| robertpopescu12 a întrebat:

Salut, am baut azi doua beri.
Daca iau o pastila de alergie se poate combina cu alcoolul? Daca da, cand o pot lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O pastila de alergie poate insemna "o multime" de 'modele de pastile', sunt multe tipuri de "antialergice" nu?
Cel mai intelept este sa te uiti chiar pe prospectul pastilei pe care urmeaza sa o iei, acolo iti spune cum interfereaza ea cu diferite substante si chiar cu alcoolul

La modul general
„Orice antihistaminice – clasa de medicamente [care combate alergiile] – care sunt asociate cu somnolența poate avea un efect mai mare de sedare cu alcool", spune dr. Andrew Weinstein, alergolog și imunolog clinic și profesor clinic asociat de Pediatrie la Thomas Jefferson Medical College."
https://phonline.ro/......au-alcool/

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-o maine, ca azi nu-si mai face efectul.
Iar pe viitor nu mai consuma alcool cand iei pastile, chiar si de alergie sau altceva.

| Hyperion7 a răspuns:

Mâine.
Ficatul oricum nu mai poate procesa pastila cum trebuie, că e ocupat cu alcoolul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poti sa iei pastile de alergie cu alcool dar combinatia asta poate sa-ti dea niste simptome de genul dezorientare, confuzie, letargie. Nu te speria, nu e ceva grav, doar ca se recomanda sa stai in repaus, sa nu conduci, sa nu mergi pe strada pentru ca exista riscul, desi e mic, sa te dezechilibrezi sa zicem si sa patesti un accident
Dar daca a trecut mai multe ore de cand ai baut ar trebui sa fii in afara oricarui pericol. Doar nu te urca la volan, pentru preventie

| blairelovesmusic a răspuns:

O poti lua maine. Daca o iei acum nu o sa-si faca efectul. Si risti sa-ti fie si rau.

| LisaJulie a răspuns:

Eu îți sugerez sa aștepți 24 de ore și sa nu mai bei niciun fel de alcool apoi sa iei pastila

| Jessica1235 a răspuns:

Nu e recomandat, mai bine aștepți câteva ore. Pastilele se iau doar cu apă, iar înainte cu câtva ore (depinde de ce bei și de cât îi ia organismului să dizolve și să elimine) de a lua pastila trebuie să nu fi băut sucuri, lapte, alcool etc deoarece riști ca pastila să nu-și facă efectul așa cum trebuie sau chiar deloc.