| InfiniteBeing a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia: "Casnicia este adesea moartea dragostei."? Argumentati.

11 răspunsuri:
| ɹαℓυ a răspuns:

Sunt de acord. Din moment ce stai in casa cu o anumita persoana, destul de mult timp incepi sa il cunosti din ce in ce mai bine si intervine acea monotonie, iar dragostea scade. Depinde si de persoane. Putini reusesc sa faca mereu ceva nou pentru a nu se plictisii si a mentine "flacara" iubirii aprinsa.

| T0T a răspuns:

Nu. Unde există dragoste adevărată este exact pe dos. Adică dragostea înflorește mai mult.

| LoveSleep a răspuns:

Da. Căsătoria nu înseamnă doar semnarea unui contract stupid. Odată cu ea, vin și responsabilitățile, problemele, rutina și multe altele.
Din acest motiv cred că, căsătoria e o porcărie. Pe lângă acestea, la un moment dat, va apărea un copil, iar după ce acesta se naște, relația bărbat-femeie se duce dracu. Dacă tu, ca femeie, nu știi să-ți împarți timpul între copil și cel cu care ai ales să-ți petreci restul vieții de ce naiba te-ai oftica în caz că acesta te înșală? (se pune evident și problema asta) Nu mă refer doar la sex. Chiar și la 60 de ani, un cuplu are nevoie de momente în care sunt doar ei 2. Dacă acestea întârzie să apară e clar că ceva nu merge bine e clar că nu putem vorbi de dragoste.
Chiar dacă cei doi nu ar avea copii. Din moment ce sunt mereu împreună, apare o oarecare rutină, monotonie, iar dacă nu te străduiești mereu să aduci ceva nou, relația se apropie de final. Dacă sunt împreună mai tot timpul, vor descoperi anumite defecte și își vor da seama că îi deranjază mai mult decât credeau. Vor apărea problemele, atât sentimentale cât și financiare, pentru că înainte erau singuri, acum sunt o familie și evident și cheltuielile se multiplică.
Relațiile nu țin pentru totdeauna și cele care țin, o fac doar pentru că pe la 60 de ani, nimeni nu-și mai complică viața cu un divorț ci au învățat să accepte, să se obișnuiască. Sunt de părere că dragostea eternă durează 3 luni. Oricum, la 50 de ani când vii seara de la muncă, nu-ți mai arde de petale de trandafiri, ești fericit doar dacă îți aduce o bere și te uiți la un meci, în timp ce ea stă cu copiii.

| OldSoul a răspuns:

Depinde de intesitatea dragostei care a fost inainte...

| KamaSutra a răspuns:

Da si nu, depinde de cei 2 parteneri. Daca lucreaza la flacara iubirii lor si o mentin aprinsa atunci nu are cum sa intervina acea plictiseala si prin urmare sa dispara interesul si iubirea.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu sunt de acord.

| suffarstar a răspuns:

Sunt in totalitate de acord. O spun juramintele insesi. Iubirea e absoluta, e nelimitata, nu egoism. Sotii isi declara : Esti al meu/esti a mea! Este autocondmare la esec, in iubire nimeni nu detine pe nimeni.

| Suck a răspuns:

Nu neaparat, nu ai cum sa te plictisesti cand iubesti cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, daca in fiecare zi gasesti ceva nou in partenerul tau si casnicia nu se preface in rutina dragostea e salvata.

| Xpressurself a răspuns:

Din cauza regulilor si a presiunilor sociale. pentru ca in loc ca voi sa faceti ce simtiti faceti ce se cere. la asta se refera.
insa daca inainte de orice sunteti prieteni buni si relatia voastra se bazeaza pe iubire si nu pe sex nimic nu va poate atinge. asta nu inseamna sa nu faceti dragoste ci sa nu fiti impreuna doar pentru asta ci pentru interese, teluri si aspiratii comune.
daca iubesti pe cineva care te iubeste dragostea nu moare. sinceritatea este foarte importanta dar sa vina de la ambii. este greu sa-i spui celuilalt ce ai pe suflet insa merita incercat daca are deschiderea necesara.

| missme99 a răspuns:

Nu sunt de acord. Eu ma iubesc si ma scandalizez cu al meu cu aceeasi pasiune ca si inainte de casnicie. Poate chiar mai inflacarata.
Acum serios, nu cred asta. Iubirea trece doar daca ii permiti. Daca nu stii sa faci mereu din viata voastra intima o prioritate, daca nu ai grija sa petreci si timp in doi, daca te lasi acaparat de serviciu, copil etc.
Poate mai trece flacara aia de inceput, devine si un fel de obisnuinta, nu mai e indragosteala...dar iubire... poate ramane pana la final. Si poate deveni din ce in ce mai profunda.