| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Omul a fost creat de Dumnezeu.
De ce exista fosile de oameni primitivi?
Posibil ca primul om(Adam)sa fi fost un "primitiv"?
Daca omul a evoluat din maimuta,atunci de ce exista maimute?
Toate speciile animalice ce au evoluat au evoluat TOATE nu numai o parte!
Posibil ca structura primilor oameni sa fi fost una unica?(veriga lipsa a fosilelor primitive ce "face legatura"intre mamuta si om)

Pareri.Eu cred ca omul nu a evoluat din maimuta.Voi?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Iti spun ca nimeni nu sa`r descurca fara un sef! fara un conducator orcat de tari am fii,asa cum unui oras ii trebuie unu primar, si unei tari ii trebuie un presedinte, asa cum unei persoane ii trebuie 2 parinti!

Un om care are pe el ca conducator, la capatul puterilor cui ii va cere ajutorul? in cine va crede ca sa-l ajute? acel om se va stinge! deoarece daca crezi cu adevarat in ceva poti face acel ceva, dar daca nu crezi decat in tine te vei stinge doar tu cu tine!

44 răspunsuri:
| muffy1 a răspuns:

Eu cred ca inca suntem maimute, ca ghici ce, suntem, suntem o specie de primata, ca doar nu esti un castravete ma.
si cine naiba tot va da ideile astea de oameni handicapati mental, "herp derp, omul a evoluat din maimute, de ce mai exista maimute?"
bai si cainii au evoluat din lupi cand au fost domesticiti, cum naiba mai exista si azi lupi? uu, misterul existentei lupilor, de ce nu au diparut atunci cand o mica parte din ei au fost domesticiti si au evoluat in caini iar restul au trait in continuare la fel. eu zic sa cercetezi, e mai ceva ca triunghiul bermudelor.
si gata, pe bune, incetati naibii cu veriga asta lipsa, care veriga lipsa? unde e veriga aia lipsa? vreau sa o vad, arata de la specia aia de primate de acum 3 milioane de ani, trecand prin toate fazele, australophitecus, homo habilis, home ercetus, home sapiens, arata unde lipseste veriga aia, avem atatea fosile inca nu numai ca nu exista verigi lipsa in evolutia omului, dar a devenit chiar dificil de ales daca o fosila sa apartina de specia x sau de specia ce a venit dupa ea, da cumva, voi astia cazuti din cer cu femei facute din caoste de barbati vedeti verigi lipsa. bina, arata unde e, ia toate speciile prin care a trecut omul ca sa ajunga la stadiul actual, si spune unde lipseste veriga aia, ca poate tu vezi ca lipseste ceva, si intreaga comunitate stiintifica care zice ca avem toate stadiile evolutive se inseala.

| Coconutz a răspuns:

Ai rabdare, o sa vina raymusic sa te lamureasca.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Coconutz):

Oare nu faceti ca si crestini? va puneti increderea in cineva ce va va da raspunsul? am vazut ca multi astepta raspunsul lui raymusic,dar oare nu incepeti sa credeti in intelepciunea lui ca si cum un crestin crede in intelepciunea lui Dumnezeu? omul simplu asa cum e are nevoie de cineva ca sa-l ajute! voi ateilor sa nu va credeti mai buni ca crestini deoarece si voi cautati raspunsul asa ca noi, noi prin rugaciuni, voi prin internet televizor oameni mai destepti etc.pana la urma toti cautam un sef un rege deoarece singuri suntem toti ca niste oi fara pastor, avem nevoie de un conducator ca sa mergem pe drumul drept!

| Coconutz a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Gresesti.
Raspunsul meu a fost sarcastic.Raymusic n-are o treaba cu stiinta, cu atat mai putin ca el sa fie vreun intelept.
Se comporta ca un crestin numai ca are alt "zeu". Ipocrit sincer.
Irelevant oricum.
Lumea are nevoie de un conducator deoarece au fost crescuti slabi.
In realitate noi suntem conducatorii propii.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Coconutz):

Ala ma abureste mai mult.

