| CuteNSweet a întrebat:

Buna TPU ^^. Puteti sa imi spuneti si mie va rog cum se curata o carie? Nu am mai fost pana acum la dentist xD.de frica :-s.si daca doare? (am o carie mica, nu a ajuns la nerv)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NicoNicoNiiiii a răspuns:

E o mica "albinuta", o chestie ascutita care se invarte rapid... Cu aceea iti va 'razui' caria de pe dinte iar apoi iti va umple golul ramas. Sincer, pe mine nu m-a durut deloc. Chiar imi place sa merg la dentist. :X:X

9 răspunsuri:
| Yng a răspuns:

Caria se curata cu ajutorul unei masinarii speciale un fel de shurubel finutz care se invarte repede si toceste caria pana o inlatura. nu doare. trebuie sa stai doar calma si sa te gandesti la alte chestii mai importante happy bfata!

| AmandytaErhan a răspuns:

Pai este un instrument special ca o periuta metalica care se roteste f repede cu care o curata apoi daca e ca o gaura pune plomba (prima tio pune apoi stai un pic dupa care tio intareste cu un fel de lampa mica albastra si apoi veribica daca e potrivita de marime sau trebuie razuita un pic)

| armand3004 a răspuns:

Fara suparare iti spun, singura solutie este doctorul dentist. Insa daca doctorul se pricepe nu vei simti aproape nimic. Si data viitoare ai mai multa grija de dintii tai. Curaj.

| Carllla a răspuns:

Mai mult de o jumatate de ora nu te tine si nici nu e dureros! iti curata, apoi iti pune plomba. nu o sa poti sa mananci 1 ora, sau cat spune doctorul. nimic mai mult. bafta!:*:*:* kisses.

| molo a răspuns:

De carie nu poti scapa decat cu o plomba sau albirea dintilor

| Ciocoflencea a răspuns:

Daca nu a ajuns la nerv este bine. Nu o sa doara va folosi un aparat care face mult zgomontbig grin.Dar nu doare, va fi totusi mare fricabig grin.Eu am fost, prima data mi-a fost tare frica, dar cand ma duc acu fara problemehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Mindjack a răspuns:

Cu albinuta.

| CuteLittleKitty a răspuns:

Am avut si eu o carie si nu mi-a ajuns la nerv la inceput mi-a fost frica dar am ajuns la dentist si mi-a dat cu un sprei de amortire si nu m-a durut la inceput o sa iti faca cu un aparatca un pistol si o sa iti curete dintele.(la inceput o sa doara doar putin pana iti gaureste dintele) apoi iti pune plomba! ATAT!