NOname
| NOname a întrebat:

Dacă ai fi administratorul site-ului (TPU), ce ai schimba la el?

Răspuns Câştigător
| Cezar a răspuns:

- Păi în primul rând aş alege moderatori care să îşi facă treaba!
- Aş creea un forum în care să socializăm şi acolo, să ne scriem sugestiile referitoare la acest site nu numai pe blog, ar fi mult mai uşor pe un forum.
- Aş creea un chat mult mai instant, e cam aiurea să aştepţi 10 secunde până la afişarea textului.
- Aş angaja un suport tehnic pentru a răspunde tuturor useri care au scris / întrebat la "CONTACT" să şi răspundă
- Ar fii frumos să fie şi "descriere profil " în care să scriem ce gândim un fel de status. Şi tot la profil să fie chenaru "comentarii", să scriem ce dorim despre aceea persoană.
Desigur useru poate să modereze chenaru acela dacă cumva cineva a scris un comentariu jignitor sau ceva de genu acesta!
- Aş mai creea şi un rang gen " Expert, "Userul anului" şi acel rang se ar numi "Legenda TPU ". Adica are o vechime mare şi a trecut de rangul de user al anului. Desigur în profil va avea şi fundiţa de user al anului!
- Să implementez cont VIP cred că ar fi ceva, useri să plătească o sumă de. pentru nişte facilităţi. Această sumă va fi strânsă pentru întreţinerea situ-lui. Şi facilităţi ar fi.ca fiecare întrebare să fie prima din pagină, cu o culoare diferită pentru diferenţare. Să scrie "VIP" ca " Expert TPU " s.a.m.d. Am foarte multe ideei dar nu cred că am timp să vi le spun pe toate!
Cam atât. şi sunt răspunsuri în care sunt de acord, doar unele.
O zii bună.

| NOname explică (pentru Cezar):

Cezar, foarte interesante propuneri. Mulțumesc.
Dacă mai ai și alte idei, ți-aș fi recunoascatoare, dacă mi le-ai prezenta, când ai timp.

81 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Hehe, eşti dulce, drăcuşor mic ce eşti!
Deci pentru tine facem unul pe bani, băgăm şi capace de bere şi blonde în bikini, dacă vrei, iar pentru copii, care încă nu au un job în Rio, şi pentru cei care n-au de gând să plătească pentru a ajuta necondiţionat, rămâne TPU-ul cu reclame şi sfântul Adblock-er.
Ce zici, batem palma?

Apache
| Apache a răspuns:

Categoriile,si as impune restrictie de varsta la anumite categorii!
de asemenea as lasa userii importanti sa baneze userii pe o perioada limitata ...si din banii de pe site, mi-as cumpara un ferrari big grin

| Klepto a răspuns:

Eu ma hranesc cu vise ieftine spulberate de copii preadolesceti gandite si lacrimi de lenesi care iau 4 dupa ce le raportez intrebarea in care cereau sa li se faca tema.Is prea macabru ca sa fiu asa ceva, plus ca ar scade traficul ca as da ban peste ban peste ban.

Daca-s fi administrator pentru o zi,
Site-ul tot l-as netezii,
Fara agramati si lenesi scoleri,
Care n-au varsta legala sa miroasa beri,
Dar care se dau mari smecheri,
Ca-s in fata pc-ul si-s imuni la-tingeri,
Temele le-as rascheta,
Pe cei care le rezolva i-as desfiinta,
TPU rai al celor infranti intelectual,
La care le sta mintea doar la intrebari cu caracter sexual,
I-as da in gura unor feministe cu sindrom menstrual,
Sa vad daca le mai arde de intrebari sinonime cu "penal",
As face curatenie, o data pentru totdeauna,
Sa nu mai fie intrebari penibile niciuna,
Cum Vlad ma cheama Tepes mi-e aliat,
I-as pune pe toti in Siberia la exilat,
La cat de multi nervi am acum,
As fi mai distrugator ca ciuma,
Ordine si disciplina,
Ce-i ce nu pot sa respecte, sa se abtina,
Copii penibili si nebuletinati anonimi,
Fiind mai inutili decat un zid pe care te razimi,
Complexati si numaratori de calorii si grasimi,
Obsedati de a penisului normale grosimi,
Care se uita mai intai la zodia partenerului,
Si ating apogeul absolutului,
Complexate de kg in plus,
Care mananca prostii pana la surplus,
Nesigure pe ele incat nu stiu nici cu ce sa se imbrace,
Dar vor sa stie care-i treaba cu afrodisiace,
Sau pe iubitul gibon cum sa-l impace,
Si care plang dupa ce aleg un prost si el doar palme le trage,
Si dau vina pe toti baietii ca-s niste dobitoace,
Dar stau cu ei ca ei bani, chiar daca le displace.
TPU rai al infrantilor pe mai multe planuri,
Pe care i-as infunda cu pompa in tunuri, Si i-as trimite pe o insula de teste nucleare,
Cand o sa se vada singuri o sa se gandesca la o autofocusare.