| Coconutz a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Probabil un lider care sa arate calea.Dar nu un sef.
Un sef ar insemna ca cineva sa aiba putere decizie asupra ta iar tu sa raspunzi comenzilor lui.
Orice metoda de restrictionare a libertatii nu este benefica. Opinia mea.

| Coconutz a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Ca pe toti de altfel.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Coconutz):

Aici ai freptate nu mam exprimat eu bine, nu un sef ci un lider! singur omul nu poate face nimic happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru OOOLEOOO):

Bravo.Asta e atitudinea pe care vreau sa o vad!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Coconutz):

Iti spun ca nimeni nu sa`r descurca fara un sef! fara un conducator orcat de tari am fii,asa cum unui oras ii trebuie unu primar, si unei tari ii trebuie un presedinte, asa cum unei persoane ii trebuie 2 parinti!

Un om care are pe el ca conducator, la capatul puterilor cui ii va cere ajutorul? in cine va crede ca sa-l ajute? acel om se va stinge! deoarece daca crezi cu adevarat in ceva poti face acel ceva, dar daca nu crezi decat in tine te vei stinge doar tu cu tine!

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu iti zic ca in biblie spune despre niste prime forme create,niste creaturi,ceva esuat (dinozauri si asa zici oameni primitivi) si nu-i asculta pe cei care iti povestesc sa te trezesti la realitate si sa taiesti in lumea reala si sa crezi in stiinta deoarece aia care se vor trezii pe pamant aici o sa ramana si dupa moarte, multi oameni de stiinta iti spun ca exista viata dupa moarte! infine cei care se trezesc pe pamant aici vor ramane (iadul) cei care au rabdare si au increde cei care nu vreau sa se trezeasca la realitatea lumii crude si rele aia vor pleca aia vor ajunge in imparatia Domnului intru-un loc mai bun, imparatia e aproape trebuie doar sa o cauti si ea te va gasi!big grin nu sa aprinzi televizorul si sa te uiti la discovery cum maimuta s`a facut om etc. ca aia maimute vor ramane toata viata!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică:

Sunt in lumea reala.Cea a Crestinismului.

| afksbhbaws a răspuns:

Eu sunt de acord cu teoria creationismului. Ce religie ai?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru afksbhbaws):

Crestin-Ortodox.

| afksbhbaws a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Evolutionismul este conceptia filozofica potrivit careia Universul, Pamantul, fiintele vii, societatea etc. trec printr-un proces istoric de evolutie. Evolutionismul se bazeaza, in mare masura, pe ipoteze si mai putin pe fapte stiintifice. Religia noastra se bazeaza pe creationism. Creationismul se bazeaza pe fapte Biblice. Asa cum crezi in toate intamplarile istorice, asa sa crezi si in fapele Biblice.

| Reminisce a răspuns (pentru afksbhbaws):

Evoluționismul nu are nici cea mai mică legătură cu Filosofia! Tu spui că ADN-ul, genotipul, materialul genetic, fenotipul, cromozomii, nucleotidele sunt doar ipoteze? NU! Evoluționismul este susținut cu fapte științifice. Ce n-a putut Darwin să dovedească concret la vremea lui, poate să o facă medicina din zilele nostre. Da, teoria Big-Bang-ului este o ipoteză care nu poate fi dovedită științific, momentan(nu spun că va putea fi demonstrată vreodată), însă, la fel de ipotetică este și teoria creaționistă. Știi cum explică Biblia crearea Universului și a Pământului? Doar prin propoziții de forma : "Dumnezeu a făcut..." "Dumnezeu a zis să...". Dacă pe tine te mulțumesc astfel de afirmații, probabil Biologia și alte științe au fost și sunt prea grele de înțeles pentru tine.

