| Mitch a întrebat:

O intrebare pentru evolutionisti
Voi nu credeti ca Dumnezeu a creat lumea, bun, ce parere aveti ca Darwin,"taticul" evolutionismului s-a botezat inainte sa moara si a recunoscut ca teoria sa este gresita?
De ce mai continuati sa credeti in ea daca insusi creatorul ei a desfiintat-o inainte sa moara?

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vezi ultimele cuvinte ale unor atei inaintea mortii:http://www.TPU.ro/......nceritate/

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Uite motivul pentru care darwin a recunoscut ca este ceva in neregula si a aplicat metoda "Tilharului cel bun"

Oamenii de stiinta incearca de multa vreme sa reconstituie evolutia balenelor si a cetacelor, dar urmele lasate in natura de aceste vietuitoare sunt prea putine si prea inconsecvente pentru a putea dezvolta o teorie coerenta.

Cu toate acestea, fosilele descoperite recent in Pakistan au ajutat mult la construirea unei teorii care ar putea explica evolutia balenelor.

Majoritatea expertilor cred ca balenele sunt inrudite cu o ramura primitiva de copitate numita Mesonychids.

Aceasta specie semana cu lupii, doar ca aveau copite. Dintii erau triunghiulari si semanau foarte mult cu dintii balenelor de azi.

In urma unor studii mai recente, aceasta ipoteza a fost pusa sub semnul intrebarii. Ultimele teorii aparute sustin ca balenele primitive, ce traiau pe pamant si nu in apa, apartineau de fapt ordinului Artiodactyla si ca erau inrudite cu hipopotamii. Cu timpul, balenele s-au transformat in mamifere capabile sa traiasca atat pe pamant, cat si in apa, avand un comportament asemanator amfibienilor.

Acestui mamifer inrudit cu hipopotamul a fost numit Pakicetus de catre oamenii de stiinta. Animalul respectiv a aparut in urma cu 53 de milioane de ani, iar fosilele gasite sugereaza ca era o creatura asemanatoare cainelui, dar avea si copite. Forma craniului, a urechilor si a dintilor era foarte apropiata de cea a balenelor de astazi.

In Kashmir, cercetatorii au gasit fosilele unei creaturi asemanatoare cu aceasta, denumita IndoHius, insa acest animal era deja adaptat habitatului acvatic. IndoHius a trait in urma cu 48 de milioane de ani si era mai mic decat Pakicetus.

Ambulocetus

Fosilele descoperite recent in Pakistan apartineau unei creaturi numite Ambulocetus, despre care se spune ca a evoluat din IndoHius si Pakicetus.

Acest animal era lung si semana cu un crocodil si avea picioare dezvoltate atat pentru inot, cat si pentru mers.

Din Ambulocetus au evoluat Protocetus si Rodhocetus, doua animale care deja aduceau cu balena de astazi. Aveau fose nazale si coloane vertebrale asemanatoare.

Urmatorul pas pe scara evolutiei balenelor a fost Basilosaurusul si Dorudontidul, ambele animale acvatice, apartinand familiei Cetacea.

In urma cu 33 de milioane de ani a aparut Sualodon, primul cetaceu care semana cu balena. Elementele cele mai asemanatoare sunt fruntea si capacitatea de a emite sunetele specifice balenelor.

Urzi23 a raspuns cu intelepciune

Daca la niste amarite de balene savantii si expertii raspund numai cu "cred" "dau cu parerea" Cum Dumnezeu de savantii dupa TPU sunt atit de siguri? oare astia din ograda noastra sunt mai ceva ca cei din ograda stiintei? poate cei de pe la noi mai baga si concepte filosofice din filosofia TPU si gata teoria evolutionista tip TPU =TUPEU

A Einstein a spus-o clar: Stiinta fara religie este oarba.

