| Ofatăanonima26 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Sunt însărcinată și am pus moși la copil. Noi le spunem moașă/mosule, ei cum ar trebui să ne strige? Fină/fine? Sau altfel?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui NASI, nu mosi.
Daca acelasi cuplu v-au si cununat, atunci sunt si NASII vostri de cununie.
Daca sunt doar NASII copilului, atunci sunt cumetrii vostri si "nas" sau "nasa" pentru copilas.

| Ofatăanonima26 explică (pentru Violleta2022):

Nu, la noi în Olt se pun moși, care scot copilul din spital. Nașii sunt cei care îi botează.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ofatăanonima26):

La noi in Muntenia, tatal copilului scoate copilul si mama din spital, nu se pune mosi, babe sau alti necunsocuti sa faca acest gest atat de familiar.

| Ofatăanonima26 explică (pentru Violleta2022):

Aici nu e vorba de moși sau babe, poți pune de orice vârstă, doar ca așa se zice la noi, moși care scot copilul din spital?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ar fi sa va zică pe nume și gata