| RAY a întrebat:

Stiintific un cuplu de gay poate avea o mare influenta asupra unui copil adoptat? sunteti de acord cu asa ceva?

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ar avea o influenta negativa asupra copilului. Si nu vorbesc de educatie,de scoala si de modul in care l-ar educa, aceste caracteristici sunt intalnite cel mai adesea la om,vorbescdin punct de vedere biologic, facand abstractie de ratiune.
Copilul invata sa se descurce urmarind modelul parintilor. Fie copilul este si el homosexual si atunci modelul parintilor este unul bun, fie copilul este heterosexual si atunci modelul parintilor este incompatibil cu copilul. Oricum, instinctul sexual se dezvolta independent de modelul parintilor, asa ca influenta nu va fi determinanta.

| FerLin a răspuns:

Copilul acela se dezvolta intr-un mediu "nesanatos".
In afara de asta, copilul acela va avea mari traume din cauza rautatii celorlalti copii cu care interactioneaza si care, rautaciosi cum sunt copiii, vor rade de el si ii vor adresa cele mai neasteptate cuvinte care, in cazul unui copil cu un echilibru emotional subred, il poate duce pana la suicid, mai ales la varsta adolescentei.
Plus ca scara lui de valori si puctele lui de reper in viata ce se formeaza prin cresterea intr-o familie compusa din parinti gay vor prezenta mari anomalii ce ii vor crea dificultati in adaptarea la viata sociala.

| Solsagan a răspuns (pentru FerLin):

Amen to that!
Cine eşti, mă, tu? Baba Vanga?
Ai întâlnit tu vreun copil cu aşa părinţi? Dacă nu, nu comenta.

| FerLin a răspuns (pentru Solsagan):

Comentez din punctul de vedere al unui absolvent de asistenta sociala + masterat in domeniu. Daca ai un argument logic cu care sa ma contrazici in ce am spus despre subiectul dezbatut, te ascult, daca nu, macar tempereaza-ti reactiile si atitudinea.
Pana la urma discutam liber aici, CIVILIZAT, nu pecetluim soarta unui copil.

| Solsagan a răspuns (pentru FerLin):

Puţin mă interesează diplomele tale.
Tu generalizezi prosteşte, fără cunoştinţă de cauză.

| Liviu a răspuns:

Copilul unui cuplu gay la scoala in pauza ia bataie. se supara si spune
"Vin cu mama la scoala "
Celalalt copil "Cum o cheama pe mama ta?"
Raspunsul vine prompt
"Gheorghe" deci e cam aiurea, nu nu as fi de acord.

| Ovidiu a răspuns:

Mai mult ca sigur. Dezvoltarea unui copil epinde de mai multi factori externi.

| Oana92 a răspuns:

Nu stiu sa iti spun din punct de vedere stiintific. La ora actuala se merge atat de mult pe accepatarea si tratarea cu "respect" a homosexualilor incat homosexualitatea a fost scoasa din lista de boli si devieri sexuale(pe bune!).
Din punctul meu de vedere un astfel de cuplu categoric influenteaza un copil. Oamenii tind sa urmeze si sa integreze in propriul comportament pe cel al parintilor si in principal cauta ca partener pe cineva asemanantor parintelui de sex opus(Ca trasaturi de comportament). Daca urmaresti istoricul unei familii ai multe sanse sa observi anumite tipare comportamentale "mostenite" din generatie in generatie, lucrul acesta se vede cel mai bine in cazurile de divort, violenta domestica sau probleme in cuplu(inclusiv sexuale).

Intr-un cuplu gay un copil vede ca are 2 parinti de acelasi sex, considera ca este firesc si normal si tinde sa imite comportamentul lor. Astfel un copil poate ajunge la randul lui homosexual doar pentru ca a vazut un astfel de comportament in "familie".

Nu am nimic impotriva acestor persoane(Desi contrat unor teorii din psihologie eu ii consider ca fiind persoane cu dezechilibre emotionale si cu traume adanci) atata timp cat nu se afiseaza ostentativ(gen gayfeste sau cum ne numeste). Fiecare e liber sa faca ce vrea si ce simte in propriul dormitorhappy

| Prunela a răspuns (pentru Oana92):

De ce esti asa ferm convinsa ca daca este crescut de 2 homosexuali, va fi si el?
Nu sunt o groaza de cazuri in care parintii sunt hetero, iar copilul gay/bisexual? Nu cred ca are vreo legatura, te nasti cu asta si basta.

| Oana92 a răspuns (pentru Prunela):