Poate lighioanele din care au evoluat balenele erau potcovite ca aveau copite si nu mai puteau umbla ca se toceau potcoavele si atunci se bagau prin apa sa se racoreasca si asa a ajuns calul balena
Pentru toate lipsurile ar fi intervenit Religia cu un "Doamne miluieste " "Si intortocheate sunt caile Domnului in evolutie" Pe unde dadea stiinta in hais mai punea Dumnezeu mila si o scotea la cap evolutia si ciuciu atei ca nu mai aveau obiectul muncii.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

O intrebare pentru evolutionisti

Voi nu credeti ca Dumnezeu a creat lumea, bun, ce parere aveti ca Darwin,"taticul" evolutionismului s-a botezat inainte sa moara si a recunoscut ca teoria sa este gresita?

De ce mai continuati sa credeti in ea daca insusi creatorul ei a desfiintat-o inainte sa moara?=

= Și ce ai zice dacă chiar Dumnezeu, a proiectat și dirijat evoluția?

Asta zic creștinii despre Darwin // Charles Darwin (n. 12 februarie 1809, Shrewsbury, Shropshire - d. 19 aprilie 1882, Down, lângă Beckenham, Kent) că ș-ar fi negat teoria, dar uită că după vărsta de 70 de ani apar și elemente de demență senilă, ar faptul că " s-a botezat inainte sa moara si a recunoscut ca teoria sa este gresita" poate fi explicat și așa.
La mama mea asemenea manifestări incipiente, dar vizibile de demență senilă, au apărut după 67 de ani.

| MMihai a răspuns:

Ești un copil care repetă ce au spus alți, fără să verifice realitatea informației primite.
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
sar și ajung la astea:

24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

Aici textul este contradictoriu și la versetul 24 este scris :
Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.

Deci Apoi a zis Dumnezeu:
"Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
Deci de fapt pământul a făcut : animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
Deci Dumnezeu a dat dispoziție Pământului : "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
Și apoi apare versetul 25 care contrazice versetul 24
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
Orișice om care știe că Pământul nu avea niște buzunare mari de unde să scoată animalele va spune că pământul a făcut animalele și că este eroare de traducere.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/

24. Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul vietuitoare dupa soiul lor, vite, taratoare si fiare pamantesti, dupa soiul lor." Si asa a fost.

25. Dumnezeu a facut fiarele pamantului dupa soiul lor, vitele dupa soiul lor si toate taratoarele pamantului dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca erau bune.

În această traducere este :

24. Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul vietuitoare dupa soiul lor, vite, taratoare si fiare pamantesti, dupa soiul lor." Si asa a fost.

Și cuvântul să dea nu este foarte bun, cuvântul corect ar fi fost să facă //să determine să apară // etc.

Cum a procedat concret Pământul ca să determine să apară nu este precizat în textul respectiv.

versetul respectiv nr 25 este o minciună tâmpită, prin raportare la versetul 24, că Dumnezeu a solicitat Pământului "Sa dea pamantul vietuitoare dupa soiul lor, vite, taratoare si fiare pamantesti, dupa soiul lor." Si asa a fost.

| MMihai a răspuns:

La plante nu apare un verset mincinos similar cu versetul 25

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/

11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.

Ca să existe plantele ele aveau nevoie de lumină solară.

http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.

14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.

Aici ne punem întrebarea zi în Biblie este un este un interval de timp oarecare sau 24 de ore pe ceas.
În 24 de ore pe ceas nu se dezvoltau nici un fel de copaci sau de „ pomi roditori, ", ar trebui să fie vorba de un interval de timp
mai mare și zi este un fel de a spune.
Oricum ordinea corectă ar fi fost ca mai întâi să fie soarele și apoi plantele.
Fiind lipsă de lumină solară, nu de poate vorbii de dezvoltarea nici unui fel de plante.

