| FucktheSystem a întrebat:

Este Dumnezeu atotștiutor sau oferă liberul arbitru?
Pentru că ăstea două pur și simplu nu merg împreună.
Dacă Dumnezeu ar fi atotștiutor ar ști deja ce va face omul, deci el nu mai este liber, Dumnezeu îi știe soarta și el nu poate să și-o schimbe pentru că îi este știută încă de când este creat.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In atotstiinta Lui,Dumnezeu vede tot ceea ce vei face tu pana la sfarsitul vietii tale.El stie alegerile pe care le vei face,insa El nu intervine,ai liber arbitru.El a facut totul pentru tine.El te-a creat,te-a rascumparat prin jertfa Fiului Sau, iti pune inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul.Alege viata ca sa traiesti.

| CobraLeon a răspuns (pentru EmaS):

Pai asta e problema...el stie ce decizii voi lua in viata=> ca eu nu am cum sa schimb nimic, deoarece este deja "scris". Orice decizie a-si lua, ea este deja cunoscuta de Dumnezeu... daca ar trebui sa aleg dintre un mar si o para si eu asi alege para, dumnezeu ar fi stiu de dinainte ca o sa aleg para, la fel si cu marul(am dat un exemplu).

Concluzia: suntem doar niste personaje al unui film, al carui scenariu nu poate fi schimbat...

| Urzi23 a răspuns (pentru CobraLeon):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Tu vorbesti ca sa te afli in treaba.

Prestiinta lui Dumnezeu nu inseamna predestinare. In Apocalipsa, Dumnezeu spune "Eu stau la usa si bat". Deci, El bate la usa propriului Sau chip si asteapta ca acesta sa-i deschida si nu predetermina nimic. Acest lucru face ca omul sa nu fie un obiect al actiunii Dumnezeiesti. Omul este liber si libertatea sa contine si optiunea cea mai de temut: aceea de a se decide impotriva lui Dumnezeu.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Intrebarea lui FucktheSystem este de o asemanare izbitoare,cu coliba de paie a purcelului puturos, spulberata de lup rolling on the floor
Dar vad pe acolo si o gaselnita de predestinare si trag concluzia FucktheSystem a citit Dumnezeiestile Scripturi in diagonala, banuiesc ca nu ai trecut de Geneza.
Hai sa dau si eu un raspuns
Prestiinta lui Dumnezeu nu inseamna predestinare. In Apocalipsa, Dumnezeu spune "Eu stau la usa si bat". Deci, El bate la usa propriului Sau chip si asteapta ca acesta sa-i deschida si nu predetermina nimic. Acest lucru face ca omul sa nu fie un obiect al actiunii dumnezeiesti. Omul este liber si libertatea sa contine si optiunea cea mai de temut: aceea de a se decide impotriva lui Dumnezeu.
In Epistola catre Filipeni intalnim indemnul "cu frica si cutremur lucrati la mantuirea voastra" (Filip. 2, 12-14). De aici reiese ca ar fi imoral sa fim facuti raspunzatori pentru ceva ce nu avem libertatea sa facem. Daca Dumnezeu ar fi predestinat totul pentru fiecare dintre noi, ar insemna ca n-ar mai trebui sa existe judecata, caci ea s-ar face pe baza celor hotarate de Dumnezeu si nu pe ale noastre.
Sigur, Dumnezeu prestie negrija, necredinta si lipsa lucrarii noastre in a implini voia Sa, dar El nu a poruncit si nici nu a hotarat ca noi sa fim lipsiti de puterea de a ne schimba.

QED

| Angel0 a răspuns:

De câteva mii de ani marii filozofi ai lumii tot incearca sa răspundă la aceasta întrebare, si tu speri sa obții un răspuns pe TPU?rolling on the floor

| FucktheSystem explică (pentru Angel0):

Mă gândeam că se ascunde un mare filosof pe TPU și plănuiam să-l aduc la lumină, ce dezamăgire că m-am înșelat.

| Bia_8599 a răspuns:

Dumnezeu stie ce alegi, dar alegerea este a ta. Dumnezeu nu influenteaza alegerea ta. Dumnezeu poate prevedea ce alegere va face fiecare persoană, dar această cunoaştere mai dinainte a Sa nu determină ce anume alegere va fi făcută.

| CobraLeon a răspuns (pentru Bia_8599):

"Dumnezeu stie ce alegi, dar alegerea este a ta. Dumnezeu nu influenteaza alegerea ta."
Sa ne gandim logic! Dumnezeu stie ca eu voi deveni ateu, inca dinainte sa ma nasc. Eu nu am cum sa fac o alta alegere, deoarece dumnezeu deja stia ce voi fi. Daca as alege sa fiu crestin, dumnezeu nu ar mai fi atotstiutor. Orice alegere as face ar elimina automat una dintre afirmatii(atotstiutor si liber arbitru). Cum poti spune ca "Dumnezeu nu influenteaza alegerea ta.", cand de fapt el stie ce alegere voi face eu in fiecare clipa... daca eu a-si lua o alta decizie s-ar intampla ce am spus mai devreme(si daca tu vei spune ca el a stiut dinainte ca eu voi lua aceea decizie{fara a ma influenta} eu tot nu as putea sa fac ceva pe cont propriu deoarece el stie tot ce voi face o viata intreaga)=>zeul vostru a stiu ca lumea pe care o va creea va fi plina de defecte(boli, razboaie, foamete etc.)