| Jessica a răspuns:

Bună.
Dacă aș fi administratorul site-ului aș schimba câteva lucruri:
- nu aș mai pune reclame pe site ( știu că poți să îți instalezi nu știu ce... )
- aș pune un expert ( care merită ) la fiecare categorie și să poată șterge întrebările stupide
- aș face ca pe profil să scrie ( exemplu ):
Ajuta oamenii din 15 Apr 2010
Ultima logare: 26 Sep 2011
Utilizator Senior de nota ( 0, 1, 2,3,4,5,6,7,8,9,10 )
- aș alege încă câțiva experți TPU
- aș șterge conturile utilizatorilor care nu l-au mai folosit de mai mult de 2 ani și cam atât.
Asta e părerea mea.

| NOname explică (pentru Jessica):

Jessica, bune idei.
Am doar o întrebare: din ce bani ai întreţine site-ul, ţi-ai lua salariu, i-ai plăti pe programatori, etc., dacă ai renunţa de tot la reclame? Mai ales că şi acum site-ul consumă mai mult decât produce.

| Jessica a răspuns (pentru NOname):

Dacă eram adiministrator și aș fi avut bani aș fi făcut ce am zis mai sus, dar nu sunt. Oricum nu am vârsta corespunzătoare să mă gândesc, d-voastră ne-ați întrebat ce am face dacă am fi admini, nu ați precizat dacă nu am avea bani.

| petruclaudiu78 a răspuns (pentru NOname):

Tocmai asta e problema. Adresandu-ne noua aceasta intrebare, suntem tentati sa raspundem din punctul de vedere al unui utilizator si nu al unui posibil administrator. Vrem sau nu, trebuie sa tinem totusi cont de faptul ca este vorba in primul rand de o intreprindere comerciala. Orice schimbare facuta la acest site va avea in vedere si impactul asupra rezultatelor financiare. Toate aceste masuri care s-au luat in ultima vreme tocmai asta urmaresc, multumirea majoritatii " utilizatorilor, adica a "clientilor" actuali si atragerea altor utilizatori. Vorbim despre calitate, dar (din pacate) nu putem ignora si cantitatea. Pana la urma trebuie sa se ajunga la un punct in care cresterea cantitatii nu are un impact devastator asupra calitatii (pentru ca e clar, pe acest format, cresterea cantitatii este insotita de scaderea calitatii). Ca sa iti raspund totusi la intrebare, as schimba denumirea in "Toti pentru unul" si as face o analiza a impactului financiar pe care l-ar avea suspendarea sau/si stergerea conturilor utilizatorilor care au o contributie importanta la scaderea calitatii acestui site (mai clar, cati utilizatori mai "buni" ar veni, daca ar pleca altii mai "rai"). P.S. Referitor la faptul ca acest site consuma mai mult decat produce, pentru mine e ceva ciudat. Nu am mancat supa in bucataria TPU, deci nu le cunosc oalele, dar nu mi se pare normal ca un site cu atati utilizatori sa fie pe pierdere, dupa cativa ani de la infiintare si un start fulminant, in conditiile in care sunt atatia care castiga bani buni din simple bloguri personale. E clar ca nu sunt aceleasi investitii de amortizat si cheltuieli curente, dar totusi...