Tu vrei ca eu să cred că pomii fructiferi intră pe rod și apar în 24 de ore fizice pe ceas (sau să zic 72 de ore fizice) și se dezvoltă inițial fără lumină solară?
Este perfect, că asta vrei tu!

| Rapunzell a răspuns:

Din simpla dorinta de a-L exclude pe Dumnezeu din tot ceea ce exista, incepand cu propria inima.

| DoruMircescu a răspuns (pentru Rapunzell):

Sunt evolutionist, si crestin. Nu simt ca trebuie sa il exclud pe Dumnezeu.

| Rapunzell a răspuns (pentru DoruMircescu):

Esti ori evolutionist, ori crestin. Nu poti fi ambele. Nu esti crestin doar pentru ca te-ai nascut in Romania si vai, te-au botezat parintii la ortodocsi. Esti crestin prin credinta si prin fapte. Esti crestin doar daca crezi si urmezi cuvantul si legea lui Dumnezeu cu totul, nu pe bucatele. Ori crezi toata Scriptura, ori n-o crezi. Nu merge asta cred si asta nu cred. Nu poti fi crestin si sa crezi in evolutie. E drept, poate inca nu ti-a zis nimeni cum stau lucrurile, pentru ca doar citind Biblia nu se pricepe mare lucru. Avem nevoie de talcuirile celor intelepti.

| DoruMircescu a răspuns (pentru Rapunzell):

Mda, te-ai gasit tu sa tai branza. Vad ca nu ai auzit de evolutionismul teist, probabil ca din acest punct de vedere religia catolica nu mai e crestina, nu? Stai mai luminatule, ca biblia poti sa o interpretezi si orbeste, si mai liberaliceste. Cred in Hristos, ma simt crestin, chiar daca iau geneza ca fiind o parabola. Etichetele tale nu au nicio relevanta.

| ramona30 a răspuns:

Este un mod de gandire pe care voi nu-l veti intelege niciodata. Validitatea unei teorii este data de analize, studii, calcule, cercetari si descoperiri arheologice. Nu intereseaza autorul si evolutia ulterioara a acestuia. La voi este invers. Nu conteaza ce ineptii sunt scrise sau spuse. Conteaza ca autorul acestora este Biblia, vreun "sfant", papa sau mai stiu eu ce somitate religioasa. Daca ati sti sa prindeti si sa analizati veridicitatea unei informatii, ma indoiesc ca veti mai crede in isus, allah, d-zeu sau mos craciun. Dar pentru a ajunge la un astfel de grad de realism trebuie sa mai cititi si sa va dezvoltati perspicacitatea. Succes!

| Urzi23 a răspuns (pentru ramona30):

Urzi23 a raspuns cu intelepciune:

Ramona nu face la noi ca ursul in lant ca nu suntem noi vinovati ca teoria evolutiei nu se leaga ca maioneza taiata. Poti sa pui aspiratorul sa invirta prin ea ca ciuciu o mai legi si ajungi sa pui prafuri de intarit frisca si iese ca ipsosul cind dai glet=scindura si tragi de ea sa o maninci ca de roata de tractor.Fii serioasa ca nici cu amaritele acelea de balene care stau esuate la mal din cauza ca se crucesc ca au aparut din ciine cu copite. Prea dau savantii cu "se poate" "credem" "ar fi o idee" Tu zici ca este o teorie dar eu vad o bijbiiala.Eu zic sa te faci fata de treaba si la culcare sa te inchini si sa zici Tatal Nostru

| ramona30 a răspuns (pentru Urzi23):

laughing Teoria evolutiei nu este completa si mai are zone pe care trebuie sa le acopere. Dar din aceste lacune nu rezulta ca ar exista d-zeu. Ce sa mai zicem de teoria crationista care nu are nicio noima, logica, ratiune si lipsa de dovezi. Teoria evolutionsita a descoperit si explicat destul de multe. Cuprinde un domeniu atat de vast incat va fi nevoie de foarte mult timp sa devina completa, dar pana atunci ramane totusi singura valida.

| Urzi23 a răspuns (pentru ramona30):

Teoria evolutiei este ca o scara de 10 m cu 2 trepte urca tu pa ea sa vad si eu cum rolling on the floor Tu ai punga in cap si nu pricepi ce noi stim de miiiiii de ani

| ramona30 a răspuns (pentru Urzi23):

laughing) Ce stiti de mii de ani? Ca pamantul este plat, ca soarele se invarte in jurul pamantului, ca lumea are vreo 6-7000 de ani, ca omul este creatia lui D-zeu? laughing))))))))))))))))))))

| Angel0 a răspuns (pentru ramona30):

