| raymuic a întrebat:

Demnezeu e infinit? Daca impartesc infinitul in doi atunci o sa avem 2 dumnezai?

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu poți să faci calcule cu infinitul în primul rând iar în al doilea rând dacă împarți ceva la doi nu obții acel lucru de 2 ori ci eventual două bucăți din acel lucru, deci nu, nu ar fi doi Dumnezei.

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ia taie o holograma in doua,cum ar fi alea mici, aurii de pe carduri, si vezi ce se intampla.Si,*** me sideways, daca nu se afla un principiu primordial al universului in treaba cu holograma si pastrarea proprietatilor ei integrale, doar ca dispersate exact la fel in doua lucruri. big grin

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Și totuși dacă tai o hologramă de pe un card o să obți două holograme dar nu o să aibă mărimea inițială deci tot n-o să fie la fel.O să fie două bucăți mai mici, nu o să fie identice cu bucata inițială. Nu poți să împarți ceva în două și să-ți rămână exact inițialul, pur și simplu nu se poate, mărimea cel puțin o să difere chiar dacă bucățile rezultate sunt identice.

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mai intai,holograma are caracteristica urmatoare: totul e continut in fiecare parte. Poti s-o divizi in cate parti vrei tu,pastreaza aceleasi proprietati,acelasi efect.E ca Ditto din Pokemon. laughing

N-o sa fie la fel,dpdv al marimii,dar fizic,orice holograma contine toate informatiile posedate de intreg,deci nu ajungi nicaieri daca le tai, decat in mai multe X-uri, nu intr-un X vaduvit de vreo proprietate.Doar ca intregul mare, se transforma in intreguri mai mici, e ca un arbore genealogic.Totusi,eu te rog sa apelezi la amintirile copilariei,si sa imparti in doua un Ditto,sa vezi ce iese.FYI,Ditto era un pokemon din ceva mazga roz cu o expresie pokerface, si nu aveai cum sa-l bati, ca se multiplica. laughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cum castravetele lu' Gigi imparti infinit la 2?

| MMihai a răspuns:

Când vei învăța la matematici superioare cum este cu termenul „ infinit ", nu vei mai pune asemenea întrebări.
Dumnezeu nu are cum să fie infinit!
Eventual ai putea spune că Dumnezeu are capacități foarte mari și prin limbaj aiurea să consideri capacitățile lui Dumnezeu ca fiind infinite.

| DragosConstantin a răspuns:

Stie sa scrie numai ca ii place sa rada pe seama voastra.Auzi iti aduc drujba sa tai infinitul in doua? sa vezi ca tot un Dumnezeu o sa fie?

| Inferno a răspuns (pentru DragosConstantin):

Un laser(ca cele folosite la operatii) ar fi mai bun pentru ray. Ce zici?

| DragosConstantin a răspuns (pentru Inferno):

Mai bine nu... poate se taie el in doualaughing

| DarknessAngel a răspuns:

Ma omule...cum se zice la mine in clasa la prostii care nu stiu sa scrie : "esti di pisti prut"? -.-

| raymuic explică (pentru DarknessAngel):

Tu bate joc de ieu? Io batutasa joc da tina? Ia zi asa facutasa eu? Da ca schimbi subiectu? Tiam demonstat ca dumnezeu nu exista sau nu?
Ciaca cu stiu sa scriu. Unde vezi tu ca nu stiu sa scriu? Cum o sa fiu de peste prut?
Si se scrie peste nu pisti, tu nu stie sa scrie.

| DarknessAngel a răspuns (pentru raymuic):

Mai chiar esti prost...Am zis clar ca este o expresie laughing Dar nu sti nici macar ce e aia. Si cand am spus eu ca Dumnezeu exista? laughing Esti prost?

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu e infinit, "dumnezeu" este un cuvant din limba ebraica (YHWE) ce denumeste zeitatea suprema a crestinilor si este format din 8 litere.

| RaluuxD a răspuns:

Cati ani ai raymuic? In primul rand daca nu ai citit Biblia, citeste-o, macar sa-ti faci o idee despre ce inseamna Dumnezeu...Si ce medii ai la matemarica? 4? Cum DOAMNE sa imparti infinitul in 2?straight face

| Inferno a răspuns (pentru RaluuxD):

Crede-ma,cu o drujba buna orice e posibil, chiar si sa tai infinitul in doua.

| RaluuxD a răspuns (pentru Inferno):

Chiar? du-te tu pana la infinit si taie-l i doua.imi aduci mie juma si tie iti pastrez cealalta juma.straight face Doamne tu gandesti cu plamanii?straight facestraight face

| Inferno a răspuns (pentru RaluuxD):

Glumeam frate. laughing Si tu chiar ai crezut ce vreau sa tai infinitul cu drujba? laughing

| RaluuxD a răspuns (pentru Inferno):

Pai la cat gandesti...

| kissterie a răspuns:

Intrebarea ta ar trebui sa sune cam asa:
Dumnezeu e infinit? Daca impart infinitul in doua, atunci o sa avem doi Dumnezei?

Mai intai invata sa scrii, apoi gandeste ce spui si vino inapoi pe TPU sa discutam.
Pa-pa!