| intrebsauraspund a întrebat:

Am momente in care imi imaginez ca e o persoana langa mine si stau si ma prefac ca vorbesc cu ea si ii povestesc anumite intamplari, anumite povesti din trecut, pe moment sunt serios, ca si cum chiar vorbesc cu cineva, dupa ce termin povestea, realizez ca am vorbit singur laughing am momente in care stau si 20-30 de minute in care vorbesc singur sa zic asa, doar ca povestesc in gand, nu cu voce tare.
Asa fac inainte sa ies cu cineva sa ii povestesc chestia respectiva, sa am povestea deja spusa in cap ca sa nu ma incurc sau cel putin asta cred eu, dar daca ar fi camere de filmat in casa, s-ar vedea un om care sta pe marginea patului si gesticuleaza si vorbeste in aer zeci de minute singur.

Am innebunit? Sau pur si simplu e nevoia de a povesti anumite lucruri si neavand cui la momentul respectiv, imi imaginez ca sunt cu anumiti oameni din viata mea si le povestesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Faptul ca "vorbesti singur/-a" denota sanatate mintala, contrar gandirii unora.
Atata timp cat tot ceea ce inseamna comportament atipic (cel putin in ochii lumii) este faptul ca ai astfel de conversatii cu tine insuti/insati sau cu persoane imaginare, ori persoane reale pe care ti le imaginezi langa tine pe parcursul conversatiei este chiar foarte sanatos si benefic.
Numai bine!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tatăl meu face la fel. Este diagnosticat cu Alzheimer. Dar are 88 de ani.

| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu esti nebun!
Oamenii chiar vorbesc cu sine insusi si asta se numeste gandire, cand iti pui intrebari si tot tu dai raspunsuri, pe acelasi principiu vorbesti si singur in gand ca si cum ai vorbi cu cineva.
Nu cred ca suferi de vreo boala, te asigur.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti ne vorbit

| gabicoo a răspuns:

Băi! Nu mai fuma prostii!
winking

| StrongHeart a răspuns:

Nu,frate.Toata lumea are prieteni imaginari, vezi de treaba!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se numește monolog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e în gând e ok, dar când îți imaginezi că vorbești cu o persoana imaginară nu prea e ok. Nu știm dacă e nebunie sau nu, asta doar un medic specialist îți poate spune, poate că ar fi ok sa nu te mai prefaci că vorbești cu cineva imaginar, sa revii cu picioarele pe pământ. multă sănătate!

| intrebsauraspund explică (pentru anonim_4396):

Nu chiar imaginar, adica eu sunt prieten cu x, mi-l imaginez pe x langa mine, intelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru intrebsauraspund):

Da, deci ești ești prieten cu cine vrei tu, chiar și cu batman ok. vezi sa nu se supere superman ca îl bagi in seama doar pe Batman ecam gelos și face urat la nervi, treaba ta, eu te-am avertizat big grin

| KR0NSTADT a răspuns:

N-ai înnebunit. Cât e gramul?

| al0o0o0 a răspuns:

Simti nevoia sa fii ascultat, iar probabil in subconstientul tau stii ca e cel mai bine ca povestea sa nu ajunga la cineva pentru ca nu esti sigur de prietenii tai si intentiile lor.Eu te inteleg si nu mi se pare absolut deloc o problema, deoarece am trecut si eu printr-o perioada de genul mai ales ca sunt o persoana careia ii place la nebunie sa povesteasca tot felul de intamplari la cam cine apuca laughing)

| intrebsauraspund explică (pentru al0o0o0):

Exact, asa sunt si eu laughing mersi mult!

| al0o0o0 a răspuns (pentru intrebsauraspund):

Sincer ma bucura ce aud si nu ai pentru ce