Tu de cand stii ca pamantul este rotund?

| Urzi23 a răspuns (pentru ramona30):

Ramona30 a răspuns (pentru Urzi23):

) Ce stiti de mii de ani? Ca pamantul este plat, ca soarele se invarte in jurul pamantului, ca lumea are vreo 6-7000 de ani, ca omul este creatia lui D-zeu

Urzi23 a raspuns cu intelepciune:

ramona30 Nu a citit Biblia, ramona30 vine cu basme la noi si chestii din auzite ca toti ateii rolling on the floor
Ea viseaza ca pamintul este plat rolling on the floor Noi stim de mult ca este rotund Ramona30 spune ca Lumea are 7000 de ani rolling on the floor esti depasita ca noi stim ca ziua lui Dumnezeu si ziua terestra sunt # (diferite).Mai da pe la scoala ca ride gasca de tine.Noi credem in Dumnezeu tu crezi in zeul darwin si fugi la Antipa la pupat moastele evolutioniste si tabloul cu zeul vostru, popa lolozila va da tabloul pentru pupaturi si va miruieste cu ciolanul de dinozaur in moalele capului rolling on the floor Voi sunteti atei pariti ca nu stiti de capul vostru vezi mai sus evolutia balenelor din calul cu copite rolling on the floor si cum o scalda sfintii vostri savanti "Iubitori de arginti" Vai de capul vostru amaritilor voi fara wikipedia nu stiti cum arata un cui rolling on the floor

| ramona30 a răspuns (pentru Urzi23):

M-am saturat sa repet. Nu pupam moaste, nu avem zei. Nu stiu ce aveti voi cu muzeul Antipa. Inteleg ca nu va place stiinta si cultura, dar nu veniti sa va faceti de ras aici, retrageti-va undeva si creati-va un loc similar cu evul mediu, departe de civilizatie. laughing))

| Urzi23 a răspuns (pentru ramona30):

Ramona sare la noi cu parul si face ca ursul in lanta.Ea se crede civilizata si noi traind in pesteri rolling on the floor vise ramonico vise taica. Buncicii nostri faceau in tara avioane acum 40 de ani si nu traiau in pesteri rolling on the floor dar urmasii au degenerat in atei, dar voi ii spuneti evolutie noi ii spunem ciuciuvolutie diferenta de nuanta.

Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns (pentru Mitch):

laughing))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) biblia, traditia si cartile unor preoti sunt dovezi? laughing)))))))))))))))))))))))
Dovada e faptul ca exista de mii de ani? laughing)))))))))))))))))))
Pai mii de ani s-a crezut ca pamantul e plat, ca pamantul e centrul universului, ca a face baie e periculos si faci pantecaraie etc. Faptul ca s-a crezut asta mii de ani, la mintea ta e o dovada ca soarle se invarte in jurul pamantului.
Oricum, iti multumesc pentru mesaj, de mult nu am mai ras asa de bine laughing))) Scuze nu pot sa ma abtin laughing))))))

Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns (pentru Mitch):

In sfarsit suntem de acord. Pai asta zic si eu ca religia nu a sustinut ca pamantul se invarte in jurul soarelui. Banuiesc ca nu esti dintre aceia care inca mai cred ca soarele se invarte in jurul pamantului. daca nu sustii asta inseamna ca recunosti ca religia greseste si Biblia (cuvantul lui "d-zeu") greseste. Hai ca incet-incet o iei pe calea logica.

| Toncea_Dorinel-Ionut_1991 a răspuns (pentru Urzi23):

La antipa nu se pupa exponatele, ca la moaste! Daca tu crezi ca oriunde sunt expuse oase trebui sa le si pupi, te sfatuiesc sa nu te duci in cimitir! Crestin sau evolutionist, nu sunt antonime in primul rand am citit si biblia am citit si la biblioteca, accept si religia cat si stiinta ceea ce include si evolutionismul. Desi teoria evolutionista are mai multe cercetari si teorii facute pe baze reale studiate asta nu inseamna ca trebui neaparat sa excludem Divinitatea. Daca tu ai nevoie de o biblie si cele 10 porunci ca sa faci ce este corect si drept in lume fara sa afectezi mediul in care traiesti atunci esti in urma cu cateva sute de ani, din punctul de vedere al gandirii. Eu unu ca sa fac ce este corect si drept sa fac deosebirea dintre bine si rau nu imi trebui neaparat cele 10 porunci. Imi dau seama ca daca gandesc egoist pot distruge mediul in care traiesc si in cele din urma sa mor si eu ca nu mai am un mediu de trai.