"Tu continuă să crezi, eu voi continua să evoluez!"

| muffy1 a răspuns (pentru Reminisce):

De fapt a fost dovedita, ca e teorie stiintifica si asta implica fapte demonstrate si legi si ipoteze. nu stim inca ce a fost inainte, ce a declansat, dar big bangul este realitate. nu am raspuns sa te contrazic, doar ca sa iti spun sa cauti si despre asta ca sa vezi ca sunt multe chestii misto si f interesante care dovedesc aceasta teorie si din cate am inteles, stim momentan pana la 10 trilionimi de secunda ce s-a intamplat atunci, ce a fost mai devreme de 10 trilionimi de secunda sunt doar speculatii, dar nu putem inlocui faptul ca nu stim ceva inca, cu dzeu a facut asta.

| afksbhbaws a răspuns (pentru Reminisce):

Asculta, nu vreau ma contrazic cu ateii, asa ca respecta-mi conceptia si religia. Nu poti demonstra multe lucruri legate de Dumnezeu. Asa ca, continua sa te invarti in jurul cozii.

| Reminisce a răspuns (pentru afksbhbaws):

Vezi tu, coada mea crește pe zi ce trece pentru că adun informații din mai multe domenii, însă cercul tău va rămâne întotdeauna același. Știi de ce nu poți să demonstrezi multe lucruri legate de Dumnezeu? Pentru că Dumnezeu este o idee, iar ideile nu mor niciodată. Îți respect religia atâta timp cât tu nu arunci cu noroi în știință. Mulțumesc!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Aici este marea nebunie că oamenii nu aveau cum să evolueze din maimuțe.

Maimuțele sunt păroase și oamenii nu.

Maimuțele au mâinile foarte lungi față de mâinile oamenilor și picioarele scurte în raport cu picioarele oamenilor.

Nu trebuie să excludem că maimuțele și oamenii au avut un strămoș comun.

Maimuțele mari sunt acum în țările cu climat cald și au blană ca și animalele mamifere și oamenii aproape nu au păr de loc, în comparație cu maimuțele mari de astăzi.
În zonele unde mai sunt acum maimuțe mari nu prea sunt oameni.

Oamenii au creierul mult mai mare decât maimuțele superioare actuale.

Dantura oamenilor este mult mai proastă decât a maimuțelor superioare actuale.

Picioarele oamenilor, laba piciorului, are degete aproape nefolositoare și degetul mare nu este opozabil ca la maimuțe.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Mă gândesc că dacă oamenii ar avea degetele de la picioare cam ca cele de la mâini ar umbla mai greu.

Oamenii nu au copite, ca alte animale de câmpie. Ai putea să zici că oamenii de la început umblau cu încălțăminte.

Am văzut cu niște zile în urmă pe site-ul antenei 3 niște schelete dar craniul avea coarne
http://www.antena3.ro/......58655.html
http://www.mediasinfo.ro/......012/03/10/
http://tubeclip.wordpress.com/......t-din-sua/
http://www.2012en.ro/2010/12/schelete-imposibile/
Și în pozele de aici vezi niște schelete care par să fie de oameni dar sunt niște oameni gigantici.
http://www.cotidianul.ro/......ua-175482/

