| anonim_4396 a întrebat:

Inspirată de o întrebare pe care am văzut-o acum câteva minute și la care nu am putut răspunde, pentru că utilizatorul respectiv(newlife) mi-a dat ignore, vin și eu cu întrebarea: Dacă voi, creștinii, puneți o întrebare, vreți numai răspunsuri de la oameni cu aceleași convingeri ca ale voastre, oameni care să nu încerce să vă aducă argumente contra și doar să vă aprobe? Căci majoritatea creștinilor mi-au dat ignore, numai astăzi am mai descoperit vreo trei. Nu aveți destule argumente să ne contraziceți și ne dați ignore? Asta nu e lașitate? Dar probabil că nu prea are cine să mai îmi răspundă, că majoritatea nu-mi mai văd postările.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Majoritatea celor „cerebrali" de aici vede problema astfel din punct de vedere al inteligenței: religios(indiferent de religie) < ateu. Problema e că ăsta-i un cerc. El este cuprins de unul și mai mare, alcătuit și din creștini și din atei care nu dau doi bani pe cercul mic și-l consideră o adunătură de frustrați. Indiferent de tabere. rolling on the floor

| aliceinchains a răspuns (pentru Gizăz):

Și încă o dată, vedem că Gizăz le știe pe toate. Ce pot să spun, așa este.

34 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Tu zici? laughing Eu am primit ignore si de la cei carora le-am demonstrat prin teza de doctorat,ca ei gandesc/scriu ca o ****.Si bineinteles,cum romanasului nu ii convine ceva, pac, baga functia de ignore. Functie special creata pentru inaptii care nu pot contracara o replica prin ceva coerent.Le doresc ciuma.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Cea ce fac acesti oameni se numeste ipocrizie.De ce sa mai pui o intrebare si sa vrei ca toti sa raspunda pe placul tau? Ar fi mult mai simplu daca si-ar da singuri raspunsul, si atunci toti am fi multumiti, ei cu iluzia, noi ca am scapat de cre(s)tini fanatici.

| MyObsession a răspuns:

Iartăi.
Sunt prea bătuţi în cap.
Aşa am şi eu ignore de la mulţi, ei se cred mari şmeni şi că m-au făcut să cred că ei sunt cei mai tari, dar de fapt mi-au dat dovadă de o prostie pură.

| Varahil a răspuns:

Iti scrie un crestin pentru care butonul "ignore" nu exista. Oricand doresti o discutie fair-play, insemnand idee contra idee si nu persoana contra persoana, iti stau la dispozitie.

| aliceinchains a răspuns (pentru Varahil):

Mereu vor exista excepții, nu zic. Doar că nu-i suficient, m-am referit la majoritatea creștinilor de la categoria asta care nu știu să aducă un argument, dar sar cu Ignore-ul.

| carpediem a răspuns:

Greseala ta pleca de la faptul ca vrei sa convingi semenii de ceva care ei nu vor. Lasa-i pe fiecare cu crezul lor. Vad ca aici exista un razboi pro si contra, care de fapt e pierdut din start de ambele parti. Mergi mai departe, traieste-ti viata.

| aliceinchains a răspuns (pentru carpediem):

De obicei, ei vor să mă convingă pe mine de existența lui dzău. Uneori răspund la întrebări la categoria asta în care nu spun nimic de faptul că nu cred în dzău sau ceva de genu ăsta și nici nu încerc să conving, dar primesc ignore doar dacă îmi exprim părerea și nu e aceeași cu a userului respectiv.

| Raducu1 a răspuns:

Tipii de oameni pe care i-ai mentionat in aceasta intrebare nu sunt crestini adevarati(de fapt nimeni nu e crestin adevarat sau musulman adevarat sau ce-o mai fi), ma refer la ideea ca ce zice respectivul,, crestin,, nu e nici pe jumatate ceea ce zice ca e.Cam astfel cataloghez eu pe respectivii oameni pe care-i intalnesti tu.Da, cam e lasitate.Lumea asta e nebuna, nimeni nu mai e ce spune ca e.Eu personal sunt crestin si mai accept si contra,uneori ce-i drept ma mai revolt(si e normal,orice om se revolta uneori,nu poti spune ca nu te-ai revoltat macar o data), dar daca chiar nu mai am ce argumente sa aduc la un subiect, nu-i dau ignore.Asa ca nu mai considerati pe acesti tipi ca ar fi ceea ce spun ei ca sunt(adica crestini). Poate chiar sunt si ma insel eu dar daca sunt, atunci vai de defectul ce e deasupra lor(ma refer la lasitate si ce-ai mai spus tu).

Răspuns utilizator avertizat
| Raducu1 a răspuns (pentru lolosaurus):

Stai ma o clipa ca eu nu ma refeream la asta.Un crestin adevarat este cel care nu face multe pacate in viata, lucru care nu exista.De ce? Hai sa dam un exemplu.Sa zicem ca un om face 5 pacate pe zi.Pare un numar mic, fata de altii care fac si 20, dar daca acel om traieste 70 de ani atunci numarul pacatelor sale va fi de 127000 aproximativ,un numar imens. Daca faci atatea pacate nu inseamna ca nu esti crestin,inseamna ca nu esti perfect si ca esti un om normal,ca toata lumea(sau aproape toata lumea).Dar cei pe care i-a mentionat aliceinchains,acel tip de,, crestini,, pe care ii intalneste nu sunt crestini asa cum spun ei, nici pe jumatate.Asta am vrut eu sa spun si n-am spus nimic din ceea ce ai spus tu.E bine ca va pomeniti,, destepti,, ca voi care imediat dati cu parul.

