| Hikari a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. De cateva zile mi se intampla ceva ciudat. Deci, nici nu stiu cum sa va spun. Tot timpul cand alerg, sau uneori chiar cand merg ma sageata glezna piciorului, ca si cum cineva mi-ar baga o sabie in glezna si cad. Asa mi s-a intamplat azi la ora de sport alergam cu o fata si dintr-o data ma sagetat glezna la piciorul drept si era sa cad numai ca m-am prins de prietena mea care sa afla langa mine. Dupa cateva secunde cand am accelerat ma sagetat si la celalalt picior. Am crezut ca mi s-a parut dar nu era asa. Dupa m-am dus in sala si jucam volei cu fetele. Si dintr-o data m-au sagetat amandoua glezne si am cazut jos. Si nu e prima oara cand mi se intampla asta. De cateva zile patesc asta si sunt cam speriata. Ce sa fac? E grav? Trebuie sa ma duc la doctor?:-s Voi ce sfaturi imi dati? Multumesc mult dau funda+vot.
Va astept parerile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pare o problema vasculara. Ar trebuii sa iti faci o ecografie a vaselor sangvine de la acel nivel, si sa iti faci un set de analize. Poate sa fie din diverse cauze si diverse grade de gravitate. Faptul ca apare a aparut de cateva zile si ca nu te doare piciorul tot timpul, iar amorteala e de intensitate mica, ar indica ca nu e ceva foarte grav. Fugi la doctor sa vada el despre ce este vorba.

2 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Durerea asta (sagetarea) este de scurta durata? adica dupa ce te sageata si cazi jos, mai simti vreo senzatie de durere? Furnicaturi, amorteala? Dupa aceste episoade gleznele tale prind alta culoare?
Te-ai trezit dimineata, sau ai observat in cursul zilei ca ti se umfla gleznele?

| Hikari explică (pentru gyzzard):

Dupa ce ma sageata si cad jos simt ca imi amorteste foarte putin glezna. Si sincer nu m-am uitat niciodata sa vad daca se umfla sau ceva. Dar sunt ingrijorata.

| gyzzard a răspuns (pentru Hikari):

Pare o problema vasculara. Ar trebuii sa iti faci o ecografie a vaselor sangvine de la acel nivel, si sa iti faci un set de analize. Poate sa fie din diverse cauze si diverse grade de gravitate. Faptul ca apare a aparut de cateva zile si ca nu te doare piciorul tot timpul, iar amorteala e de intensitate mica, ar indica ca nu e ceva foarte grav. Fugi la doctor sa vada el despre ce este vorba.