| ancaanca2344 a întrebat:

Buna. Am doua întrebări si as dori sa-mi răspundeți la fiecare in parte:
1) Cum pot sa citesc noul testament astfel incat sa-i inteleg ca lumea?

2) Pot învăța sa pictez la fel de bine sfinți și icoane ca un profesionist doar uitându-mă la videoclipuri pe net? Fara cursuri și fără sa ma invețe cineva mă refer. Aș vrea șanse sa ma perfecționez la fel de mult?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

1) Sa-l citesc pe Vechiul prima data sau în paralel și sa citesti comentariile sfintilor parinti.

2) Sigur ca poți!

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

2. Nu. Ai nevoie de un maestru să te învețe.

| ancaanca2344 explică (pentru sadrian46):

Pai si persoanele alea care zic ca s au învățat singure?

| Holiday a răspuns:

De 2000 de ani crestinii se chinuie sa-l inteleaga, dar n-au reusit inca sa se puna de acord asupra a ceea ce vrea sa spuna povestea, iar tu vrei sa intelegi ceea ce nu poate fi inteles, pentru ca nu are nicio noima...hee hee

| ancaanca2344 explică (pentru Holiday):

Alo, răspunsul la a doua întrebare unde e?! Mă iei la mișto?

| Holiday a răspuns:

La orice crestin care spune ca a inteles Biblia exista cel putin un miliard de alti crestini care spun ca e un bou, si ca n-a inteles nimic. Cam asta e situatia "intelegerii" povestii mistice iudeo-crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Citeste Noul Testament și noteaza locurile pe care nu le intelegi.
Mai ales pildele si ce spune Hristos trebuie interpretat in context.
Si orice preot va avea bucuria să-ti talcuiască ce nu intelegi.
Apoi e o carte genială Omilii la Matei a Sf.Ioan Gura de Aur care te va lamuri destul.
2. Poți invăta să pictezi icoane și să devină o sursă de venit foarte bună.
Mai știu persoane care impletesc metanii și traiesc din asta, le trimit prin curier.
Când te impotmolești la pictat poți cere informații de la pictori, deși nu cred că va fi cazul.

| T0Teu a răspuns:

1. Pai cum? De la inceput, as spune eu. Asa ar avea mai mult sens. Incepi de la Matei pana la Apocalipsa. E posibil la început sa nu intelegi foarte mult dar daca citești din Biblie (adica sa nu fie doar Noul Testament, ci Biblia întreagă) o sa ai trimiteri sub aproape toate versetele. La acele trimiteri sunt versete care te pot ajuta sa intelegi mai bine.

2. Cu ce te ar ajuta sa ii pictezi? Si nu, nu cred ca poti doar uitandu te la niste videoclipuri sa pictezi ca niste profesionisti care probabil au avut si studii superioare in domeniu. Trebuie munca, exercițiu, bani cheltuiți pana sa ajungi la perfecțiune

| ancaanca2344 explică (pentru T0Teu):

1) Eu nu m-am referit daca sa citesc de la început, ci cand am zis cum sa l citesc ca sa l inteleg ca lumea eu m-am referit cum să înțeleg bine la ce referă unele cuvinte și semnificațiile din spatele a ceea ce spune mântuitorul. Pildele, frazele, unele povestioare sa le zic așa. Semnficatiile din spatele lor, ce înseamnă. Cum sa fac sa le înțeleg? Eu asta am intrebat și am cerut să știu, nu ce mi ai zis tu mai sus. M ai înțeles acum?

2) Eu sunt ortodoxă. Cand m-am referit sa pictez sfinții, m-am referit sa pictez icoane și m-am referit la cei care sunt mai importanți, de la Maica Domnului, Iisus Hristos, la sfantul Andrei, sfanta iuliana din lazarevo și multi altii pe care ii indrăgesc eu. M ai întrebat, cu ce m-ar ajuta sa i pictez. Uite, in semn de recunoștință și iubire. Eu imi gasesc liniștea in sfinți si Dumnezeu enorm. Tu poate esti de altă religie de mi zici așa cu nepăsare ca la ce mi ar folosi sa i pictez.

| T0Teu a răspuns (pentru ancaanca2344):

1. Ti am zis ca sub majoritatea versetelor ai niste trimiteri. Citeste si acele trimiteri la versetele pe care nu le intelegi si te va duce la alte versete asemantoare sau care au legătură cu cele pe care le citeai tu.