Răspuns utilizator avertizat
| Raducu1 a răspuns (pentru lolosaurus):

Normal ca nu, deoarece poti sa te pocaiesti.Desi nu inteleg ce,, vers,, din ceea ce am spus te-a facut sa crezi ca as crede asa ceva(adica virgula ca un pacatos este necrestin).

Răspuns utilizator avertizat
| Shaddar a răspuns:

Cam as amerge treaba pe aici.Sau iti dau doar citate din biblie si le considera din prima adevarate pentru ca sunt in biblie. Legat de intrebari sterse si oameni ignorati, aseara s-a sters o intrebare din cauza ca am dat un clip de pe youtube in care Nergal din Behemoth rupea o biblie pe scena.Libertatea la exprimare e pur teoreticalaughing

| aliceinchains a răspuns (pentru Shaddar):

Știu, știu, mie-mi spui? Meh, dă-mi și mie link-ul, aici sau într-un mesaj privat. laughing Bine că mi-ai amintit de Behemoth...

| Shaddar a răspuns (pentru aliceinchains):

You got mail.

| realitatea0101 a răspuns:

Am dat raspunsul meu referitor la credinta in Dumnezeu, la urmatoarele doua intrebari:
http://www.TPU.ro/go-to-answer/6246464/
si
http://www.TPU.ro/go-to-answer/6246486/

| alecx4music a răspuns:

Nu este lasitate atat timp cat incerci sa convingi lumea de ideile tale. Fiecare este liber sa creada in cine vrea.

| Fireing a răspuns:

Ai dreptate! Cei care dau ignore sunt niste lasi! Nu trebuie sa fie toata lumea de acord cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord sa dai ignore 1 la cine te jigneste 2 care raspunde aiurea fara nici o legatura de intrebare plini cu ura si venin 3 care te jignesc la cea mai mica greseala le-am dat ignore si le mai dau / nu au argumente si atunci dau ignore ce sa faca si ei apara ceva dar habar nu au cei aia ce apara

| aliceinchains a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie, funcția asta, mi se pare o idioțenie. Dacă cineva te jignește, nu trebuie neapărat să-i răspunzi la fel, dar îl contrazici cu argumente în ceea ce spune. Și atunci nu văd unde e problema și de ce trebuie să-i dai ignore.

| anonim_4396 explică (pentru aliceinchains):

La o jignire cum i raspunzi, cu o jignire logic

| aliceinchains a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e atât de logic! Nu trebuie mereu să răspunzi cu aceeași monedă, căci riști să arăți că ești ca celălalt.

| anonim_4396 explică (pentru aliceinchains):

Eu raspund cu ignore

| aliceinchains a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi mai bat capul, că văd că nu înțelegi ce vreau să spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand iti vei raspunde tu insuti iti vor raspunde si crestinii.pana atunici da.nu sunt argumente.e lasitate, spune-i cum vrei.noi doar vrem sa avem credinta si intelegere.nu ma intereseaza necredinta nimanui.ma intereseaza sa nu aduca jigniri,porcarii,care sa-mi murdareasca puritatea nasterii mantuitorului nostru si bucuria de asculta colinde, si nu porcarii jignitoare la adesa temeliei intregii, mele existente credinta crestina.deci domnule curajos,teligent cu existenta argumentata temeinic pana acum,{s-a vazut}iti doresc tie si gastii respective,sarbatori fericite, minte multa si intelepciune, si anul viitor sa va aduca ...mai bine si mai mult.

| serbg a răspuns:

Pai sincer eu nu pre inteleg persoanele ca tine. Dar nu pune intre bari ciudate, si gandeste-te ca ne axista religie daca nu crezi in Dumnezeu vorbeste, distreazate da nu adu vorba de asta. Eu nu te pot obliga sa te schimbi si nici altcineva!

| aliceinchains a răspuns (pentru serbg):

Poți începe prin a învăța să scrii corect, dar lasă asta momentan. Întâi spune-mi, de ce nu înțelegi persoanele ca mine? Și cum adică să nu pun întrebări ciudate? Și de ce să nu aduc vorba de religie?

| Flav a răspuns (pentru aliceinchains):

Eu-s crestin. Dar stii ce fel de crestin sunt? Cel care rade atat la raspunsul ateilor, cat si la raspunsul crestinilor. Toti va bateti in vid. De asta, si intrebarea asta mi se pare consumata. Fada. Anosta. Inutila.
Cand n-o sa fiti frustrati, de ambele parti, cand n-o sa mai incercati sa schimbati conceptiile aproapelui asupra religiei, atunci o sa avansati.

| aliceinchains a răspuns (pentru Flav):

Flav, cum am mai spus, eu nu încerc să conving pe cineva de ce cred eu sau nu. Dădeam răspunsuri care nici nu aveau prea mare legătură cu religia, nu-l jigneam cu nimic, dar direct ignore. Căci am observat că unii vor răspunsuri doar pe placul lor, să li se dea dreptate încontinuu și să se simtă ei bine. Tot eu sunt aia frustrată?

| linneque a răspuns:

Ce nesimtiti sunt cei care dau ignore!