| dradaiana a întrebat:

Acum cu perioada asta muncesc de acasa, insa simt ca nu mai pot face fata. Sunt din ce in mai obosita, iar in timpul zilei imi vine sa casc din 30 in 30 de min. chiar daca noaptea dorm suficient, adica in jur de 8 ore. O fi o oboseala cronica, dar cum scap de ea, daca eu teoretic dorm 8 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Este posibil să fie de la lipsa de "apetit de viață" sau lipsa de mișcare. Probabil te-ai stresat mai mult în această perioadă, factorii de stres fiind mai mulți, nu numai locul de muncă.
Recomand să te deconectezi de tehnologie 1-2 ore pe zi și să faci o plimbare pe afară, să îți calmezi mintea.

Succes!

| MadRaven a răspuns:

Având în vedere că acum muncești de acasă bănuiesc că și că de multe ori asta duce la sedentarism trebuie să te asiguri că faci suficientă mișcare zilnic.
Când te trezești dimineața sau înainte de muncă poți face 15-30 de minute de cardio și apoi de fiecare dată când obosești mai faci 2-3 minute câte ceva. Caută un exercițiu care să-ți placă și folosește-l drept "pauză".
Eu de exemplu aveam aceeași problemă când s-au mutat cursurile online și urcatul scărilor între cursuri a ieșit din schemă. Nu-mi dădeam seama de ce sunt așa ramolită laughing apoi am început să fac câte 3-5 minute de mountain climbers și jumping jacks între cursuri și a dispărut orice problemă.

| Michaeel a răspuns:

Statul la calculator te obosește psihic. Îmi dau seama ca statul 8 ore în fata unui ecran te obosește. Poți încerca să iei o pauza, sa mai faci mișcare sau sa te de conectezi de la tehnologie.