2. Da, sunt de alta religie, dar nu ajuta la nimic sa pictezi sfinti sau pe Domnul Isus. Ce ajuta in viata asta e sa crezi in Dumnezeu si sa împlinești Biblia

| ancaanca2344 explică (pentru T0Teu):

Dacă ai fi ortodox ai înțelege profunzimea icoanelor.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ancaanca2344):

Ca să înțelegi Biblia trebuie să o citești de la început și să rogi pe Tatăl ceresc ca ceea ce citești să și pricepi și să-ți dăruiască EL înțelepciune fiindcă dacă nu citești cu drag și cu dorința de a-L cunoaște pe EL o să fie ca și când ai citii o revistă și nu vei rămâne cu nimic în urma acestui fapt.

| T0Teu a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu am ce sa inteleg ptc stiu ca nu sunt biblice, lui Dumnezeu nu ii plac icoanele, nici nu e de acord cu ele. Icoanele sunt idoli. Citeste Biblia si te vei lamuri singura.
‭Psalmul 97:7: "Sunt rușinați toți cei ce slujesc icoanelor și care se fălesc cu idolii: toți dumnezeii se închină înaintea Lui."

| ancaanca2344 explică (pentru T0Teu):

Nu s idoli. Asa le vedeti voi sectanții. Sfinții sunt dovada ca Dumnezeu există. Multi dintre ei aduc vindecări sau chiar se arată oamenilor. Ai citit vreodată Carti de mărturii?

| T0Teu a răspuns (pentru ancaanca2344):

Cum nu sunt idoli daca asta spune Biblia? Daca ai fi citit o, ai fi vazut tu singura. Dovada ca Dumnezeu exista nu sunt sfintii nici pe departe. Dovada e tot ce e in jurul nostru, dar mai ales Biblia.
Vindecarile Dumnezeu le face, nu sfintii. Toate vindecarile din Biblie au fost facute de Dumnezeu, nu de vreun sfant.
Da, am citit carti cu marturii, chiar multe, si nu sfintii faceau minunile, ci Dumnezeu Însuși

| T0Teu a răspuns (pentru ancaanca2344):

In plus, tu realizezi ca pui sfintii pe primul loc, nu pe Dumnezeu? Dumnezeu face minuni, Dumnezeu vindeca, Dumnezeu te ajuta, Dumnezeu te apara, nu sfintii

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru T0Teu):

Pe cei care au dus o viață demnă,dreaptă, corectă, cinstită doar să-i luăm ca exemplu de trăire, de mod de a ne comporta, NU să-i slăvim fiindcă și ei la rândul lor au ascultat, și-au dedicat și dat viața făcând voia Tatălui nostru.

| ancaanca2344 explică (pentru T0Teu):

Fără sfinți nu am știi ca există Dumnezeu. Unii de aia si devin atei pentru ca nu au vreo dovadă. Lasa ma ca nu voiam sa dau de tine pe aici? Mai bine dădeai scroll imediat decat sa te bagi ca musca n lapte

| T0Teu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Exact

| T0Teu a răspuns (pentru ancaanca2344):

Fara sfinti? Dar ce spune Biblia? Spune Dumnezeu cumva "Nu veti afla de existenta mea decat prin morti"? Nu zice nimic asemănător cu asta. Daca nu cunosti de ce spui?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu ți-ar aduce absolut nici un beneficiu faptul că o pictezi pe mama Lui Iisus.Dar dacă chiar îți dorești să o cinstești atunci ia-o ca exemplu de viață,de trăire,de comportament,de credință,de ascultare și supunere înaintea Tatălui nostru,ia-o ca exemplu de puritate și să nu permiți nici unui băiat să se atingă de tine sau să se culce cu tine ci să permiți și să o faci doar cu soțul tău care la rândul lui va trebui să fie și el curat, pur, virgin și corect, cinstit, drept și cu credință asemenea lui Iosif soțul Mariei.Și dacă împlinești toate astea cu siguranță Maria se va bucura!

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Advizorule esti doar un ignorant amarat, las-o balta cu sfaturile.

| Pocait01 a răspuns:

Pentru ambele întrebări este același răspuns: ai nevoie de cineva care să te învețe.
Singură nu vei înțelege foarte multe din Biblie și nici nu vei învăța să pictezi la fel de bine ca urmând pe cineva sau făcând cursuri.

De asta Domnul Isus a instituit ucenicia pentru înțelegerea Scripturilor și de aceea există cursuri de pictură. Pentru că de unul singur este prea greu, nu imposibil având în vedere internetul, dar prea greu.