| lplostonyou a întrebat:

Daca e adevarat ca omul a evoluat din maimuta, atunci de ce mai exista si acum maimute?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca nu au evoluat toate!
Acum cateva milioane de ani,clima s-a desertificat brusc.iar maimutele care existau atunci s-au trezit ca raman fara copaci, asa ca ele au coborat pe sol, si asa a inceput povestea omului ...prin homo erectus, homo sapiens ...etc
*asta se intampla in africa *
Nu au evoluat toate,fiindca doar cateva maimute au preferat sa paraseasca solul,celalalte continuandu-si viata!
*pana la urma, desertificare, desertificare.dar tot au mai ramas ceva copaci in care sa stea maimute *
asa ca maimutele s-au impartit de atunci in 2 mari categorii!
Cele bipede, si cele cataratoare!
Cele bipede s-au inmultit si au evoluat! iar la un moment dat existau 2 mari specii! homo sapiens *noi *, si omul de nearthertal. disparut cam acum 40000 de ani,desi unii spun ca mai exista specimene care se ascund de om!
ca un ex, poti sa te uiti la gorile! ..si ele se trag din maimutele originare care au coborat pe sol.dar motive necunoscute,au preferat sa ramana in munti, si sa nu evolueze... poate ca nu au avut de ce!
.dar noi oamenii am fost mai speciali, si probabil ca am avut si ceva noroc!

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Iar tampenia asta, omul si maimuta sunt hominizi si are stramos comun, fiecare evolaund separat pana la forma de azi. Daca evolua unul din celelat unul dintre ei disparea, nu este destul de logic, maimutelor, pardon hibrizilor care inca nu ati evoluat suficient sa pricepeti atata lucru.

| EmaS a răspuns:

Aparatorii ideilor evolutioniste iti vor spune ca este vorba de un proces de evolutie lenta de cateva milioane de ani.La o analiza mai atenta s-a constatat ca fosilele considerate,,verigi lipsa,,intre maimuta si om(cazul omului din Neanderthal considerat om- maimuta), s-a demonstrat a fi de fapt tot un,, homo-sapiens,,.

| harciog a răspuns:

Pai au si multe proaste care au refuzat evolutia.

| wales a răspuns:

Există un registru fosil internațional. În acest registru fosil nu există nicio dovadă că omul ar fi evoluat din maimuță. Știința ușor ușor începe să-și spună cuvântul, iar vechile filozofii despre evoluție se vor stinge din lipsă de probe.
Când Darwin a scris Originea Speciilor, aproape un secol şi jumătate în urmă, nu s-a
Ştiut despre celulă (şi organismele uni-celulare) atât cât ştim noi astăzi. Darwin a crezut că
Organismele uni-celulare sunt foarte primitive. În fapt, la vremea aceea, mulţi încă credeau că viaţa poate să se ivească în mod natural din materia moartă – spre exemplu carnea în
Descompunere a produs spontan muşte.
Au trecut ani înainte ca un om de ştiinţă francez, Louis Pasteur, să demonstreze
Convingător, printr-o serie de experimente meticuloase, imposibilitatea acelei noţiunii.
Totuşi chiar şi Pasteur a avut o adevărată luptă cu oamenii de ştiinţă din epoca sa ca să-i
Convingă că viaţa vine numai din forme de viaţă preexistente.
Astfel ideea lui Darwin – că unicelular a însemnat simplu – nu a fost pusă în dubiu la
Epoca aceea. Descoperiri ulterioare au arătat că chiar şi organismele unicelulare găsite
Devreme în registrul fosilelor sunt cu mult mai complexe decât şi-ar fi putut închipui Darwin
Şi alţii. Legile naturale confirmă creația, fiecare specie are codul ei.

| Klepto a răspuns:

Ca sa stiu din ce gorila cu spatele argintiu am evoluat.
Ca sa-mi bat joc de restul primatelor care nu s-au suit pe liana evolutiei si au preferat sa http://www.evilmilk.com/pictures/I_Could_Do_That.htm
Ca sa am posibilitatea sa-mi vad si eu stramosii, chiar daca is curios cum arata stra bunicu cromanion, si cat pamant avea in Roraima.
Unii arata uman, dar sunt maimute pe interior(ca mine, daca-mi arati ceva stralucitor, ti-l fur), altii arata ca o maimuta, dar sunt oameni in interior.Asa cum esti tu "BrokenInside", altii sunt "ApeInside".

