| youmail a întrebat:

De ce toti tampitii pun intrebari in categoriile care stiu bine ca nu au nicio treaba cu subiectul lor doar pentru ca vad ca acolo e mai mult trafic?
Va implor sa NU raspundeti intrebarilor puse in categorii inadecvate de cat cu.
"Du-te si intreaba-ma in categoria care trebuie si iti voi raspunde!"

Voi nu v-ati saturat de persoane ce vor coduri de telefoane la Sex
Sau teme de matematica la Probleme de familie?!
Si mai si incep obraznic cu "sa ma scuzati de categoria in care am postat dar... " dar pur si simplu vor sa profite de nesimtire.
Haideti sa incurajam putin bunul simt.
Va implor si va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos, ai propozitii fara predicat, folosesti regulile gramaticale aiurea (asta e cumva noua moda?) si ce treaba are bunul simt cu desteptaciunea? Poti sa ai bun simt si daca nu esti prea destept (din punct de vedere intelectual, nu folosit metaforic).
Iar daca "voi astia de pe TPU", care de altfel nu sunteti decat niste copii fara educatie si asta e de plans... puneti intrebarile "unde vor muschii vostrii" si nu e nimic in neregula cu lucrul asta, atunci spune-mi te rog, de ce au mai fost facute categoriile? Iti spun eu pentru ce au fost facute: pentru a respecta o ordine. De asta e tara asta asa cum e. Daca exista o regula de bun simt nu este respectata pentru ca este vazuta ca o impunere, ca o obligatie si lumea vrea sa arate "ca muschii lor sunt mai tari" decat ai celui care a facut acea regula. Ei bine, nu-i chiar asa. Asta da dovada de o imensa prostie. Regula a fost pusa tocmai pentru a pastra o anumita ordine, ca doar nu suntem animale sa traim cum apucam (sau eu cel putin asa sper, cu toate ca ceea ce vad in jurul meu ma ingrozeste).

O tara libera nu inseamna sa faci ce-ti trece prin cap tocmai pentru ca asa vrei tu. Gandeste-te ca ceea ce faci tu afecteaza si alti oameni cu care intri in contact si poate ei nu sunt de acord. Trebuie sa respecti si parerile lor pentru ca si ei, ca si tine, traiesc intr-o tara libera nu? De ce ii zici sa isi vada de treburile lui? El nu are dreptul la opinie? Nu traieste cumva in aceeasi tara cu tine? Si daca nu respectam si libertatea/parerea celui de langa noi (pentru ca si el are aceleasi drepturi ca noi) numai pentru ca ne consideram liberi si facem ce vrem ce rezulta? Un haos total, mai rau ca la animale (daca stai sa le urmaresti cursul vietii si ele respecta anumite reguli...reguli pe care nimeni nu le-a impus si totusi le rescpecta pentru un bun curs al vietii). Vrei sa fii 100% libera fara sa tii cont de cei din jurul tau? Du-te in jungla si traieste singura; alta modalitate nu exista.

71 răspunsuri:
| m4s4cru09 a răspuns:

Este foarte miso ce ai scris si ai 100% dreptate big grin

| pufosheniapufoshenia a răspuns:

Tampitii aia sunt doar niste tampiti oh go on

| ioana1704 a răspuns:

Din pacate e foarte adevarat ce se spune in niste statistici si anume ca f multi din tinerii nostri nu inteleg enuntul unei probleme... asa ca nu cred ca-ti va fi ascultata rugamintea

| Flav a răspuns:

Cica ''haideti sa incurajam putin bunul simt'', dar intrebarea incepe cu: ''de ce toti tampitii pun intrebarii...'' - that's a good one! I like it!

| andreepetpu a răspuns:

Aha.Deci.In primul rand.Esti chiar dus.In al doilea rand.Care e problema ta? Daca noi cei de pe TPU vrem sa primim intrebarea repede o punem unde vor muschii nostri nu muschii TAI! Intelegi? E o tara libera. Tu zici ca vrei sa incurajezi bunul simt, atunci tu te consideri mai destept sau ce? Un om destept nu ar fi scris la inceputul propozitiei, citez :"De ce toti tampitii" asa ca vezi-ti de treburile tale.

