| Inferno a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic si stie ce vom face inca dinainte sa ne creeze, cum mai poate exista liberul arbitru (conceptie potrivit careia omul ar avea libertate nemarginita de a actiona dupa vointa sa)?

7 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Nu te inteleg, Dumnezeu stie ce se va intampla da? si asta il impiedica cumva pe om sa actioneze dupa cum doreste?
Uite aici un articol bunicel, in care apare si Sf. Augustin, care a fost un geniu, intr-o oarecare masura.
http://www.artadeatrai.ro/arhiva/34/liberul.arbitru.34.php

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Exact asta am vrut sa punctez in intrebarea mea:

http://www.TPU.ro/......-cuantica/

Momentan sunt de parere ca noi nu putem determina viitorul, deci suntem liberi. Dar pentru Dumnezeu, care este omnitemporal, timpul are o alta valoare deci si libertatea ar trebui sa fie altfel definita. Ar trebuii sa luam in considerare ca timpul este multidimensional la fel ca spatiul, deci mai multe posibilitati (ramuri) toate valabile, dar deja ne afundam. Cert este un lucru. De aici, de pe pamant, sutem liberi sau mai bine spus indeterminabili.

| negru30 a răspuns:

Actioneaza - actioneaza dar sa vezi cand trebuie sa plateasca Daca Dumnezeu iti daruieste ceva numai EL are dreptul sa ia inapoi ce ti-a fost daruit - ATAT

| MTC a răspuns:

Poate ca nu exista

| jupiterestru a răspuns:

Satana te pune sa-ti pui intrebarile astea sa te indoiesti de existenta Domnului, esti atat de prost incat nu constientizezi asta, crede-ma!

| errinel a răspuns:

D-zeu ne-a creat ca sa ne minunam de creatiile lui si sa-l slavim happy