| Andra4862 a întrebat:

Buna TPU! Cancerul de colon în prima etapă se poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Testarea este esențială pentru persoanele care au factori de risc și reprezintă cea mai simplă și sigură modalitate de a preveni dezvoltarea bolii sau de a o detecta din stadii incipiente. Detectat din timp, cancerul de colon este vindecabil în aproape 99% dintre cazuri. După vârsta de 50 de ani, colonoscopia ar trebui să fie obligatorie. "

https://bioclinica.ro/......-tratament

| Andra4862 explică (pentru Simpatic):

Și dacă persoană bolnavă are 70 de ani tot sunt șanse la fel de mari de viață?

| Simpatic a răspuns (pentru Andra4862):

Draga mea nu este doar despre varsta cat despre "stadiul afectiunii" asa cum o spun si articolele de specialitate
te asigur ca am intalnit persoane de 70 de ani care erau mai sanatoase decat altii de 30 happy
insa in acest domeniu medical complicat nu putem emite postulate fata de cazuri particulare

| StoicAnalysis a răspuns:

Da. Cu cat mai devreme e gasit, cu atat mai multe sanse de supravietuire ai.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Daca iti elimina totusi o parte semnificativa din colon si dupa ce faci terapie medicamentoasa impotriva cancerului, o sa trebuiasca ca toata viata sa ti un regim total schimbat fata de un om obisnuit. Pentru ca daca acel colon va fi mai scurt, digestia ta se va schimba radical.

| ioana748 a răspuns:

Bună,
Da, se poate vindeca.
Dumnezeu si sfantul Nectarie sa ti fie alaturi.
❤️

| adryang78 a răspuns:

Da. Șansele diferă de la caz la caz, depinde și de organismul fiecăruia, dar cunosc trei sau patru persoane care au avut cancer de colon și sunt și acum bine, merci. Bineînțeles, țin un regim strict, ca să nu recidiveze, și două dintre ele mai fac încă un tratament periodic, dar sunt bine.

| LisaJulie a răspuns:

Da! În prima etapa dacă este depistat se poate vindeca