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Pe lângă teoria evoluției este și teoria creaționistă a bibliei.
Există teoria extraterestră a oamenilor cu 3 variante. Nave eșuate și ăștea - oamenii-sunt urmași ălora. Experiment genetic extraterestru sau rezultatul fertilizării directe a unor femele de primate de pe Terra. Urmașii unor ființe extraterestre ne mai având posibilitatea să se susțină singuri au fost obligați să se combine cu primate de pe Terra.
Pe pământ exista un alt animal ceva asemănător cu un om, mai evoluat și ăștia vrând un fel de sclavi au fertilizat niște primate care existau. O parte din sclavii ăștea au evadat și s-au deplasat la distanțe mari și au rămas iar cealaltă specie a dispărut în timp, să zic din cauza înghețurilor.
Am mai auzit o teorie că primatele mari actuale ar fi rezultatul încrucișării dintre niște pre-oameni și alte primate care existau și că speciile astfel formate au suferit un proces de involuție.
Sau spus altfel există o boală că le crește păr abundent aproape ca la maimuțe. Aceste ciudățenii foarte păroase - de fapt niște oameni bolnavi -au fost alungați din comunitate și urmașii ăstora s-au combinat cu maimuțe, care existau. În timp caracterele omenești s-au pierdut și au fost dominante caracterele de maimuță.
Examinarea fotografiilor cu schelete f mari, poveștile cu oameni mici ---în insule din Indonezia semi-sălbaticii ăia spuneau că în pădure sunt niște oameni mici -- existența unor schelete de oameni cu coarne ar trebui să ne facă să credem că specia oameni a fost cam la fel de numeroasă ca și a primatelor.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Am citit pe net dar nu mai știu unde că există undeva în America de Sud, un lac, lacul are o insulă. Pe insula aia sunt un trib care ziceau despre ei că nu sunt oameni că ei vin de pe nu știu care planetă și fiind obligați să rămână pe pământ au rămas. Că ulterior oamenii i-au atacat și i-au ucis pe o parte din ei și că ei sunt singurii care au rămas.
Nu am dat importanță zicând că este o legendă.
În Biblie
Genesa (Facerea) 6
1. Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului si li s-au nascut fete,
2. fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales.
3. Atunci Domnul a zis: "Duhul Meu nu va ramane pururi in om, caci si omul nu este decat carne pacatoasa: totusi zilele lui vor fi de o suta douazeci de ani."
4. Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii: acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume.
Când eram copil erau filme cu Vichingi / Vikingi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vikingi
O parte din vikingii ăia aveau coarne la coifurile lor.
http://www.scribd.com/vbabalau/d/57077356-Luptatori-vichingi
http://www.descopera.org/vikingii-si-ragnarok/
Au fost găsite schelete unde craniul avea coarne.
În scrieri vechi indiene se vorbește despre un război dintre zei și alea ale zeilor ălora au fost apreciate ca OZN-uri. Zeii ăia fiind ori niște extratereștri ori o altă specie omenească foarte evoluată care nu există acum sau care s-au amestecat cu oamenii.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Unul pasionat de ozenistică și paranormal Erich Anton Paul von Däniken, http://ro.wikipedia.org/wiki/Erich_von_D%C3%A4niken
o parte din cărțile lui Däniken au fost traduse în română.
Au fost traduse și alte cărți despre paranormal și ozneuri.

Concluzia este că ori a existat o civilizație omenească mai evoluată decât oamenii primitivi, care a coexistat cu oamenii ori că sunt un fel de oameni în afara planetei Terra.
Caută pe net despre Atlanți și Atlantida.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

În final îți confirm idea ta că oamenii nu au nici o treabă cu maimuțele.
Oamenii sunt cu totul alte ființe decât maimuțele superioare.
Cum au apărut oamenii : evoluție, creație, combinație între niște pre-oameni și ființe exra-terestre, etc.
Este evident că mamiferele care seamănă cel mai mult cu oamenii sunt maimuțele mari superioare numite primate, dar nu suntem aceleași animale.
De asemenea nu trebuie excluse și procese de involuție la primatele actuale.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

De asemenea nu trebuie excluse și procese de involuție la primatele actuale.
Dacă admitem așa ceva atunci strămoșul comun om - primate actuale se află undeva mai sus, pe scara evolutivă.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Ideea cu involuția mi-a dat-o un cetățean de 2-3 sau cel mult 4 ani.
Tânărul era bastard / adică nu era făcut în căsătorie.
Mama lui lucra în schimburi și îl ținea la un cămin săptămânal și îl lua acasă la sfârșitul săptămânii.
Eu eram la liceu în clasa a 12a.
Ăștia mici vorbeau pe acolo între ei.
El m-a întrebat cum s-au făcut oamenii și eu i-am spus teoria evoluționistă. După un timp el mi-a explicat că el crede că a fost altfel, că maimuțele inițial au fost niște copii obraznici care au fugit de acasă și ca să nu moară de frig le-a crescut păr ca la animale și etc., și că s-au sălbătăcit, devenind din ce în ce mai proști.
Ca să nu îmi mai facă capul mare cu maimuțele lui, i-am confirmat toate ideile lui cu maimuțele, și i-am spus că este așa cum zice el.
Astăzi este un adult și el, a făcut facultate etc dar nu mai știa cum este cu maimuțele.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

În vechile cărți „sfinte" indiene când se războiau zeii între ei, dar și în biblie se vorbește despre Sodoma și Gomora --cu explicații tâmpite și incredibile --și s-a zis că ar putea să fie vorba despre niște arme atomice cu forță distructivă mai mică și asta ar implica existența unor contaminări radioactive.
În urma contaminărilor radioactive pot apare mutații genetice care să ducă fie la o evoluție favorabilă fie la o involuție.
Despre oameni păroși ca maimuțele
am citit pe un site și este o boală.
http://www.scientia.ro/......imate.html
http://www.ziare.com/......ot-1122515
http://stirileprotv.ro/......e-par.html
hipertricoză
excessive growth of the hair. Called also polytrichia and polytrichosis. Cf. hirsutism.
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/hirsutism_5332

Adepții teoriei creaționiste pun întrebarea cretinoidică :
De ce restul maimuțelor nu s-au făcut oameni?