| NOname explică (pentru petruclaudiu78):

Petruclaudiu78, foarte inteligent răspuns, ca de obicei.
Cât despre P.S.-ul, a spus-o Cătălin pe blog, cheltuilile site-ului sunt mult prea mari, iar banii scoşi din reclame nu le acoperă (de fapt cred că e vorba doar despre un parteneriat cu Google; detaliile nici eu nu le ştiu. vorbeşte mai bine cu Catalin).

| NoNameJunior a răspuns:

Pe cei care vorbesc vulgar i-as suspenda si la fel ar patii si trolli(cei nesimtiti).
dupa as lasa sa se puna papitoaie(ca la mess)
si as lasa ca si juniorii sa poata trimite mesaje.

| NOname explică (pentru NoNameJunior):

Annete, Juniorii pot să trimită mesaje private, însă totul depinde de cum are setat profilul cel căruia doresc să-i trimită un mesaj, la "Editare profil" -> "Vreau să primesc mesaje de la:". Sunt 4 opțiuni în total: "Toţi membrii TPU", "Toţi membrii seniori TPU", "Prietenii mei de pe TPU" şi "Nici o persoană".

Când spui "papitoaie", te referi la emoticoane?

| NoNameJunior a răspuns (pentru NOname):

Nu stiam, scuze.
da, prin papitoaie ma refer la emoticoane.

| NOname explică (pentru NoNameJunior):

Dar și emoticoanele le poți folosi, de aici: http://www.fetesibaieti.ro/yahoo.html.
O zi faină.

| NoNameJunior a răspuns (pentru NOname):

Mersi mult!:*

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus NOname! Nu aș schimba absolut nimic, l-aș multiplica!
O zi cu zâmbet să ai!

| NOname explică (pentru IMPERIA):

IMPERIA, hihi, faină ideea cu multiplicare. Like!

| Abandoned a răspuns:

Ham ham, ex-stapana!
As numi vreo 20 de moderatori pe site care sa supravegheze categoriile. Sa mute intrebarile de la categorii gresite la cele potrivite sau sa limiteze utilizatorii care nu tin cont de categorie sub nicio forma sau daca incalca regulamentul in mod repetat. Ei vor putea sa elimine definitiv/complet(cu tot cu raspunsuri) dintr-un click intrebarile postate in deradere. Va spun, sincer, ca in afara TPU, suntem vazuti foarte prost in blogosfera romaneasca ( macar incercati www.zoso.ro ). Exista aici si un user pe TPU, pe care multi il considera un zeu, care merita de urgenta un chenar portocaliu sau unul albastru chiar, dar coboara nivelul site-ului cu mult, desi el nu face decat sa ajute, dar n-o face corect! Ham ham!
Ham, inca ceva: as elimina "robotelul" ala afurisit!

| NOname explică (pentru Abandoned):

Mulţumesc, Aky. Mi se par foarte bune sugestiile tale, mai ales cele două legate de moderatori.

P.S. Poţi să ne spui despre ce utilizator este vorba?

| Abandoned a răspuns (pentru NOname):

Nu, nu pot. Dar il banuiti. Ham ham!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna NOname! nu stiu daca as schimba ceva anume, dar as face ceva sa nu mai permit a se inregistra minorii, pe langa faptul ca abia invata sa scrie, pun niste intrebari de te lasa mascastraight face(acum cred ca imi voi face dusmani)plus ca vor sa isi rezolve problemele scolare pe TPU, ceia ce nu este admisibil, pentru ca tot ei vor regreta mai tarziu, dar cred ca nu pun baza prea mult pe acest aspect...atat a schimba pentrumomentsmugsmug papa si o zi bunahappy

| zdrangoi a răspuns:

Administratorul!

| NOname explică (pentru zdrangoi):

Zdrangoi, adică ţi-ai da demisia?

| zdrangoi a răspuns (pentru NOname):

Da, pentru ca daca ar fi dupa mine as schimba prea multe si nu ar mai fi TPU.

