| Elenna_4537 a întrebat:

Buna TPU,
cand incerc sa iau rezumate, texte, rezultate la olimpiada, subiecte pentru concursuri de pe net imi apar scrise ciudat in calculator( numai semne de punctuatie si "litere" ciudate, parca ar fi chineza ).
ce program imi trebuie ca sa-mi apara scrisul normal si de unde il pot lua?
ma puteti ajuta?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Mihaela a răspuns:

Hei. Programul de care ai nevoie este Adobe Reader.
Il descarci de aici gratis :
http://get.adobe.com/reader/ m dai pe download now, si te descurci tu! Numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ca respectivele texte sunt in format.pdf si ai nevoie de un program de genul Adobe Reader ori Foxit Reader pentru a le deschide, ambele sunt gratuite, se descarca si instaleaza usor, le gasesti pe multe site-uri, inclusiv pe site-ul oficial. Numai bine!

| butterflyeffect0000 a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de nici un program special. Asta imi apare si mie destul de des si stiu rezolvare la problema ta.
. Vezi ca pe linia aceea albastra (cum am eu dar tu s-ar putea sa ai gri )se afla un dreptunchi micut de aceeasi culoare care scrie" RO".
Da click stanga si da pe:" EN" English United States ca sa iti apara literele normale cand scrii.
Daca nu iti apare dreptunghiul mic de aceeasi culoare cu linia de jos a ecranului apasa de mai multe ori pe linia de jos a ecranului dar mai indreapta nu in stanga si iti apare sus aceasta fereastra cu EN English (United States)... sper ca te'am ajutat!

| nelu70 a răspuns:

Click dreapta "open with... cautare pe web si vei gasi programul pentru tipul de fisiere pe care vrei sa le deschizi. Va trebui sa descarci programul si sa-l instalezi.

| Cartitza a răspuns:

Pai depinde ce program fol tu eu fol Microsoft Office World...scrii pe net il iei il instalezi, si dupa ce ai facut asta, dai click dreapta pe rezumat sau ce o fi si apare open with si tu dai in Microsoft Office World.