Maimuțele primate sunt animale semi-arboricole și de aia ele aveau nevoie de 4 mâini și nu de picioare.

Procurându-și ușor hrana nici nu au mai fost forțate să evolueze.

Specia Oameni s-a dezvoltat unde nu se aflau copaci și de aia nu aveau nevoie jos de mâini ci de picioare, mult mai adaptate să parcurgă distanțe mari pe jos.
În opinia mea oamenii sunt cam la fel de departe de maimuțe cum sunt departe felidele / felinele de canide, fiind vorba de animale foarte diferite.

Am auzit și teorii că aproape la fel de inteligenți ca și oamenii ar fi delfinii.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru alabalaportocala2011):

Spui tu ceva acolo.Este ceva in legatura cu extraterestrii si religie.
La Invierea Domnului(de Paste)am stat in curtea bisericii si m-am uitat cu un prieten la cer(eram multi in curte dar numai noi ne uitam acolo)si deodata am vazut un punct luminos ce a stationat oarecum si apio s-a deplasat rapid, mai rapid de vreo 3 ori ca si un avion.

Mama mea mi-a povestit ca odata a fost in Timisoara si s-a uitat pe cer 20 de minute la un punct luminos ce a disparut dupa ce a intrat intr-un magazin.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Eu am vorbit despre evoluție cu da și cu nu și despre faptul că nu se trag oamenii din maimuțe și că eventualul strămoș comun este undeva f jos pe scara evolutivă.

Faptul că tu și rude de-ale tale au văzut puncte, obiecte aeriene care nu puteau să fie în opinia voastră avioane sau elicoptere și nu vă explicați ce erau, probează că pot exista obiecte în aer neidentificate sigur, deci OZN-uri.
Dacă respectivele obiecte sunt de origine terestră --vezi teoria că nemții lui Hitler au fabricat un fel de cevauri ca ar putea să fie denumite ozn-uri.-- sau extraterestră este încă greu de precizat.
Faptul că tu ai văzut OZN-ul cu ocazia unei sărbători creștine este irelevant și este o simplă coincidență.

Creștinismul cred, că în cel mult 400 de ani va dispărea, din lipsă de adepți, fiind numai o alăturare de prostii total nedemne de a fi crezute.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Eu ți-am scris multe la întrebarea pusă de tine și m-am obosit să scriu și tu nu ai citit cu suficientă atenție cea ce ți-am scris eu.

În privința Ozn-urilor sunt foarte multe persoane în România care au văzut obiecte aeriene despre care nu puteau spune că sunt avioane sau elicoptere, că nu lansează toată ziua baloane meteo.

Asemenea obiecte neprecizate au fost văzute în diverși ani atât ziua cât și noaptea.

Și eu am văzut așa ceva și era ziua și l-am chemat pe tata și pe un vecin să vadă și ei obiectul și atunci, în acel interval de timp, a dispărut din zona vizuală, și au răs de mine.

Cred că cel puțin 10.000 de români au văzut asemenea obiecte, ce nu păreau că erau avioane, dar nu au le-au raportat, de frică să nu fie luați în răs.

Ce proveniență aveau acele obiecte mai aparte este greu de precizat.

Cel puțin minunile pe care le-am văzut eu, l-am văzut fiind în localitatea București pe strada Calea Victoriei la un etaj inferior, deci nu am văzut o porțiune foarte mare de cer, din cauza clădirilor din zonă, dar obiectul era cam în direcție vest sau vest-vest -nord.