| Damasc a răspuns:

As face optiunea de a vedea cine te-a votat vizibila pentru toti userii.(desigur atunci pot aparea diferite conflicte, intre cei ce s-au votat si multe intrebari de genul 'de ce asa')dar ar merita incercarea.Ar mai fi frumos(zic eu) sa fie introdus un joc din acela 'trivia',cu tot felul de intrebari de cultura generala, mi se par foarte interesante jocurile de genu'. Bineinteles asta ar putea afecta viteza de raspundere a site-ului si toate cele, dar ca idee ar fi interesant.Cam atat am pe moment, daca se mai nazareste vreo idee, revin happy

nony
| nony a răspuns:

As face un concurs cu un premiu de 100.000 €. Facem pariu ca FaceBook - ul da faliment? laughing

| NOname explică (pentru nony):

Nony, şi de 100.000 € cum faci rost? Jefuieşti o bancă?batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| danielcretu1980 a răspuns:

As fi mai vigilent cu contentul.
posteaza multi agramati cu jumatate de creier.

| NOname explică (pentru danielcretu1980):

Danielcretu1980, ai fi în stare să citeşti sute de mii de postări pe zi, ca să elimini cele care încalcă regulamentul? Pentru asta există butonul "Raportează" şi utilizatorii care deţin şi cealaltă jumătate de creier.

| danielcretu1980 a răspuns (pentru NOname):

Asta-i. ca eu am vrut sa raportez vreo 200, dar sunt Junior si nu pot.
Cel putin asa imi zice aplicatia. si nici sa votez raspunsuri nu pot.

| NOname explică (pentru danielcretu1980):

Da, danielcretu1980, aşa e, îmi pare rău. Din câte văd, mai ai 5 zile de aşteptat până la "majorat". Hai că vor zbura repede.

| danielcretu1980 a răspuns (pentru NOname):

happy. rapid majorat.

| danielcretu1980 a răspuns:

A... si mai e ceva.
foarte multe raspunsuri in 2 peri, intrebari care nu-s intrebari, intrebari puse la alt domeniu decat cel din titlu si cuvinte obscene scapate in post-uri. plus agresivitate din cauza ca profilurile nu sunt decat niste masti. in spatele mastii oricine spune ce vrea.
mai multa transparenta, poate... dar asta ar scadea audienta, nr de membri si implicit contentul generat.

interfata e greoaie, notificarea nu se face si pe mail, deci trebuie sa-ti consulti profilul zilnic sa vezi daca ti-a raspuns cineva.

cam atat. mai pe scurt. e bine asa. nu schimbati nimic.

| NOname explică (pentru danielcretu1980):

Danielcretu1980, primeşti notificarile pe mail, dacă atunci când trimiţi o întrebare, bifezi "Doresc sa fiu notificat pe email cand apar raspunsuri (Aceasta facilitate este disponibila doar pentru userii care au adresa de email confirmata)".

Mulţumesc pentru răspuns.

| danielcretu1980 a răspuns (pentru NOname):

Ok. cum ramane cu alte notificari. Sunt obisnuit cu stilul FB. postul apare instantaneu, notificarea apare pentru orice.
spre exemplu nu pot afla care raspuns a fost votat inutil, care util, etc. poate nu am descoperit eu cum inca.
"ajut" oamenii doar de 3 zile.

| NOname explică (pentru danielcretu1980):

Danielcretu1980, pentru început citeşte Întrebările frecvente http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente, dacă nu le-ai citit încă, şi intră şi pe blog-ul site-ului http://www.TPU.ro/blog/, vei afla multe lucruri interesante.