Nu am spus ca e obligatoriu sa devina homosexual, am spus ca tinde sa imite comportamentul si e mai predispus sa devina homosexual decat un alt copil care creste intr-o familie normala din acest punct de vedere.
Iar homosexualitatea nu este neaparat din nastere. Teoria spune ca exista homosexuali care se nasc asa si homosexuali care devin homosexuali(cei din puscarie, cei abuzati sau cei care asa cred ca sunt mai interesanti). Personal nu impartasesc aceasta opinie si cred ca cei care manifesta astfel de comportamente fie au suferit traume puternice in copilarie, fie considera (inconstient!) ca asa sunt mai interesanti si pot atrage atentia asupra lor. Dar repet, este opinia mea si in comentariul anterior am mentionat ca nu este una stiintifica, ci personala(desi tendinta de a imita comportamentele parintilor si de a repeta anumite tipare comportamentale este una stiintifica).
In general mare parte din comportamentele noastre sunt invatate Social si nu mostenite.

| Lizzu a răspuns:

Buna

Poate avea o influenta buna sau daunatoare. Depinde de copil si de cum isi percepe el familia, relatia cu parintii de acelasi sex. Cei din afara pot spune ca influenta este daunatoare si "aducatoare de moarte", dar pentru cei din respectiva familie asa ceva nu exista.
Copilul poate avea de suferit doar datorita cenzurilor si rautatilor din partea societatii si colegilor si atat. El se poate mandri cu familia lui si sigur ca o va iubi daca este ingrijit cu iubire si protectie. El nu va stii si nu va avea ideea a ceea ce inseamna sa creasca intr-o familie"normala" cu tata si mama. Pentru el familia ui e cea mai buna dintre toate.
Si nu va ganditi niciodata ca un copil crescut astfel sigur devine betiv, criminal, ori mai stiu ce. Nu intra in discutie. Pot fii cei mai destepti si cu bun simt copii si mai tarziu persoane, oameni in devenire.
Nu sunt ciudati deloc, sunt absolut normali, fiinte ca si noi si ca toti. happy

| suffarstar a răspuns:

Nu cred ca legea ar trebui sa permita. Copilul poate fi influentat negativ si cred ca este posibil sa aiba probleme pshice pe viitor.

| OOOLEOOO a răspuns:

Din punct de vedere psihologic intr-o societate in care astfel de evenimente sunt marginalizate/insultate ar putea aparea probleme.

| dracu14 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiintific? Adica vor face experimente pe copil? Vor scrie o carte stiintifica despre comportamentul copilului intr-o familie de ghei? Sau cuplul de ghei e ceva stiintific?

Evident ca un cuplu de ghei vor avea o mare influenta asupra unui copil adoptat din moment ce ei ii vor modela caracterul iar copilul isi va trai tot restul vietii pe baza experientiei acumulate alaturi de cuplul de homosexuali (sau lesbiene?). Desigur, un cuplu "normal" de parinti va avea o mare influenta asupra oricarui copil, adoptat sau nu. La fel ca si un cuplu de marmote sau delfini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu homosexualitatea te nasti, asa ca din start elimini orice teorie, asupra posibilei influente legate de alegerea lui.
Daca parintii nu isi fac treaba si au un comportament necivilizat in fata lui, va avea devieri de comportament, asa cum un cuplu hetero isi poate influenta negativ copilul, adoptand un comportament cu o sexualitate iesita din comun, fara o cenzura impusa macar in fata odraslei.
Singurul lucru cert este ca va fi mai tolerant, in schimb totul ramane la fel.

| Zabbyel a răspuns:

Daca acel copil are in ADN-ul sau fetele nu va fi influentat ci scarbit/rusinat de cei care l-au crescut

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Ca sa-ti raspund, cred ca un copil o duce mult mai bine intr-o familie functionala cu parinti homosexuali, decat daca ar trai intr-un mediu "sanatos", unde ar fi batut constant de mama lui alcoolica, si abuzat sexual de tatal sau "normal".

Cu stima,
Neo

Răspuns utilizator avertizat
| Terentee22 a răspuns:

Cand ai doi poponari care se saruta pasional langa tine, nu stiu daca mai e nevoie de studii stiintifice ca sa vezi daca copilul va fi mental afectat.

| doctorandus a răspuns (pentru Terentee22):

Pana acum parca erai pe invers, te-ai pocait?

| sheggy a răspuns:

Nu ca ai fi tu gay, ai dat doar un exemplu rolling on the floor)