| Toncea_Dorinel-Ionut_1991 a răspuns (pentru Urzi23):

LOL Savantii care zic "se poate" "credem" "ar fi o idee" o zic deoarece nu au inca destule informatii si multe din aceste informatii s-au pierdut de-a lungul trecerii timpului, nu ca nu ar fi siguri. Un credincios convins citeste o singura carte si sustine cu tarie ca ar cunoaste toate raspunsurile din lume, un om intelept citeste sute de carti si sustine in continuare ca mai are multe de invatat. Acum fa tu calculele! Religia a fost folosita de omul care nu stia de ce se invarte roata, si relgia ii spune scurt si concis ca asa a vrut o Divinitate. Daca urmaresti istoria tuturor religiilor si zeitatilor observi ca toate au cazut una cate una. Acum vine urmatoarea afirmatie "Au fost si sunt zeci de religii divinitati si sute de zei, dar linisteste-te numai religia si zeul tau este real"

| Holocaust a răspuns:

Hăăă? Și care-i problema ta daca X e adept al evoluției? Fiecare are dreptul la propria opinie -_- Pierdeți și timpul aiurea așteptand raspunsuri și postand intrebarea, și...mai și stresați pe unii. Get a life! -_-

| Bogdanux a răspuns (pentru Holocaust):

Pai toate intrebarile de genu' celei de sus sunt doar pentru a crea cearta. Tipic romanului.

Răspuns utilizator avertizat
| Holocaust a răspuns (pentru Mitch):

Ok,dar sunt multi altii,care,daca te uiti la intrebarile lor,numai de-astea gasesti,contra atei,pro,despre evolutionism,religii, adica pe mine ma enerveaza chestiile astea, doar atat. : )

| AragorN88 a răspuns:

Si chiar de ar fi fost asa, teoria lui exista pana astazi si este recunoscuta ca fiind cea mai buna explicatie pentru originea noastra. In cel mai rau caz, el a zis ca nu exista destule fosile (verigi lipsa) pentru a-si demonstra teoria, asta se intampla atunci. Astazi exista miliarde de fosile care intaresc teoria propusa de el. Serios acum, a spune ca teoria evolutiei e falsa e la fel de deplasat si cum ai spune ca teoria gravitatiei e o facatura.

| Kosuchin a răspuns:

Daca nu o publica Darwin, o facea Russel.E tot acelasi lucru.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfred_Russel_Wallace

| caractere a răspuns:

De unde-ai cules informatia asta? Ti-au dat-o fratii si surorile la slujba?hee hee
Copil fiind, Darwin a fost botezat intr-o capela unitariana si aceasta s-a intamplat la insistentele mamei, adepta ferventa a acestei religii.
Nu a negat niciodata teoria sa.

Stii tu ceva, numai ca este altfel decat oi fi inteles.

"N-am fost niciodata ateu în sensul negării existenței lui Dumnezeu... Cred că în general (și mai ales pe măsură ce îmbătrânesc), cuvântul care descrie adecvat starea mea de spirit este agnosticism" - C. Darwin

| caractere a răspuns:

L.E. 2

"Autorul controversatei Teorii Evolutioniste a fost de formatie teolog. Acest lucru, surprinzator, nu este cunoscut de marea masa a oamenilor, biografia oficiala a lui Charles Darwin amintind doar in treacat de studiile teologice din cadrul Bisericii Unitariene urmate de catre acesta, anunta Pravda.