Cine nu a inteles sarcasmul din raspunsul meu, este o maimuta.
Se pot gasi o sumedenie de motive, se poate filozofa pe tema asta prea mult.

| Necrophagist a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimuta ci dintr-o specie comuna pentru maimute si om, maimuta si omul numite moderne, ah pentru cine-mi bat eu gura.

| alexmircescu13 a răspuns:

E bine formulata intrebarea, DACA e adevarat ca a evoluat din maimuta. Evolutionismul lui Darwin e o teorie cu destule puncte slabe, in contradictie cu teoria creationista care afirma ca omul este creatie divina. Teorii, nici una dintre ele nefiind demonstrata cu argumente solide. Fiecare credem ce ne convine.

| NoKidding a răspuns:

Mediocrilor...omul nu a evoluat din maimuta, omul si maimuta au STRAMOS COMUN, aceste doua specii au evoluat independent.

| pwp a răspuns:

Pentru ca oamenii nu au evoluat din maimute, ci i-a facut Dumnezeu!

| houyhnhnm a răspuns:

E vorba de mutatii genetice. Nu toti indivizii din cadrul unor specii le sufera, dar exista cazuri cand la trecerea de la o generatie la alta au loc anumite modificari ale ADN-ului - din cauza radioactivitatii mediului, a razelor cosmice sau spontan. De cele mai multe ori aceste modificari sunt indepartate chiar de organismul respectiv, cu un fel de "foarfece molecular", dar exista cazuri cand ele raman asa, si asa se nasc indivizi ce au caracteristici diferite fata de specia din care ar trebui sa faca parte. Dar asta nu inseamna deloc ca respectiva specie ar trebui sa dispara. Mutatiile sunt evenimente ce au loc indeajuns de rar incat sa nu afecteze existenta speciilor care le sufera.

| MâţaD a răspuns:

Si daca tot ne tragem din maimute, peste cateva milioane de ani, ne facem porci?

http://2.bp.blogspot.com/......omului.jpg

Hai sa fim seriosi? S-au razgandit maimutele sa se mai faca oameni? Unii din marii savanti au creat aceleasi conditii ca acum nu stiu cate milioane de ani, si s-au suparat, si nu s-a mai transformat nici una.Sunt in greva! :))

| Sabynna a răspuns:

Pentru ca nu toate maimutele s'au intalnit, si si'au zis : "Hai sa nu mai fim maimute... sa evoluam si noi in oameni! ". Intr'un anumit loc de pe Pamant, niste maimute, au fost "fortate" de mediul in care traiau, sa se adapteze. Aceste schibmari prin care treceau, pentru adaptare, au adus la aparitia omului. Nu stiu cum sa explic... Gasesti aici http://www.teoria-evolutiei.ro/evolutia-omului.aspx mai multe lucruri despre evolutia omului.
:)

| hummer24 a răspuns:

Pai si acum mai evolueaza maimutele si noi oamenii inca nu ne-am incheiat evolutia fizica dar si psihica nu semanam deloc cu Eotzi omul gheturilor care are 5 000 ani si mandubula iesita in afara ca animalele, peste 10.000 ani de acum in colo o sa aratam cu totul altfel, adica capul mare si corpul mic, pentru ca bostanul creste mare daca i bagam informatie in el laughing

| EvangelineDS a răspuns:

Silviu51 cati ani ai ba 51?

| AndreiP98 a răspuns:

Pai nu toate au evoluat

| Melindutza a răspuns:

Eu nu cred ca oamenii au evoluat din maimulte. in Biblie zice ca Dumnezeu a creeat intai maimutele impreuna cu celelalte animale si plante apoi l-a creeat pe Adam si apoi pe Eva.concluzia: OMUL NU SE TRAGE DIN MAIMUTE

| blackwidow a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimuta, aceea este doar o teorie, la fel cum este si cea cum ca ne-a creat Dumnezeu. Acum sa-ti spun de fapt cum sta treaba. Noi si primatele(care nu includ doar cimpanzeii, ci si gorilele, urangutanii, bonobo si macacii) avem un stramos comun; acest stramos a trait cu vreo 6-7 milioane de ani in urma iar de la el au evoluat separat, in directii diferite, ambele specii, primatele si omul actual. Cea mai veche fosila a fost gasita in Etiopia, acum 4, 4 milioane de ani si a apartinut unei femei, cu inaltimea de 1, 21 m si greutatea estimata la 40 kg. Sper ca te-am lamurit. Numai bine

| blackwidow a răspuns:

@silviu51 Tu ti-ai facut cont ca sa ne arati cat de „inteligent" esti? Bai byby bengosule, o fi fost Darwin imbecil, insa era cu siguranta mai destept ca tine, daca ma intelegi. Nu stiu de unde detii tu asemenea informatii, insa sunt cam false. Darwin are cu totul alta teorie, cea a evolutiei dintr-un stramos comun, nu ca am evoluat din maimute. Si da, Darwin a fost absolvent de trei facultati, dintre care una de medicina si da, spre surprinderea ta, chiar s-a ocupat de tema evolutiei. A fost atat de convingator incat toate facultatiile au preluat aceasta teorie, pentru ca este adevarata si pentru ca exista destule dovezi care sa-i confirme spunsele. Deasemenea oricum o dai, oricum o iei, tot de Dumnezeu sau cum Il cheama am fost creati. Ma mir ca la ce id de messenger ai, ai si asa ceva in cap; pana sa vii aici sa dai din gura, mai bine informeaza-te. Daca nu, abtine-te si lasa-ne cu problemele tale existentiale, bengosule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu ne tragem din maimute
si eu iti zic simplu sa intelegi
unele au ramas la stadiile de involutie deoarece nu au reusit odata cu noi oamenii
maimutele nu au avut parte de civilizatie ele fiind in jungla si nu au luat contactul cu omenirea
daca ai observat maimutele din ziua de azi care sunt civilizate unele vorbesc au obiceiuri au memorie se spala pe dinti sunt testate sa se dovedeascaca din ele ne tragem dar nu cred ca e adevarat...

deci in principiu maimutele nu au evoluat ca nu au luat contactul cu civilizatia
si acum daca te uiti pe discovery ele stiu sa scrie la masina sa scrie pe tabla cu creta sa se imbrace sa conduca bicilete etc. asta doar in 2 ani in care aus tat cu oamnenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tampenie, si in ziua de azi se observa la unele animale semne de tranformare si adaptare. Evolutia este un proces lent care nu distruge ramuri de provenienta.
Dar stai! Dumnezeu vrea sa ne puna mintea si credinta la incercare, de ex: luam un sarlatan-evolutia l-a transformat in preot pentru a putea supravietui.Simplu!

| Angelofdarkness862 a răspuns:

Harciog aha si u esti una dintre ele rolling on the floor

| Angelofdarkness862 a răspuns:

UnCuvânt aha si pe Dumnezeul ala a tau la dovedit cineva in afara de preotul ala care se duce la vagaboante si se imbata ca un porc fara sa stie nimeni? rolling on the floor

| EcstasyW a răspuns:

Daca caine au evoluat din lupi de ce exista inca lupi? Ceva de genul asta ai intrebat tu...

| Enna18 a răspuns:

Pentru ca unii nu au evoluat inca/pentru ca unii mai involueaza(de ex Romania)!rolling on the floor

| MademoiselleV a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimuţă. E o prostie inventată de cercetători ca să îl excludă pe Dumnezeu. Dar nu au putut-o dovedi niciodată. Multă baftă!

| MademoiselleV a răspuns:

@Angelofdarkness862 Unu, nu sunt de religie ortodoxă, aşa, ca să ştii. Evoluţia nu s-a dovedit. Timp de 150 de ani, savanţii nu au găsit nici o dovadă concretă de trecere a vieţuitoarelor dintr-un soi în altul. Nu au găsit acele verigi care leagă. Vrei dovezi că omul e creat de Dumnezeu? În primul rând, omul este înzestrat de El cu abilitatea de a acumula cunoştiinţe, cu memorie. Un renumit doctor a spus: "Nici cea mai isteaţă maimuţă nu poate egala un copil în primirea de cultură...". Avem conştiinţă, nici o altă vieţuitoare nu are, suntem înzestraţi cu capacitatea de a ne pocăi, dar şi cu o voinţă liberă, avem raţiune, putem gândi la cele abstracte. Şi mai ales, putem vorbi. Maimuţa nu are centrul vorbirii în creier. Cât despre popi, fiecare se pocăieşte pentru el însuşi, nu e răspunzător pentru păcatele altuia. O zi bună!

| Horia_8139 a răspuns:

Se presupune ca omul a evoluatdoar dintr-un anumit tip de maimute. poate ca acel tip de maimuta nu mai exista pe pamant, si au mai ramas celelalte(cimpanzeu, urangutan, gorila, pavian etc)

| deewskk a răspuns:

N cred ca e adevarat dar iti spun parerea mea.eu cred ca dmneze a creat omul si maimta la imita, vazand cai merge bine.dar nu cred ca toate maimutele au imitat omul

| silviu51 a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimuta, doar un nebun cu numele Darwin, caruia i s-a pus pata pe creier, impins de satan, a scornit aceste prostii, cica el a studiat evolutia speciilor si a constatat ca stiinta lui este cea adevarata! Acest imbecil, a fost atat de convingator, incat si in zilele noastre, o multime de facultati predau teoria lui! Si cine credeti ca il aproba? Cei fara credinta in DUMNEZEU, oamenii pierduti de realitate. Acum de ce nu se mai trag oameni din maimute? Mai degraba maimuta se trage din oameni, scrie-mi pe : bybycu_bengosu@yahoo.com, sa vezi cate se intampla in lume.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru silviu51):

Tu esti la fel de imbecil.