| alexandradlr a întrebat:

De ce oboseala cronica e asa întâlnită azi? Cred ca și eu sunt obosita mai mereu deși dorm între 6 și 8 ore pe noapte. Cum se poate combate această oboseală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 1997onur a răspuns:

Nu dormi in de ajuns eu așa cred

| Mirel4412 a răspuns:

Oboseala nu e intalnita doar azi, e o problema a oamenilor stresati si care nu dorm suficient. Eu de ex pot sa ma culc si la 10 si la 3, si sa ma trezesc la 8 fresh. Incerc sa nu stau treaz pana la 3, maxim 12.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti imbunatati calitatea somnului. Poate dormi mult, dar nu calitativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa dormi între orele 22:00 și 24:00 (12 noaptea)
Dacă dormi între orele astea atunci se eliberează un hormon numit Melatonina, te poate ajuta foarte mult dacă dormi la acel interval

| 19flo79 a răspuns:

Seara, minim 30 de minute plimbare in natura, (parc, etc) iar dimineata minim 5 minute gimnastica de inviorare...
Dupa ora 7:30 seara, NU mai mananci nimic, doar apa happy
La trezire, primul lucru, un pahar de apa la temperatura camerei.
Dupa prima saptamana, o sa simti o imbunatatire semnificativa a somnului!

Succes happy