| AmelyRain a întrebat:

Cum s-a populat planeta doar din Adam si din Eva cand in Biblie scrie ca ei au avut doi fii? ( mai scrie si ca fii aia a lor s-au casatorit cu doua fete?

Răspuns Câştigător
| Bia_8599 a răspuns:

Daca citesti cu atentie Biblia vei observa ca Adam si Eva au avut 3 fii numiti cu numele: Cain, Abel si Set, dupa care in Genesa 5:4 scrie asa:
¨Dupa nasterea lui Set, Adam a trait 800 de ani; si a nascut fii si fice.¨
Adam nu a avut numai băieţi. El a avut şi fete. Cain s-a casatorit cu una dintre surorile lui.

La vremea aceea incestul pana avea sa se populeze pamantul nu se considera pacat. Scriptura nu ne spune cit de mulţi fii şi fiice li s-au nascut celor doi, dar considerînd durata lunga a vieţilor lor (Adam a trăit 930 de ani vezi, Gen.5:5), ni se pare logic sa credem ca au avut mulţi.
Şi mai aduceţi-va aminte ca li s-a poruncit "cresteti şi înmulţiţi-va" (Gen.1:28). Dumnezeu nu se poate contrazice spunand; cresteti si inmultitiva, si tot deodata casatoria intre frati sa fie incest. Incestul pana avea sa se populeze pamantul nu se considera pacat pana cand Dumnezeu avea sa opreasca casatoria intre frati, pana cand omul se imultea atat cat Dumnezeu credea ca este necesar.
Este foarte simplu; Ca omul sa se inmulteasca era necesar ca Cain sa se impreuneze cu sora lui.
Si NU s-au impreunat parintii cu copii!

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru Bia_8599):

N-ar fi trebuit sa avem cu totii acceeasi culoare a pielii si grupa de sange la fel? Doar sunt aceiasi parinti

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dar cam păcătoși fiii lui Adam și Eva.
Pe lângă că și-au tras-o cu rudele lor, nici nu erau căsătoriți ( nu de alta dar le trebuia un preot și nu cred că Adam profesa în domeniu).
Deci, îmi pare rău pentru cei ce se consideră rude cu perverșii ăștia păcătoși.

| Rapunzell a răspuns:

Arata-mi tu mie unde scrie in Biblie ca au avut doar doi fii? Citeste putin mai departe de Cain si Abel si vei vedea cati fii au avut. Cu mentiunea ca in Biblie sunt trecuti dpar cei de parte barbateasca.

| NuDauFunda a răspuns:

Poate erau hermafroditi oamenii pe vremea aia.

| DorelSudoru a răspuns:

Poi au facut copii Cain, abel, set cu eve...se certau care sa mai faca copii cu ealaughingSi ce trist era adam

| Deny1333 a răspuns:

Dumnezeu a mai creat şi alţi oameni.
[eu aş fi spus incest, dar îmi sar creştinii în cap. ups, too late...]

| ROBERT89 a răspuns:

Tu ai fi dorit sa fie si cu poze xxx?

| anyia a răspuns (pentru ROBERT89):

Cretinismul tau e intr-o doza prea mare. Am vrut initial sa fac doar putin misto de tine, insa chiar esti prea "desteapta" pentru sec XXI. E o intrebare foarte buna insa tu n-ai inteles-o deloc, insa arunci cu glume idioate. Exista n chestii de genul acesta in biblie care nu se leaga, agnostico. Atatea chestii care demonstreaza ca biblia e o poveste...

| FlorinnD a răspuns:

A fost si incest la acea vreme.chiar acum cateva zile am trecut de acele verseturi in care scria ca 2 fice si-au imbatat tatal si s-au culcat cu el intr-o pestera pentru a-si salva samanta

| SM_9305 a răspuns:

Adam si Eva nu au avut ca copii numai pe cain si abel au avut si fete si abel a luat una din surorile lui

| MeGusta a răspuns:

Magie. Logica religiei e magia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai aflat ca prostia doare, de ce vrei sa te convingi? nu stii ca exista pericolul de a ramane asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica amely rain,facand referire la alta intrebare a ta,am vrut sa dau de inteles ca daca te informezi bine, citesti, in biblie nu mai e nevoie sa suporti ignoranta unora de pe TPU, care nu stiu raspunsul dar isi dau cu parerea.bia ti-a raspuns bine.iar eu am citit raspunsul ei dupa ce am postat.dar tot e bine in problemele importante existentiale de la religie sa te documentezi persional si derect.

| Kissy123 a răspuns:

Eu stiam ca ei au trait 800 de ani sau 800 si cv ...si au facut mai multi nu dor 2 fii Cain si Abel...
si de acolo au facut altii si altii si altii ...sau cum spune si Deny1333 A CREAT MAI MULTI OAMENI!

Răspuns utilizator avertizat
| Camyyy_5609 a răspuns:

Paii... Fii lor sau insurat cu doua fete pentru ca poate mai facuse inca 2 fete dupa baieti si puteau sa se ia intre ei. Dupa ce acei fii "au facut dragoste" cu nevestele lor... dupa au facut copii iarr dupa copii lor fata ori baiat fata sa maritat a facut nu stiu cati copii baiatul sa insurat cu o fata si au facut dragoste si dupa a facut si aia nu stiu cati copii si uite asa s-a facut populatia love struck pls fundalove struck

| NuDauFunda a răspuns (pentru Camyyy_5609):

Deci noi suntem cu totii rezultatul unor relatii incestuoase; interesant; deci de-asta sunt atatia oameni handicaapati in lume