Iar notificarile mai nou îţi apar şi pe profil, în stânga. Nici nu mai e nevoie să-ţi accesezi mail-ul ca să afli cine ţi-a răspuns sau ţi-a comentat răspunsurile. Mi se pare destul de ok aşa. Ţie?

| danielcretu1980 a răspuns (pentru NOname):

Fair.
FAQ am citit, merci.

| anutza a răspuns:

As mai adauga 2 categorii
- una cu teme (desi sunt interzise tot se fac, asa ca macar sa se faca "legal") si una cu joburi
- as face ceva cu privire la continutul obscen al unor intrebari/ raspunsuri pentru ca pe acest site sunt si minori si ar trebui cumva feriti de un astfel de comportament

| NOname explică (pentru anutza):

- Să "legalizezi" rezolvarea temelor pe TPU mi se pare o crimă (viitoarea generaţie chiar nu va mai şti să-şi folosească creierul).
- Pentru job-uri există deja categoria "Cariera". N-ar fi prea mult să mai faci una aproape identică?
- Ce exact ai mai face pentru prevenirea conţinutului obscen/injurios? Detalia-ză, te rog.
Mulţumesc.

| anutza a răspuns (pentru NOname):

- in legatura cu limbajul - Nu stiu programere dar stiu ca exista posibilitatea sa blochezi postarea unor cuvinte, la fel cum nu esti lasat sa scrii cu majuscule. in legatura cu temele - Eu am terminat de cativa ani si liceul si facultatea, pe timpul meu nu exista posibilitatea de ati rezolva temele pe net, dar acum existand internetul elevii inteleg ca "un mic ajutor" nu strica. despre joburi - la cariera sunt postate mai mult intrebari legate de facultati, despre ce job mi s-ar potrivi, la categoria joburi as introduce doar joburi - ex: o firma cauta x elevi/studenti pentru sampling 2 ore /zi, avand in vedere categoriile de varsta de pe acest site cred ca va gasi cu siguranta. Aceasta este parerea mea, ca la sondaje, nu trebuie judecata ca este buna sau proasta, e doar parerea mea personala. Multumesc pentru intelegere.

| NOname explică (pentru anutza):

Mulţumesc, anutza.

Eu nu va judec. Doar încerc să dialoghez cu voi, să-mi dau cu părerea, să înţeleg cum gândiţi, să vă fac să vă argumentaţi mai bine părerile... Nu trebuie să vă simţiţi atacaţi. Doar conversăm, atât.

| Zippy a răspuns:

Timpul de procesare al intrebarilor,raspunsurilor, schimbarile contului sa apara instantaneu(nu ca acum dupa o zi sau doua), as suspenda conturile tuturor agramatilor cu jumate de creier de la categoria religie si de la comics

| Rush a răspuns:

Nimic

| francesca89 a răspuns:

Mereu pui intrebari interesante care ne pun pe ganduri.
Eu una n'as schimba absolut nimic, e bine asa cum e

| Aromă a răspuns:

În primul rând aş modifica titlul site-ului care este greşit din punct de vedere gramatical. Nu ar trebui în loc de "Toţi Pentru Unu" să fie "Toţi Pentru Unul?" În fine,greşeala "creatorului". Altceva? Înainte de a ne crea un cont să fim "obligaţi" să facem un test grilă,un test de autocunoaştere,iar rezultatul să ajungă la admini şi să decidă dacă persoana respectivă e capabilă să ajute cu-adevărat...aşa, cred eu, am evita userii care fac mişto zi de zi,care încalcă regulamentul şi trist este că nu sunt sancţionaţi niciodată s.a.m.d.
Oricum site-ul s-a mai îmbunătăţit în ultima vreme şi sper că vom vedea noi schimbări,noi culori...o admosferă relaxantă şi cât mai plăcută. Mulţumim Cristinei, lui Cătălin, Stelei şi tuturor care au contribuit la îmbunătăţirea acestui site!

Bye!

| 19marian60 a răspuns:

Cred ca voi incerca urmatoarele:
1Crearea unui program care sa incerce blocarea intrebarilor si raspunsurilor care contin cuvinte obscene, expresii triviale(un program care sa elimine mesajele care contin anumite cuvinte cheie)
2 Sanctionarea "seniorilor" care pe blog sunt educati, manierati emitand idei si teorii care mai de care, iar cand pun o intrebare sau dau un raspuns te coplesesc cu insulte si o gramada de expresii pe care eu unul nici nu pot sa le scriu! Multumesc pentru atentie!(voi incerca sa completez raspunsul)

| DorelSudoru a răspuns:

As scoate chat-ul pentru ca nu ii vaad rostul

| pepy63 a răspuns:

Nu as schimba nimic

| Cocodrilo a răspuns:

Daca as fi implementatorul saitului, as mai umbla pe la formularile in romaneste ale textelor fixe ale saitului. In general ele par a fi foarte bune (nu am facut un studiu amanuntit) dar cel putin una sare in ochi,,Xxx a comentat la raspunsul tau". Nu poti sa comentezi,, la" ceva ci pur si simplu sa,, comentezi ceva". Expresia cu pricina un calc din engleza care din pacate mai scapa.

Ca administrator as incerca sa gasesc o metoda mai eficienta de a filtra mesaje care in mod clar incita la ura si discriminari prostesti.

| NOname explică (pentru Cocodrilo):

Mulțumesc, Cocodrilo. Bună observație.

| carminaburana43 a răspuns:

As deschide o rubrica de intrebari pentru cei de peste 4o de ani pentru ca cei de sub 25 de ani nu au cum sa raspunda si sa inteleaga problemele celor de peste 40 numai ar lua in deridere si ar face misto.Ori si noi de peste 40 poate am avea unele intrebari particulare cu care numai noi ne confruntam si nu au cum sa raspunda tinerii.Si totusi am dori un raspuns sau care site raspunde la problemele adultilor?

| Sabin91 a răspuns:

As face sa nu mai fie invidiosi, ipocriti, rautaciosiwinking

| emmyl a răspuns:

Așa cum e arată destul de bine. Aș încerca unele schimbări:
- secțiunea DISCUTĂ LIVE nu-și prea are rostul, doar dacă vă aduce profit;
- aș crea o dublurăla prima pagină, unde să apară doar întrebări pertinente, sau doar întrebările de la anumiți useri, pentru că apar prea multe întrebări fără rost (deschid TPU, văd prima pagină, banal, închid; interesul vostru e să aveți useri activi)
- un sistem de pedepsire a userilor care scriu indecent, chiar eliminarea din site, fără șansa de a se loga de pe același PC o vreme.
Ar trebui să repeți întrebarea și să alegi din răspunsuri, să faci un sondaj. Mai ales între userii serioși.

| NOname explică (pentru emmyl):

Mulțumesc, emil71. Interesante propuneri.

| emmyl a răspuns:

Arată bine așa cum e. Totuși aș încerca unele schimbări:
- aș scoate secțiunea DISCUTĂ LIVE;
- aș crea o dublură la prima pagină unde să apară doar întrebări pertinente și serioase, sau doar întrebăride la anumiți useri. Dacă deschid TPU și citesc prima pagină, găsesc douăzeci de întrebări banale, normal că închid. Sau să creați o secțiune unde să selectați ÎNTREBĂRI ALESE, în măsura în care vă permiteți să le alegeți.

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Daca...

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Daca as fi administratorul site-ului (TPU) as schimba regulile legate de rubrica intrebari.Pentru ca multi pun intrebari stupide si se incalca o serie de reguli dar toata lumea se face ca ploua asta e cel mai grav.As limita site-ul.Adica sa nu mai puna orice copil de 14 ani intrebari stupide in special la rubrica Dragoste si Sex.As mai face inca un lucru...Stergerea conturilor inutile.Multi isi fac cont pentru a pune o intrebare stupida... Dupa ce primeste la randul lui raspunsuri stupide intra pe contul lui si contul care a pus intrebarea stupida ramane uitat de el si poate cineva vroia si el sa isi puna (sa zicem) numele care l-a pus la cont insa nu poate.

| bendis92 a răspuns:

As adauga filtre pentru intrebari gen-"De ce nu zboara porcul?" Sincer nu sunt in masura sa comentez pentru ca treaba de administrator e ff solicitanta (bineinteles pe toti din afara pe care ii intrebi zic ca pot face treaba mai buna, cand de fapt nu pot, ca asa e la noilaughing deci ce avem acum e ff bun avand in vedere cati suntem si ca e gratis big grin Keep on the good work! happy