| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am observat ca sunt foarte multi atei aici pe TPU.De ce oare? De ce nu mai cred in Dzeu? Sau se dau pur si simplu atei asa, ca sa se creada mai inteligenti? Asa se poarta in 2011, sa fi ateu? Daca esti ateu si postezi tot felul de dobitocenii si de insiruiri de cuvinte fara noima esti
cel \cea mai tare? Nu mai exista oameni cu frica lui Dumnzeu? Si mai tarziu se vaita ca le merge rau, ca au ghinion si necazuri sau ca sunt bolnavi, dar ce mai conteaza? caci doar sunt atei, sunt cei mai tari!

22 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Sunt atee pentru că sunt prea sceptică să cred în ceva nedovedit. N-am alt motiv.
Nu neg că ar fi şi specimene care o fac din teribilism(idioţi găseşti de orice religie), dar n-ai de câştigat în ochii majorităţii dacă te declari ateu. Te vor judeca şi îţi vor pune o etichetă proastă, ca şi cum ai fi satanist(nu mă înţelege greşit, n-am nimic cu satanişti, dar majoritatea dintre voi tind să-şi facă cruce când aud că cineva-i satanist). Personal, nu-mi pasă părerea majorităţii, viaţa e prea scurtă ca să o iroseşti trăind cum doresc alţii, dar am cunoscut persoane care la început le era frică să afirme că-s atei, sau chiar să se vopsească, din simplul motiv că lumea le va pune o etichetă proastă.
Ce te face să crezi că ateilor le merge mai rău ca credincioşilor? Poate unii sunt mai stresaţi, ştiind că sunt pe cont propriu, dar asta nu înseamnă că ne merge mai rău. Cum se face că ţările care au un procentaj mai mare de atei şi agnostici sunt mai civilizate şi mai avansate dpdv economic? Dacă ai de gând să negi, cum faci în general, caută pe google.

| Rapplex a răspuns:

L`ai mai si facut bastard si ti-a dat panglicalaughing). Asta spune multe despre el

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Dar de unde stii tu ca eu mai cred in mos craciun?laughing decat sa ma faci pe mine bastard mai bie ai constata ce esti un om abject! se pare ca orice comentariu e de prisos.

| sorinL1 a răspuns:

Fiecare e liber sa creada (sau nu) in ce vrea. Daca un ateu nu cred in Dumnezeu nu are cum sa ii fie frica de ceva ce nu exista.

Daca tu crezi in Mos Craciun, nu inseamna automat ca exista. Iar religia nu tine cont sanatate sau cat de tare e job-ul tau.

| elenyss a răspuns:

De ce oare, ce? De ce suntem atati atei? Pentru ca asta e alegerea noastra. Nu ne-am nascut atei, 90% din noi suntem botezati, dar ne-am folosit de cel mai mare drept individual: acela de a alege. Ma ingrijoreaza cat de putin se stie despre realitate si cat de mult se stie ce NU ai voie sa faci duminica. Urasc preotii si minciuna continua care o baga pe gat oamenilor, detest replica "asa a vrut Dumnezeu" in locul unui raspuns, ritualurile goale de esenta si adevar, imi provoaca greata crimele si "jertfele" facute in numele Dumnezeului vostru. Nu mai presupun nimic si NU vreau sa cred intr-un Dumnezeu atat de defect precum il arata biserica. Viata mea a luat o turnura favorabila mie cand am spus "sunt atee". Sunt atee, dar am principii morale puternice si reguli proprii pe care nu le incalc niciodata. Judeca-ma pentru asta!

| klau95 a răspuns:

Terminati cu aberatiile astea cum sa nu crezi in dumnezeu? :O pai biblia a fost lasata de pe vremea lu Isus pana in zilele noastre ca sa cititi si voi adevarulhappy
Ateii astia...stati 10 min pe ganduri si poate aflati.

| anonim_4396 explică (pentru klau95):

Biblia a fost scrisă de un geniu care a ştiut să manipuleze ca lumea, frate.

| klau95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Teai gandit vrodata noi om fi aparut din intamplare nu avem si noi un creator? macar daca nu crezi in dumnezeu dar cineva tot ne-a facuthappy. Cum istoria reprezinta toata vechimea, asa si pe vremea acea cand s-a nascut Isus, tot istoria ne arata asta din generatie in generatie pana in ziua noastra adevaru este pur si simplu intreg.
Cel putin asa am auzit...

