| AmazingONEx a întrebat:

Se pune virgula inainte sau dupa de,, in caz ca"?
Aș avea întrebare în caz că vrei să-mi răspunzi
Cum e corect: i-am spus la Maria/lui Maria sau Mariei
I-am spus la Andrei/lui Andrei?

5 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Depinde cum folosesti.
Daca spui "In caz ca ai nevoie de mine, sunt aici" se pune virgula dupa enunț, virgula leaga doua propozitii intr-o fraza.
Daca spui "Sunt aici, in caz ca ai nevoie de mine" atunci da, se pune inainte.

Corecte sunt "I-am spus Mariei" si "I-am spus lui Andrei"

| lilianaadelina a răspuns:

După
J-am spus Mariei
I-am spus lui Andrei

| Geitigy a răspuns:

Virgula o pui in sintagna ta inainte de,, in caz ca". Si cu Maria e corecta varianta,,, Mariei", marea majoritate a numelor feminine se acorda asa, exceptie facand,, lui Carmen, lui Gabi", iar masculinul de asemenea se acorda,, lui Andrei"

| AmazingONEx explică (pentru Geitigy):

Răspunde și la asta și îți dau cel mai bun răspuns.
Unde se pune virgula aici:am cumpărat un animal câine chiar.
(Pune virgulele în propoziția respectivă, mă interesează în special dacă se pune înainte sau după chiar..sau dacă se pune)

| Geitigy a răspuns (pentru AmazingONEx):

Am cumparat un animal, caine chiar