| TurcoaicaTa a întrebat:

La cate luni pot scoate un caine pechinez la plimbare?

Răspuns Câştigător
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Daca il lasi pe jos e posibil sa fuga de langa tine si poate da vreo masina peste el sau se pierde. Chiar daca e mic il poti tine in lesa. Am si eu o prietena care are pichinez de 2 luni si il tine in lesa.
Primele iesiri sa fie mai scurte de juma de ora-o ora si sa il ti in brate, apoi ii pui lesa in casa si incerci sa il inveti cu ea pentru ca la inceput nu va vrea sa stea cu ea si va alerga ca prostu in stanga si in dreapta laughing din ce am vazut eu la catelu prietene mele, dar daca face asa sa nu eu dai jos, sa-l lasi ca asa se invata cu ea. Dupa ce accepta lesa poti iesi cu el afara si sa il lasi pe jos.
Succeswinking

12 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

De la 2 luni in sus cred ca poti, dar sa il ti mai mult in brate.

| ema01 a răspuns:

Pai pe la 4-5 luni!

| Expertul a răspuns:

Cati ani ai?
La cate luni? tu esti asa? Pechinezul necesita sa-l scoti cel putin 4 zile pe saptamana din casa (mai ales daca stai la apartament).El cere miscare,nu este un caine de spatiu inchis,apartament, este un caine activ care ar vrea sa se joaca non-stop, crede-ma ce-ti spun am si eu pechinez de 3 ani.

| TurcoaicaTa explică (pentru Expertul):

Ma refeream la varsta

| Expertul a răspuns (pentru TurcoaicaTa):

De la 1 an poti sa-l scoti daca nu il scoti in lume o sa fie prea tarziu si nu o sa se obisnuiasca cu oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca depinde de comportamentul cainelui, daca este agresiv sau prietenos. Cand crezi ca este pregatit este cel mai bine.

| Darcos a răspuns:

La 4 luni cel mai sigur...Trebuie sa-i faci si vaccinele...Sa nu il ti in lesa prima data= lasa-l liber; apoi sa-l inveti in lesa ca pechinezii sunt foarte activi si pot fugi de tine cand ii scoti laughing

| DenniDen a răspuns:

Poti sa il scoti la plimbare la orice varsta dar pana pe la 4-5 luni sa nu-l bagi in lesa sau sa il lasi ft mult pe joshappy

| Λndrei a răspuns (pentru DenniDen):

Ce sa faca? De ce sa nu-l lasi pe jos, foarte mult?

| DenniDen a răspuns:

Pai mie asa mi-a zis veterinarul nu am inteles exact dar zicea ceva de genul ''catelul tau este ft tanar si nu e bine sa il lasi prea mult pe jos pentru catelul de mic se invata cum sa fie si sa nu se sperie find mic" si mie mi s-a parut cam sarit de pe fix dar i-am zis ce am auzit si eu

| prajithurel a răspuns:

Nu stiu, dar nu il scoate pechinez, scoate-l pejaponez smug

| Petrutzzu a răspuns:

Eu cred ca pe la 3-4 luni sau chiar 5, dar asa e cel mai mult depinde de comportamentul acestuia.Ar trebui sa consulti un veterinar in primul rand pentru ca el este cel mai in masura pentru ati spune