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si ca un mare cre(s)tin ce esti, klaw, ar fi trebuit sa stii cind a fost editata biblia ultima oara, unde si cu ce ocazie, eventual si de catre cine. Nu de alta, dar majoritatea ateilor stiu mai mult despre chestiile astea ca voi, mari crestini care o bateti in cap duminica ca asa a zis dumniedzau.

| ady123 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pace fie peste voIlaughing

| klau95 a răspuns (pentru ady123):

E ady123.

| DSGline a răspuns:

Da sunt ateu si nu pentru ca e la moda e pur si simplu treaba mea si nu cred ca ai vazut vreo prostie postata de mine si nu am jignit pe nimeni deci nu mai generaliza happy

| AndyDeea a răspuns:

Multi sunt atei pentru ca nu pot sa creada intr-un lucru pe care nu il vad. Pentru ca sunt oameni care au mers sau merg inca din rau in mai rau. Sunt oameni dependeti. In biblie exista foarte multe chestii pe care nu le inteleg si numeni nu li le explica logic ca sa creada si preotii si profii de religie spun multe chestii idioate si astfel prefera sa nu creada si sa aiba o minte limpede sa fie detasati. Daca li s-ar explica clar anumite lucruri ar crede.

| elenyss a răspuns (pentru AndyDeea):

Sunt progresiva, in niciun caz nu ma indrept inspre "mai rau". Nu sunt dependenta, sunt independenta. Am citit biblia, iar atitudinea mea relaxata fata de aceasta m-a facut s-o inteleg. Da, preotii si profesorii de religie spun multe tampenii, aproape tot pare o tampenie in comparatie cu ce spune un profesor de logica sau unul de stiinta. Prin explicatii si documentare am ajuns sa fiu atee, poate mi s-a explicat pana in punctul in care adevarul era detasat total de realitate, punct pe care voi nu vreti sa-l vedeti de frica sa nu ajungeti in iad.

| AndyDeea a răspuns (pentru elenyss):

Da ai dreptate. Faza din rau in mai rau era unul din motive. Intre motivele pe care le-am dat este un sau nu un si. Si am gresit cand am scrid dependen. Am vrut sa scriu independent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar tu, cum îţi permiti să te declari creştin? Pic de ruşine n-ai faţă de atei şi agnostici!
Ei bine, fiecare are dreptul să se declare ce doreşte. Nu înţeleg de ce se tem credincioşii în special aşa de rău când aud că cineva se declară fără religie (ateu, agnostic). Există atei inteligenţi, atei idioţi, creştini inteligenţi, creştini tâmpiţi. De ce judecaţi după convingerile religioase o persoană?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru anonim_4396):

laughinghai ca ma amuzilaughing

| anonim_4396 explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Eu am fost foarte serioasă. Ce ţi se pare amuzant?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cine esti tu de imi spui mie sa-mi fie rusine ca ma declar crestin? ce nu am voie? de ce nu am voie? sau trebuie sa-ti cer tie permisiunea de a ma declara crestin? se pare ca multi nu is vad lungul nasului!

| anonim_4396 explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Dar cine eşti tu de îmi spui mie că nu am voie să mă declar atee? Reciteşte-ţi întrebarea, ipocritule!
''.Am observat ca sunt foarte multi atei aici pe TPU (...) Daca esti ateu si postezi tot felul de dobitocenii si de insiruiri de cuvinte fara noima esti
cel \cea mai tare? ''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai cred pentru ca nu exista vreau o dovada ca exista 2 tu nu vezi rautatea din lumea asta? 3 nu vezi ca toti au interese toti vor sa te ucida prin critica sau prin banii / te critica / te barfesc / o finta buna nu putea crea asa o lume satanica / tu vezi ceva bun pe lumea asta? nu vezi ca totul se rezuma la banii si atat de asta sunt ateu / nu am frica de nici un zeu cu frica nu vei reusi nimic in viata / eu nu ma vait de nimic / inca ceva nu ne dam inteligenti doar vedem lumea mai diferit ca crestini

| xLucyx a răspuns:

Personal, sunt atee de destul de mult timp (nu ca as fi fost vreodata crestina adevarata)
De ce nu cred in D-zeu? Nu cred in D-zed pentru ca, in viziunea mea, nu exista. Sunt prea multe contradictii, greseli, nelamuriri, irationalitati in Biblie si crestinism ca sa accept totul de bun. Nu sunt de acord cu 50% din valorile promovate de biblie, nu am inclinatii spre a-i sluji pe altii, nu am de gand sa imi petrec viata cerandu-mi scuze pentru greseli pe care nu le-am facut. Nu cred in pedepse divine. Nu cred ca bolile si necazurile sunt consecinte are lipsei credintei. Toata lumea are necazuri si boli la un moment dat, nu numai ateii, si cand o sa fie cazul am de gand sa mi le asum si sa le infrunt in loc sa stau in fund si sa ma rog sa se rezolve de la sine.

Apropo, nu imi pasa nici cat negrul de sub unghie cat de 'tare' ma considera x si y. Fac ce vreau, ce simt, si ce ma face fericita. Si nu-ti face griji, ca nu vin eu la tine la greu sa ma plang, ca nu-mi sta in caracter.