo 6 milioane de oameni şi vreo 50.000 de kilometri pătraţi de teritoriu) în viitor e şi mai puţin probabil.
În al doilea rînd, de vreo 200 de ani încoace, hai să zicem de la 1812, ele au fost mai mult de 170 de ani aparţinătoare Imperiului Ţarist sau celui Austro - Ungar.
Dacă Moldova nu a avut o situaţie prea roză sub dominaţia ruşilor, Ardealul şi Bucovina au avut parte de înflorire economică şi culturală sub suzeranitatea austro - ungară. Degeaba ne batem noi cu cărămida -n piept şi încercăm să negăm acest lucru.Adevărul nu este de partea noastră.
O fi fost acea Moldovă, la vremea lui Ştefan, acel teritoriu care merită pomenit spre veşnică amintire, dar el s-a bătut pentru acele ale sale pămînturi. Pe cînd cei de după el, vreme de 500 de ani, s-au dovedit doar nişte jefuitori, nişte doritori de îmbogăţire iar nicicum nişte apărători de ţară.
Dacă e să ne amintim, doar la 1711 ( bătălia de la Stănileşti, la vremea lui Dimitrie Cantemir, şi aceea terminată ca învinşi, chiar dacă am fost aliaţi cu ruşii, împotriva turcilor) şi Războiul de la 1877, au constutuit ceva luări de poziţii armate ale românilor împotri va străinilor. În rest, ori am fost îndeajuns de netrebnici în a ne pleca grumazul, ori am cam fost biruiţi ( vezi războiul româno - bulgar 1912 - 1913) sau chiar şi în primul război mondial, şi chiar şi în al doilea, în care, dintr-o mişelească laşitate nu am dus pînă la capăt lupta împotriva Rusiei sovietice. Ungaria a făcut-o şi nu a dus-o mai rău ca noi după 1944.
Am cam dus mereu politica struţului, am avut mereu o politică duplicitară şi oportunistă, am mers după cum bătea vîntul vremii.
La 1940, nu am luat niciun fel de atitudine militară împotriva Ungariei sau a Rusiei, şi am cedat fără luptă acele teritorii româneşti. Ce conta că muream. Alţii au făcut-o şi nu au mai murit. Sîrbii, grecii şi albanezii s-au bătut pentru pămînturile lor, au murit, dar ţările lor au rămas tot pe locul unde au fost.
Sîrbii s-au revoltat şi s-au îndepărtat de ruşi, după 1950. Ungurii s-au revoltat în 1956; cehii în 1968; polonezii după 1980.
Noi de ce nu am făcut-o? Din frică, din laşitate, din comoditatea pentru un trai călduţ ( al majorităţii românilor, după 1944). Singurul lucru bun a fost acela că, pe la sfîrşitul anilor 50, Dej a reuşit să-i scoată pe ruşi din ţară.
A fost singura treabă mai de Doamne-ajută a românilor în vreo 200 de ani.
Poate sînt şi mai multe de spus dar mă voi opri.
Nu prea sîntem cei care ne credem a fi. Avem în noi o genă de slugarnici, de laşi, de leneşi, de trai pe vătrai, de nemuncă, de aşteptat a ne pica totul de-a gata.
Spunea cineva cîndva despre România: " Fromoasă ţară, păcat că-i locuită!".

| Adrianetc a răspuns:

Degeaba, oricum romanii fac mii, milioane de avorturi. cu ce o sa ocupi basarabia? cu batrani si spitale pentru ei? Intai sa umblam la creieru' romanilor si dupa aia.

| michael5813 a răspuns:

Parerea mea...hmmm! eu zic ca din punct de vedere economic noi avem deja o "cocoasa" asa ca sa ne facem rost de inca una sau doua, nu este o idee prea buna! ba mai mult mentalitatea acelor oameni este muuuult diferita de a noastra avand de fapt o gandire pro russia in marea lor majoritate! deci o eventuala unire este mai mult decat improbabila cu atat mai mult cu cat noi ardelenii nu suntem tocmai incantati de aceasta idee!

| valentingb a răspuns (pentru michael5813):

Maicàl, cati moldoveni cunosti tu ca sa spui ca "mentalitatea lor este pro-rusa"? Afla ca Romania are doua consulate in Moldova, si un sfert de milion de moldoveni au cetatenie romana. Copiii lor vin si studiaza la noi, in liceul meu au fost 8 moldoveni in clasa mea si cele paralele( erau 6 clase de a 9-a cand am intrat). Au fost tinuti sub jug de rusi,apoi de partidul comunist, crede-ma, la noi e bine, tu ai vazut cam ce mai e la ei? Pana si premierul este acuzat de coruptie,e o nebunie totala. Daca nu venea nenorocirea asta de criza, acum erau deja demersuri facute pentru unire, dar ai dreptate, ar fi o povara prea grea. Nu-i nimic, mai asteptam. Au in sfarsit un presedinte care poate uni factiunile pro-europene si mentine ordinea, asta e bine, iar televiziuni precum Jurnal TV baga la greu filme americane in care rusii sunt personaje negative, vorbesc limba romana in emisiunile lor si sunt pro-Romania, pro-Europa, Anti-Rusia si anti- mafie. Abia aia sunt jurnalisti, chiar fac ceva. Eu prind postul lor, nu stiu daca e legal, si sincer nu mai am nevoie de alte televiziuni, au cele mai faine emisiuni, instiga populatia sa isi foloseasca mintea si sa lupte pentru drepturile lor, care in general le sunt calcate in picioare,
Iar romani avem si in alte parti, chiar si in Georgia, si desi noi am uitat de ei, ei isi mentin limba si obiceiurile.