Daca Charles Darwin ar fi trait in zilele noastre, pozitia sa fata de discutiile divergente dintre adeptii teoriei evolutioniste si suporterii creationismului ar fi putut fi una de-a dreptul surprinzatoare. Cu acesta ocazie este interesant de aflat daca virulentii suporteri ai materialismului stiintific ar incerca sa intre intr-o dezbatere pe teme religioase cu parintele evolutionismului, de altfel o persoana cu solide studii teologice...De altfel, Charles Darwin nu a fost singurul om de stiinta de marca care si-a aratat interesul fata de religie.

Insusi austriacul Gregor Mendel, nimeni altul decat fondatorul Geneticii, a fost un erudit calugar teolog ale carui studii si experimente pe incrucisarea plantelor au stat la baza fondarii Teoriei Genetice si a intelegerii transmisiei si variatiei trasaturilor biologice in cadrul speciilor. Teoriiile lui Darwin si Mendel au intrat in contradictie una cu celalalta la o prima analiza. Darwin afirma ca nu exista nicio limita a variatiei biologice a specilor de unde, la prima vedere, a dedus ca un peste sau o maimuta poate evolua pana ajunge la forma umana. Pe de alta parte, Mendel a demonstrat ca variatia biologica a speciei prezinta unele limite. Conform lui Mendel, exista variatie biologica in interiorul speciei, dar aceasta se sfarseste atunci cand se face trecerea de la o specie la alta."

"Unul din argumentele folosite de creationisti in disputele cu evolutionistii este acela ca, pe patul de moarte, Charles Darwin ar fi regretat si negat Teoria evolutionista. "Cum mi-as fi dorit sa nu fi exprimat teoria asa cum am facut-o" – ar fi spus el.

In octombrie 1985, tele-evanghelistul Jimmy Swaggart a anuntat ca Darwin si-ar fi repudiat munca de o viata pe patul de moarte si ar fi cerut, in ultimele momente, o Biblie pentru a-l primi pe Iisus. Swaggart nu a fost primul care a afirmat acest lucru. Mistificarea dateaza din 1882, cand, la putin timp dupa moartea lui Darwin, vaduva amiralului britanic Sir James Hope a spus, in cadrul unei intalniri cu studentii seminarului Northfield ca l-a vizitat pe naturalist in ultimele sale clipe de viata si l-a gasit citid Epistola catre evrei. Ea a spus ca Darwin ar fi spus ca si-ar dori, in acele momente, sa nu fi exprimat teoria evolutionista asa cum a facut-o si i-ar fi cerut sa-i aduca pe cineva care sa-i vorbeasca de Iisus Cristos si mantuire.

Fiica lui Charles Darwin a negat, insa, ca Lady Hope ar fi vizitat l-ar fi vizitat pe naturalist in ultimele sale clipe. In plus, a spus, ea, Darwin nu a negat niciodata, nici pe patul de moarte, nici inainte, convingerile sale stiintifice. "

S.a.m.d.

| Birjaru a răspuns:

Pe zi ce trece religiosii prezinta simptome schizofrenice tot mai pronuntate.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru Birjaru):

Bre birjare vezi ca de miine fara potcoave de iarna la cotiga ai dat de necaz

| Birjaru a răspuns (pentru Mitch):

Asta sustine teoria evolutiei? Nu...nu cred.

| ahileintaiul a răspuns:

E doar un mit. prin testament Darwin nu a vrut nici macar slujba la biserica sau sa fi ingropat in cimitir. Slujba s-a tinut la insistentele femiliei si prietenilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miiiitch? asa vor face toti ateii, in clipa mortii.macar fugar vor gandi cu ultima sclipire de ratiune teligenta si se vor ingrozi de lipsa timpului necesar mantuirii sufletului; dar dacaaa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria evolutiei e temelia stinteti monderne e asa de simpla de inteles

| DoruMircescu a răspuns:

Lasa-te de intrebari de genul asta, le scapi din frau. In primul rand, evolutionistii nu neaga obligatoriu prezenta unui Divinitatii organizatoare (ateii fac asta), in al doilea rand, ca Darwin si-ar fi negat propriile teorii e o facatura de internet fara nicio baza istorica. Te-a mancat in fund, acum scarpina-te.