| Zoet a răspuns (pentru andreepetpu):

Ai perfectă dreptate! Un om care se respectă şi se crede deştept ar fi evitat acea propoziţie de la început.

| Vizitiul a răspuns:

Daca tot vorbim de bunul simt, hai sa lasam telefonul de la ureche in timp ce ne facem o poza. Plina lumea de impresari imprastiati. Si site-ul!

| sltlp a răspuns:

Te incurajez. Ceea ce ai scris acolo merge foarte bine cu initiativa mea http://www.TPU.ro/......ntreba-si/

| Азбука a răspuns:

Pfff, ai luat initiativa, vrei sa faci curatenia de toamna pe TPU. Anunta-ne cand vei fi incoronat si aplaudat. Pana atunci, spor!
"TAMPIZII"?

| Lisadream a răspuns (pentru andreepetpu):

E o tara libera dar aici e un site cu niste reguli! oare pentru ce s-au mai facut categoriile? daca cineva intra la categoria de sanatate nu-l intereseaza intrebarile de la dragoste si sex ca daca il interesa ar fi intrat acolo nu crezi?

| youmail explică (pentru andreepetpu):

1.Am spus doar putin, nu de tot.
2. Pentru ca exista CATEGORII si unii oameni chiar se chinuie sa le respecte.
3. Ai primi raspuns repede chiar daca ai posta in categoria corespunzatoare.Pentru ca sunt multi ca mine ce cauta din prima pagina Intrebari fara raspuns si incep sa raspunda la ele indiferent de categorie.
4. Nu, nu sunt eu mai smecher ca altii doar ca am putin simt civic si respect pentru munca altora.

| KidDaCuOcHiAlBaStRi a răspuns:

Sa iti dau eu un rasp pentru ca e cea mai accesata categorie...laughing doi la mana nu sti despre ce e vorba nu comenta

| Tweetymrrr a răspuns:

Eh'. Aşa e mai nou, nu ştiai? Fiecare postează unde vrea, ce vrea(bine, postează iar după îi este raportată întrebarea), cum vrea. happyDe ce ar ţine ei cont şi de categorie. Greu dom'le, greu!

| youmail explică (pentru Tweetymrrr):

Va multumesc tuturor pentru spiritul de observatie si pentru implicare.

In primul rand tin sa mentionez ca am folosit acea fraza de la inceput pentru a ma face cel mai bine inteles in ceea ce vroiam sa transmit sub influenta starii de moment in care am scris acest mesaj.

In al II-lea rand pot folosi perect gramatical limba romana, dar fara folos deoarece cei carora ma adresam nu o cunosc.

Va multumesc pentru sprijinul acordat tuturor si va invit sa indrumam persoanele de pe acest forum catre categoriile corespunzatoare.

Cei mai multi nu au inteles democratia.
Germania e o tara libera dar nu vezi o hartie pe jos. Avem dreptul de a avea o tara curata deci si un forum curat.

| ɔɐıɔ a răspuns:

Si exista si tampiti care ii ajuta...

| youmail explică (pentru ɔɐıɔ):

Corect! Asta din pacate e cel mai adevarat. Din acest motiv propun sa le raspundem tuturor cu freaze de genul celei sugerate de mine :

"Du-te si intreaba-ma in categoria care trebuie si iti voi raspunde!"

| youmail explică:

Plus faza cu : "Repede va rog ca doar dau funda!"
De parca ar da ceva de la ei.

| m4s4cru09 a răspuns (pentru andreepetpu):

Ai mare dreptate andreea

| youmail explică (pentru m4s4cru09):

Astia care ii dau dreptate andreepetpu sunt cei trimisi aici pentru 'detalii' la intrebarile puse aiurea. Un fel de trimisi in p**@.
Va apreciez si va respect punctul de vedere. Traim intr-o tara ce are libertate de opinie, de expresie, si nu in ultimul rand de asociere de opinii.