| michael5813 a răspuns (pentru valentingb):

Imi pare rau dar trebuie sa-ti spun ca de fapt te imbeti cu apa de ploaie...despre cum gandesc, ce mentalitate au, poti afla foarte simplu si usor daca intri pe forumurile lor...nu zic ca n-or fi si care gandesc si simt romaneste dar sti cum se zice : cu o floare nu faci primavara ( ca tot o asteptam ) argumentezi cu presa dar vezi ca au tv si numai in rusa cu orientari cat se poate de bolsevice! ramane totusi diferenta mare intre procentele celor care vor cu RO si care nu vor cu RO! mai mult decat atat o eventuala unire nu se poate face fara acordul mai marilor lumii si nu de alta dar s-ar face un deranj politico-economic prea mare.e frumos ca ai idealuri patriotice dar cum ti-am zis : nu te imbata cu apa de ploaie!

| valentingb a răspuns (pentru michael5813):

Sa stii ca ai dreptate, din juma' de bere cad sub masa laughing. Asa cum noi avem pro-moldoveni si anti-moldoveni, au si ei pro-rusi si anti-rusi. Am zis de presa pentru ca "cu televizorul ati mintit poporul". Trebuie sa se creeze o constiinta comuna a majoritatii, o majoritate unionista atat la noi cat si la ei, apoi prin diverse concesii,tratate,promisiuni, milogiri si imens noroc, sa apara o unire. Bineinteles, se va intampla in timpul vietii mele, daca am noroc. big grin
Si sunt destui moldoveni pe TPUwinking. Imi place opinia ta, foarte rationala.

| alionadoareu a răspuns:

Calmeaza-te. Basarabia de mult nu mai e a Romaniei. In celelalte cazuri nu ma pot exprima, dar in ceea ce priveste Basarabia si cultura ce s-a format acolo, e ceva unic:un hibrid intre civilizatia latina si slavona. Ca stat, Moldova e terminata, probabil va sfarsi in agonia care i-a insotit existenta din momentul nasterii cat despre oameni, cred ca n-o sa mai intilnesti asa ceva nicaieri, au un fel de a gandi exceptional. Si nu accept reprosuri gen "sunt niste tarani" sau "hoti"sau "tradatori" sau altele de care am mai auzit, sa nu judecam totalitatea dupa niste exceptii. Doar nici noua nu ne place cand Europa ne numeste "tigani" (apropo, nu am nimic cu tiganii dar din pacate marea majoritate ce au plecat in strainatate si ne-au facut tara de ras apartin acestei etnii).

| valentingb a răspuns (pentru alionadoareu):

Cum adica "va sfarsi"? Cum poate un stat sa sfarseasca? Un stat se transforma. Terenul pe care e infiintat nu va deveni brusc instantaneu si dintr-o data Zona Crepusculara. O alta entitate va prelua controlul asupra acestui teritoriu.
Intr-adevar, aceasta monstruozitate de copil fara maini si picioare, crescut cu biberonul de URSS, a trait mereu in agonie, iar populatia a fost foarte rau tratata, mare parte rusificata, si in general indobitocita. Dar acum se vedde o raza de speranta, a aparut o elita pro-europeana care incepe sa manipuleze populatia catre Europa, daca nu catre noi. Nu zic ca manipularea e buna, dar hai sa fim siguri ca vor in Uniune si abia apoi sa le dam liber arbitru laughing cand vom sti deja ce vor. Se observa in limba lor aceasta hibridare intre rusa si moldoveneasca, pentru ca nu pot numi limba lor ca fiind romana. Eu sunt moldovean din Roamania si totusi vorbesc o romana mult mai apropiata de cea oficiala decat moldoveneasca lor. Dar usurel, usurel, se fac progrese, in doi ani de zile chiar am observat inbunatatiri majore in limbajul comun, folosit pe strada, cel putin in Chisinau. In rest e ca si la noi, provincia, fiecare cu limba lui.
Daca vom supravietui razboiului pe care Coreea de Nord are de gand sa il porneasca (astia sunt nebuni de legat, ei cred ca America e o palma de pamant si o cuceresc cu o bomba nucleara), daca supravietuim, si daca vom castiga, NATO probabil ne va da Moldova si abia atunci o sa vedem noi ce facem cu atata surplus de popor.

| valentingb a răspuns (pentru alionadoareu):

Cred ca sunt vreun profet, ceva happy Ieri am spus ca va incepe razboiul coreean, azi a inceput. Oare sa spun ca maine voi castiga la Loto? laughing

| alionadoareu a răspuns (pentru valentingb):

Da, tare laughing) atunci gandeste-te si la mine laughing) Dar cand a inceput razboiul ala? ca eu n-am fost pe faza...