| Anded a întrebat:

Iubitul meu este român, iar el îmi spune Golan. O face într-un mod romantic. Sunt hispanic și nu știu ce înseamnă asta pentru mine. Poate cineva să-mi spună ce înseamnă romantic? scuze daca scriu gresit, folosesc un traducator

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

DEX-ul limbii romane spune asa:

GOLAN inseamna: Om fără ocupație, care bate toată ziua drumurile fără să facă nimic util.
Om sărac, zdrențăros, care nu are cu ce se îmbrăca.
Feminin este: GOLANCA
https://dexonline.ro/definitie/golan

In jargon, sinonime pentru golan sunt: cocalar, bombardier, smecheras de oras, boss, samd.

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că ești troll.

| ReddY25 a răspuns:

Înseamnă în spaniolă rufián

| Anded explică (pentru ReddY25):

Mulțumesc pentru răspuns, dar i-am spus deja ce înseamnă în spaniolă, iar el mi-a spus că nu, că are altă conotație și este romantic.

| ReddY25 a răspuns (pentru Anded):

O fi happy

| Anded explică (pentru ReddY25):

Cred că are legătură cu acele emoții pe care le generează în tine a fi în fața unui golan Am citit un alt articol, o fată a spus că s-a îndrăgostit de un golan și a povestit toate acele lucruri.