Discutând și cu alte persoane, mi-am pus întrebarea de ce nu au ridicat generalii de la aviație avioanele de vânătoare să atace acele obiecte care aproape sigur nu erau avioane și se pare că ei cunosc că există asemenea obiecte mai stranii și nu le atacă din motive greu de explicat, dar se vede că au rațiunile lor pentru ce nu au reacții în asemenea situații.
Cea ce îți explic cu acele obiecte mai ciudate se întâmpla anterior anului 1989 și existau avioane de vânătoare suficient de bune, pentru acea epocă.
Eu am văzut de mai multe ori asemenea obiecte care nu păreau avioane, dar cele văzute noapte puteau să fi fost și baloane cu lumini sau elicoptere.
Cea ce am văzut ziua putea să fi fost și elicopter.

| Reminisce a răspuns:

Nici un evoluționist nu a spus sau va spune că omul a evoluat dintr-o maimuță. Dacă voi ați înțeles asta, ați înțeles greșit și ar trebui să vă interesați mai bine.

Ei susțin că omul și maimuța au un strămoș comun. Este o diferență imensă!

Să înțeleg că tu crezi că și celelalte animale au evoluat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi cit indobitoceste uneori stiinta pe om? Daca ne trageam din maimuta, de ce nici o mai muta nu a mai evoluat? Si de ce au existat oameni inaintea maimutei? Si cine a descoperit maimuta? Cine poate pune la indoiala existenta umana?

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

1)Inca mai evolueaza maimutele, in cateva milioane de ani o sa fie multe alte specii de maimute, unele mai asemanatoare cu oamenii, altele mai putin asemanatoare.2)N-au existat oameni inainte de maimute.3)Chiar nu inteleg, cum adica cine a descoperit maimuta? Intrebare prosteasca 1. 4)Nimeni, tu nu crezi in oameni? Intrebare prosteasca 2. Si oricum, sper sa intelegeti odata pentru totdeauna ca omul nu se trage din maimuta, are un stramos comun cu maimuta, incultilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mai desteptule, cum iti permiti sa jignesti la general? Te crezi atotstiutor?

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma cred atotstiutor, doar mai destept decat cei care pun intrebari atat de stupide.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asta nu iti da dreptul sa ne faci idioti pe toti. Sper sa nu se mai repete; poti jongla cuvintele si fara sa jignesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asta nu iti da dreptul sa ne faci idioti sau inculti pe toti. Sper sa nu se mai repete; poti jongla cuvintele si fara sa jignesti.Fiecare plateste pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nu stii decit sa jignesti, continua si vom vedea pentru cit timp.Stii cum se spune:capul face, capul trage!

| Ionut a răspuns:

Stinta si relegia se contrazic totimpul.
Eu cred ca omul este un experiment esuat al extraterestrilor.

| cosmyna1 a răspuns:

Cineva de aici a dat un exempu cu cainele:
Ca s-a luat un lup si s-a domesticit, s-a format si cainele si a ramas si lupul in padure...
Dar la om e altceva: Noi vedem/am vazut/sau cel putin exista caini-lupi in zilele noastre care sunt veriga de trecere dintre caine si lup.
Dar de ce nu exista in timpurile astea si ceva gen jumatate gorila jumatate om care sa fie veriga dintre ele?
Cred ca asta raspunde la intrebari.
---------------------------------------------
Acum ipoteza mea:
Posibil sa fi existat un alt primat ceva mai evoluat ca maimuta dar care a disparut intre timp, nu s-a transformat in om.
Asa impacam si devezile, dar bine ca cei care o tin pe a lor pe a lor o tin.

| pokerstrategy a răspuns:

Deci : cel ce zice ca provine din maimuta chiar provine din maimuta si cel ce crede ca este creat de Dumnezeu chiar este creat de Dumnezeu
nu?laughing

| OOOLEOOO a răspuns (pentru pokerstrategy):

Corect...maimuta la maimuta trage hypnotized laughing

| V3lCr0 a răspuns:

Sincer eu de cate ori m-am rugat la Dumnezeu m-a ajutat deci nu exista ceva care sa explice ca m-am ajutat singur la necazuri nevoi si altele...
Si in continuare ma rog la el.
Stiinta e SF fami si mie o maimuta sa se faca om...