| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre blody mary? e reala? cum arata? cum a murit? de ce se razbuna?

Răspuns Câştigător
| Jonsdottir a răspuns:

Normal ca nu e reala :-J
Eu am incercat si nu se intampla nimic tongue
eu stiu 3 legende laughing
legenda1 : era o fata de 13 ani a murit arsa de vie. daca o invoci trebuie sa fii undeva cu foc (la un gratar) laughing si cica iti apare in foc
legenda2: ca a fost o mireasa tongue cel cu care trebuai sa se casatoreasca nu a venit la nunta. ea s-a dus si l-a cautat si l-a omorat (nu mai stiu cum). atunci cand o invoci trebuie sa fii in fata unei oglinzi si cand ti se arata este intr-o rochie de mireasa si plinda de sange.cica te zgarie pe gat si mori laughing
legenda3: era o fata de 17 ani are era ff bolnava(o boala contagioasa) tatal sau care era medic a fazut ca nu mai are suflate si a hotarat sa o ingroape. i-a legat de mana o franghie legata de un clopotel(clopotelul era pe niste chestii, sus). a doua zi dimineata tata ei a vazut ca u mai era la locul lui(clopotelul) si-a dat seama ca a ongropat-o de vie.cand a dezgropat-o a gasit-o plina de sange si unghiile ei erau lipite de capacul sicriului.cand ti se arata(intr-o oglinda) auzi un clopotel tongue
scary, nu? laughing

45 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Eu am auzit de ea, ea a trait acum 50 de ani, canta muzica folclorica, e de origine americana.Pe net este o poza cu ea, ea a murit de tanara intr-un accident de masina cand a fost cu bebelusu-l ei(si bebelusul a murit)nu cred ca se razbuna pe alti dar am inteles ca ea a fost o "tar**" la viata ei.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Exista chiar si un film despre ea(prin America desigur), oameni raman spirite daca mor de batranete sau intr-un accident sau violenta.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu e adevarat 2005 pe frastu, I s-a intamplat asa la un prieten de al prietenei mele, el s-a dus la baie cand era la o petrecere noaptea la ora 00:00 fix si a spus de e ori Bloody Mary sau Mary Worth iar cand au venit copii sa-l vada ica era mort:-|, ea va aparea in mai multe ipostaze sau tinandu-si pruncul mort plin de sange la ea in brate.Doamne Fereste!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu ce e cu ea, dar mie deja imi e frica cryingcrying E adevart?sadsad

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Bloody mary era o fata care a fost ingropata de vie de parintii ei. Tatal ei a declarat-o moarta, si i-a legat un clopotel de mana, caci daca se ridica se auzea clopotelul si trebuiau sa se duca la ea s-o scoata. A doua zi au venit parintii la ea si au gasit clopotelul trantit, si urme de zgarieturi pe sicriu. Cel putin asta stiu eu... si cand te uiti in oglinda si suna un clopotel ea apare, sau cand te uiti in oglinda si ii spui numele de 3 ori. Nu va speriati, este doar o legenda... m-am uitat la televizor cand povesteau despre ea, dar nu am apucat sa vad tot ca mi s-a intrerupt canalul big grin.
@sweetcandy, ti s-a stins calculator pentru ca ai apasat din greseala pe buton sau s-a luat curentul 2 minute. Nu a fost ea, ganditi pozitiv laughing

HepHap
| HepHap a răspuns:

Bloody Mary e un nume care i-a fost atribuit reginei engleze Maria I Tudor, predecesoarea reginei Elisabeta I. Numele de Bloody Mary (Maria Sangeroasa) a venit de la persecutiile sangeroase indreptate impotriva protestantilor. Asta se intampla in secolul 16. Si la fel cum Vlad Tepes Dracula a ajuns sa isi imprumute numele presupusului lider al vampirilor, tot asa si Bloody Mary si-a imprumutat numele unei fantome care se arata daca este invocata de 3 ori. Adesea, personaje reale se transforma, de-a lungul timpului, in gogorite.

| Swabia a răspuns:

" La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului.

Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.
"
http://stiri.acasa.ro/articole/social/legende-urbane

| death a răspuns:

Arata ca Elena Udrea nemachiata

| sese a răspuns:

Corect Dy! asta-i raspunsul(din pacate nu hotarasc eu)

| dy a răspuns:

Bloody Mary-pentru un barman este vodca cu suc de rosii!

| SweetCandy a răspuns:

Mai nu stiu cine e am cautat p google si dp ce s-a terminat mi s-a oprit calculatorul...off...serios k m-am speriat.imi sp si mie cine e? si ce e q ea?crying

| Moneyandfame a răspuns:

Bloody Mary e reala cand o dai pe gat in repetate randuri.

| dαɴЗ a răspuns:

Eu am ancercat sincer. Dar nu au aparut decat niste urme de maini si putin rosu pe oglinda.Totusi nu cred a fost la nimereala eu am vazut-o e ambracata an haine de nunta si se zice ca daca o invoci de 3 ori va aparea. Mie mi a aparut decat putin rosu si urme de maini.Nu m-am speriat e o legenda

| dαɴЗ a răspuns:

Doar e o poveste.Eu am ancercat dar nu sa antamplat nimic decat am vazut ceva alb pe acolo dar nik.Sincer moreta e o poveste de speriat copii mici si un film horor...

| eek a răspuns:

Da a avut cineva tupeul sa o cheme? eu sunt curioasa daca faza e pe bune.nu prea am curajul sa fac chestia asta. da'vreau certitudinea ca "DA. e e bune" sau "NU" .nu ca prietenul unei prietene care era fratele verisoarei iubitului surorii prietenului lu'vasilica. ca asta nu credhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne doamne. nu stiam cine e si m-am uitat pe google... speram sa nu fie reala si nici sa vrea sa se razbune ca e urata cu patima. mi sa ciufulit parul cand am vazut pozele. doamne fereste speram sa fie doar inventia cinemaului si acolo sa si ramana... brrrr...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut-o laughing>...la film tongue.Mesaje de dincolo :X:X.super filmul.de razbunat nu stiu dc se razbuna. poate ca nu gandeste limpede big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ati incercat sa vedeti daca merge chestia aia precum ca... ii spui numele de 3 ori in oglinda si ea apare si te ucide? Eu nu si nici nu as incercat doamne fereste dar daca e adevarat? Mie mi-e foarte frica... Voua nu? E foarte ciudat. dar mie nu imi place chiar daca nu am citit sau vazut vreodata legenda aceasta... dar sunt sigura ca e foarte inspaimantatoare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu crezi nimic... e un mit. o prostia a americanilor...nu au de lucru' si inventeaza povesti de groaza.nu crede in nimic si nimeni happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am auzit aceeasi istorie ca si TOXICAT doar ca eu stiu ca tatal ei nefiind sigur ca a murit a legat clopoteii iar acum cine o invoca aud clopotei si ii vad miinile insingerate in oglinda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este reala este doar o inventie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit si eu despre aceasta legenda dar nu stiu daca este adevarata.ati putea sa imi spundeti si mie... daca ati incercat sa ii invocati spiritul si adica va aparut...eu nu stiu daca sa cred in legenda sau nu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu legenda cu Bloody Mary este cam asa : Mai de mult era o fata pe nume Mary care in fiecare seara isi pieptana parul de 100 de ori, intr-o seara se ascunsese un barbat in dulapul ei. ea find prea preocupata de pieptanat nu la observat decat cand era deja in spatele ei. Nu nu a omorato dar ia taiat parul, Mary nu vroia sa astepte pana ii creste parul la loc asa ca sa sinucis (s-a spanzurat big grin )... Legenda spune ca daca esti in fata unei oglinzi, te piepteni cu o lumanare in fata ta si ii spui numele de 3 ori(Mary White sau Bloody Mary nu mai stiu prea bine) ea vine si nu vrea numai parul tau ci si viata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat, si eu fac lupte, am strigat de 3ori Bloody Mary si a aparut in spatele meu si voia sa imi taie jugulara si ia-m facut un tur de brat si a plecat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pau in primul rand era o femeie, era vaduva, uni zic ca era mireasa alti zic ca era copil dar cu soguranta era femeie matura ci nu un copil am citi toate povestile si legendele despre ea si pot spune cea mai logica opinie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blody mary eu stiam ca este o fata de 13 ani dar nu o chema asa ea se numea mary si era mai rautacioasa ea tot vroia sa omoare oameni sau macar sa ii chinuie(cred ca era nebuna) asa ca parinti si rudele ei au inecato mai intai dar fara folos apoi au injunghiato cu cutitul dar ea nu a murit apoi cica au ingropat-o de vie in spatele biserici dar ea se lupta sa nu fie dusa si ingropata. ei o tineau legata de maini si de picioare si au tarato de acasa pana la biserica. ea se unpluse de sange iar cand au pus-o in sicriu aceasta incerca sa iasa.cand au bagat-o in pamant aceasta se zice ca a incercat sa iasa si ca a reusit.de atunci ea a primit numele de blody mary pentru ca toata lumea a vazut-o mereu insangerata chiar si acum ea se zice ca bantuie lumea pana o sa ii prinda pe toti care au vrut sa o omoare si toti care au fost de fata.si se mai zicea ca daca te duci noaptea la 00:00 in baie si te uiti in oglinda tinand in mana 6 lunanari mari sau 12 mici si strigi de 13 ori numele ei aceasta iti va aparea. daca iti apare cu o foarfeca si imbracata intr-o rochie alba iti va scoate ochii si te va omora in chinuri insuportabile iar daca iti va aparea imbracata in aceeasi rochie dar cu un ursulet in mana veti fi cele mai bune prietene

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce stiu despre ea? stiu ca ea a fost o fata de 20 de ani care a avut o boala grava iar tatal ei era doctor si a incercat din toate rasputerile sa o vindece si nu a reusit. el a crezut ca e moarta dar sa inselat amarnic. tatal sau ia legat o franghie cu un clopotel de mana si au ingropat-o de vie(asa a murit). la miezul noptii tatal ei a mers sa verifice mormantul.cosciugul era deschis iar clopotelul nu mai era la mana sa.atunci s-a dus in baie sasi descarce durerea si a inceput sa strige "blody mery" de trei ori cazand in genunchi si plangand.nu am idee daca e reala dar in locul vostru nu as incerca! nu mias risca viata.cum arata? ea apare in oglinda intr-un tricou lung si alb.par cret, roscat spre saten plina de sange si zgarieturi.de ce se razbuna? pai se spune ca ea era insarcinata si din cauza bolii isi pierduse copilul ea se razbuna mai ales pe femei si pe copii lor. dar nici barbatii nu sunt in siguranta.barbatul cu care trebuia sa se marite si pe care il iubea din toata inima nu venise la nunta. ea a plecat, la gasit si la ucis asa ca se razbuna pe familiile fericite pe ceea ce ea na putut avea niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blody marry e un spirit, se spune ca e fecioare maria desi eu nu cred, si chemarile se fac din ce in ce mai tare poti striga blody mary eu ti-am ucis copilul, in fine mai multe chestii eu nu am incercat pentru linistea mea sufleteasca, dar nu stiu daca e si in Romania sau e doar in america, am vazut episodul de la mesaje de dincolo, se razbuna pentru ca i-a fost omorat copilul sau pentru ca a fost ingropata de vie, nu stiu care e adevarat cred ca e doar un mit, si sper asta...