| Bia_8599 a răspuns (pentru CobraLeon):

¨Dumnezeu stie ca eu voi deveni ateu, inca dinainte sa ma nasc. Eu nu am cum sa fac o alta alegere, deoarece dumnezeu deja stia ce voi fi.¨
Cum nu poti sa faci alta alegere? Binenteles ca poti sa alegi, pana la moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| Alien a răspuns:

Daca dumnezeu stia k voi deveni satanist la ce draq m-a lasat sa ma mai nasc?
Sigur nu a atiut, Deci: Sigur nu e atotstiutor!

| adisuper a răspuns:

Nici una, nici alta.
Cel mai bun sclav este cel care nu isi da seama de asta pentru ca nu va incerca sa evadeze.

| κλάους a răspuns:

Peste tot am citit ca avem liber arbitru. Si eu unul cred in asta...

| Alien a răspuns (pentru κλάους):

Ai spiritul de turma foarte dezvoltat!

| FucktheSystem explică (pentru κλάους):

Da, dar peste tot scrie și că Dumnezeu este atotștiutor. Pe asta nu o mai crezi?

| κλάους a răspuns (pentru FucktheSystem):

My friend, nu avem de unde sa stim daca e a totstiutor sau daca ne da liber arbitru. Daca e sa gandim, si sa nu mergem cu turma, o sa spunem: Daca Dumnezeu este atotstiutor, ne stie viitorul, noi de unde sa stim asta? Vorbim cu el? Nu, deci de asta spunem ca avem liber arbitru pentru ca nu stim daca el ne stie viitorul. Nu sunt eu un om "logic" sau ceva de genul, dar chestia asta nu se poate discuta. Nimeni, dar nimeni, nu putea sa stie daca avem liber arbitru sau nu. Sau, poate putem, daca citim Biblia si vedem ce a facut Iisus cat timp a fost pe pamant.

| κλάους a răspuns (pentru Alien):

Stii? Ma bucur ca tu esti unicat, pentru ca doar tu mi-ai spus asta. Dar, daca e sa verificam in lume de cate ori se spune asta pe zi, atunci cred ca tu, Domnul Unicat, ai spiritul de turma foarte dezvoltat!

| vreau1alint a răspuns:

Nu neaparat. Dumnezeu stie ceea ce vei face dar El spera ca tu atunci cand vei fi pus in fata situatiei vei alege ceea ce trebuie. Dumnezeu ne-a dat dreptul si posibilitatea de a alege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce nu exista nu e nimk / cmf?

| FucktheSystem explică (pentru anonim_4396):

Eh măi, era întrebare pentru creștini care susțin și că e atotștiutor dar și că-ți oferă liberul arbitru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Draga asa zis crestini care nici au citit biblia da le place sa se contrazica cand cineva incercarca sa le deschida mintea / faza cu dumnezeul evreilor apoi copiat de crestini un plagiat divin apoi alt plagiat cu mesia porcari de tot felul / liberu arbitru daca el stie tot ce vei face ce liber arbitru ai? inca ceva isus spune ca fara el ajungi in iad apare obligatie aia nu-i liberu arbitru

| Dotdotggg a răspuns:

Daca dumnezeu chiar ar sti ce devi in viata si daca devi satanist, ucigas, hot etc. dc near mai lasa sa ne nastem?

| FellyGirl99 a răspuns:

Ce intrebare mai e si asta!?

| wforweirdo a răspuns (pentru FellyGirl99):

Nu ştii cum să răspunzi şi dai vina pe întrebare?

| FucktheSystem explică (pentru FellyGirl99):

O întrebare al cărei răspuns îți depășește coeficientul de inteligență așa că postezi aiurea.

| FellyGirl99 a răspuns:

Scuzati-ma dar eu chiar u am inteles intrebarea. La ce te referi?

| FucktheSystem explică (pentru FellyGirl99):

Întrebarea e simplă, răspunsul e dificil.
Întrebarea: Poate Dumnezeu să fie și atotștiutor și să ne și ofere liberul arbitru în același timp?

| FellyGirl99 a răspuns:

Normal ca e Atotstiutor pentru ca Dumnezeu iti alege soarta si el hotaraste tot. Si cu referire la hoti, etc. Dumnezeu ii lasa pe toti oamenii pe pamant pentru ca ne iubeste, nu doar pe cei buni pentru ca toti pacatuim si atunci Dumnezeu alege unde vom merge in iad sau in rai dupa cum am trait viata pe pamant.

| FucktheSystem explică (pentru FellyGirl99):

Te iubește lăsându-te pe pământ doar ca mai târziu să arzi o eternitate în chinuri... mă lipsesc de așa iubire.