Va felicit pentru solidaritate desi este impotriva folosului acestei comunitati.

| m4s4cru09 a răspuns (pentru youmail):

Frate...eu am 2 stari cand intru pe TPU...
sper sa intelegihappy

| andreepetpu a răspuns (pentru m4s4cru09):

Mersi. Nu-i asa? Am ceva ce vreau sa le spun lor: Vorbeste o data si asculta de 3 ori.

| andreepetpu a răspuns:

Stii ce inseamna scurt si la obiect? Eu asta fac. Nu sporovaiesc ore in sir pentru ceva care NU se va INTAMPLA NICIODATA! Daca vrei sa stii, am aceleasi scopuri ca si tine, dar spre deosebire de TINE gandesc realist. Nu vorbi in numele altuia. Uita-te la tine! Cand tu vei reusi sa faci TPU asa cum vrei, atunci imi cer scuze.PANA ATUNCI, mai dati mult cu parerea, pentru ca iti zis ca 99, 9% nu te asculta pe tine, oricum vor face ce vor ei.

| andreepetpu a răspuns (pentru Lisadream):

Daca ai fi fost destul de inteligent/a ti-ai fi dat seama la ce ma refeream.Nu am zis ca nu vreau SA RESPECT REGULILE.Dar daca tu ai fi citit si prin context...in fine. Oameni`s oamnei.se judeca pentru NIMIC.

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Mai.Eu sunt de acord.Dar de ce vorbesti in numele altora.Vale fara uscaturi nu exista.Ce nu-ntelegi?

| andreepetpu a răspuns (pentru Азбука):

Tnx.
Mersi pentru partea ta depusa.

| ExistSiEuPeAici a răspuns:

In primul rand, se vede cat de bine " cunosti " limba romana. Apoi, cred ca bunul simt nu consta neaparat in a zice unui om ca " Vai, dar iesi, ca aici nu e categoria potrivita! ". Suncer, mi se pare prostesc si aiurea sa gandesti astfel. Nesimtirea nu consta in faptul ca unii oameni, care pun raspunsuri la categorii nepotrivite, spun " sa ma scuzati... [ bla bla bla ] ". Mie mi se pare ca e pur si simplu pentru ca chiar vor un raspuns, si in categoriile in care ei ar trebui sa puna intrebarea, nimeni nu " bantuie ".
Nu sunt una dintre persoanele care pun intrebari la alte categorii, dar pur si simplu nu as proceda ca tine... mi se pare extrem de stupid straight face.

| youmail explică (pentru ExistSiEuPeAici):

Suncer, mi se pare prostesc si aiurea sa gandesti astfel.

Se scrie astfel:
Sincer, mi se pare prostesc si aiurea sa gandesti astfel.
3 greseli:
sIncer nu sUncer
Virgula si punctul se pun imediat dupa cuvant.

Apoi, (...) nu e categoria potrivita! ".

existe : inaintea ghilimelelor deoarece incepi un citat.

Mie mi se pare ca e pur si simplu pentru ca chiar vor un raspuns

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Mie mi se pare ca

| KidDaCuOcHiAlBaStRi a răspuns:

Pana la urma nu-ti place intrebarea nu sti despre ce e vb nu te bagawinking

| youmail explică (pentru ExistSiEuPeAici):

Mie mi se pare ca e pur si simplu pentru ca chiar vor un raspuns, si in
1 "pentru ca chiar vor" - Chiar era nevoie cacofonia?
2. Mie mi se pare ca (...) chiar era nevoie de un pleonasm in plus pentru a imi demonstra cat de bine cunosti tu in schimb aceasta limba spre deosebire de mine.
3. "(...) vor un raspuns, si in categoria (...)" - ori pui virugla, ori pui "si". a da, era sa uit, limba romana.

4. Nu sunt Ungur dar limba romana la mine nu este limba materna.
Asa ca poti spune cum vrei dar te-a facut un strain.
Vorbesc 5 limbi fluent + romana => 6 limbi straine (pentru tine).
Turca, Rusa, Engleza, Franceza, Germana si Romana.
Macar de ai vorbi tu toate aceste limbi asa cum vorbesc eu romana.

Concluzie:
Nu mai arunca cu pietre inainte sa te uiti la tine.