| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta chestiune este adresata pentru oamenii cu experienta de viata sau care au trecut printr-o situatie asemanatoare.
Nu vreau sa va plictisesc, dar am nevoie de un sfat…. De orice! Scuzati greselile de exprimare si de ortografie. Nu am media 10 la romana!
Am la scoala un profesor (nu preda la clasa mea ), dar se comporta foarte ciudat cu mine. Exceptand faptul ca mereu se uita la mine ciudat cand trec pe langa el sau intoarce capul dupa mine…. intr-o zi veneam de la scoala, trecand pe langa un sens giratoriu, obesrv pe cineva care se uita la mine dintr-o masina (era X)si ideea e ca directia lui de mers era toatal opusa fata de a mea. Practit si-a scos capul pe geam la 180 de grade si s-a uitat asa la mine cateva secunde. M-am simtit foarte stanjenita. In plus putea face accident. In anul urmator, adica acesta am vorbit pentru prima data cu el, ma rog eram nervoasa ca nu ne primeau in scoala ca nu aveam nu stiu ce chestie si X a venit sa rade de noi. In acel moment vorbeam cu un coleg mai mare. Nu l-am observant pe X cum vine din spate. Eu, nervoasa fiind am inceput sa ii iau pe toti la impins vagoane. "Cum sa nu ne lase sa intram in scoala…. Sa pierdem materie de bac pentru asa o porcarie!", pe moment nu mi-am dat seama, credeam ca inca ma mai uit la colegul meu, dar nu era asa…. M-am uitat la X cand am spus asta. La care el imi raspunde "Iubita…." si nu a mai spus nimic. am stat si m-am gandit si mi-am stors creierii si nimic. NIMIC ce sa aiba putina logica.
De mai multe pot sa spun ca m-a urmarit efectiv prin scoala. Obisnuiesc sa stau foarte mult cu colegii din alte clase… pana le vin profesorii de la ora respectiva. si se mai intampla sa stau cu ei cand au ora si cu X … si el are obiceiul prost de a intarzia la ore. Si stau eu asa cu coleguti mei mai mici, pana apare X. Colegii, normal intra in clasa…. Dar el nu! Eu nu il bagam in seama pana acum… de ce? Pentru ca eu ma duceam linistita, ca un elev silitor(dup ace am interziat 10 minute) la ora mea. Si el vine dupa mine si "ma paraseste " exact cand fac virajul spre clasa.
O data m-a dat exemplu la o clasa … si stiu foarte clar ca eram eu cea descrisa de el. de ce? Pentru ca X m-a vazut ca stau in pauza cu o fata din clasa respectiva. Descriind acea persoana care, dupa cum spunea el "are un model negativ in viata, se poate observa dupa vestimentatia ei ", X se uita la colega mea mai mica.
Mai sunt multe alte faze, dar nu vreau sa va plictisesc!
Nu stiu! Mi se pare doar mie ciudat ca un profesor sa se comporte asa? In plus mai este si casatorit si are si doi copii, cel mai mare fiind(fata) cu vreo 2-3 ani mai mica decat mine, Iar pe langa asta, slujba de la scoala nu e principal lui ocupatie, cea mai importanta fiind cea din sarbatori (daca intelegeti ce vreau sa spun…. Mi-ar fi greu sa spun ca este ……, mi-e frica sa nu se prinda cineva de cine este X si apoi sa se auda tot felul de zvonuri ). Nu am ce spune, nu este urat el ca barbat dar… nah! Sin inca ceva, eu sunt opusul a ce place el(asa mi se pare), adica se vede dupa cum se imbraca fiica sa si dupa cum ma imbrac eu (adica eu sunt cu negrul, cu rock-ul ….)
Va rog! Un sfat! Daca am omis ceva ma puteti intreba. Vreau sa stiu ce inseamna acest coportament. Poate ura fata de ceea ce exprima fata mea(care, poate cere palmi). Va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Sfatul meu e sa eviti sa te mai intalnesti chiar si acidental cu profesorul respectiv. Daca banuiesti ca-ti poarta sambetele de ce mai stai prin clasele unde are ore, chiar daca intarzie(chiar, tu n-aveai ora, nu trebuia sa fi in clasa ta?), sa stai de vorba cu alti colegi pe traiectoria lui, adica prin fata claselor de unde e posibil sa iasa de la ore.Astfel vei evita un conflict, daca asta vrei, bineinteles. Daca lucrurile se agraveaza, ai parintii, diriginta si director la scoala care sunt convinsa ca sunt dornici sa te asculte si ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai dar ce te mai victimizezi in fata unui om ce se uita dupa craci.E ceva normal, toti o facem...sau poate se chinuia sa se uite la alta iar tu ii stateai in cale.
Nu te urmareste doar pe tine prin scoala, mai sunt si alti elevi.Tin minte ca profa de fizica, cand era de serviciu pe scoala, avea grija de toate etajele cladirii, adica mai arunca cate un ochi pe holuri.Sa nu fie vreunul pilit, drogat, etc. Oare ma iubea sau ce naiba!? ca zilnic ma sorbea din priviri...ti-o jur!

"slujba de la scoala nu e principal lui ocupatie, cea mai importanta fiind cea din sarbatori (daca intelegeti ce vreau sa spun…. Mi-ar fi greu sa spun ca este ……, mi-e frica sa nu se prinda cineva de cine este X si apoi sa se auda tot felul de zvonuri )"
Ce?!?! e mos Craciun?!? rolling on the floor Hai ca esti funny...
Deci, in concluzie, asadar, prin urmare...eu sunt X! big grin
AUZI SI LA ASTA DE DEASUPRA MEA ce se strofoaca cu "FORMA DE HARTUIRE"
SI cam asa iti pierzi locul de munca fara sa fii vinovat...

| SunOfThe a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce *** mea! 1 la mana, e preot! doi la mana: care craci? singurele parti din corpul meu, unde e piele vizibila sunt mainile si fata(nu port niciodata decolteu, si nici haine multate, in caz de stii cum se imbraca cei care asculta rock)! in plus, tot timpul sunt imbracata in negru! nu cred, in nici un caz, ca e hartuire! dar in fine... mi-am facut o ideea mai conturata asupra celei facute deja...

| Oprea_Cristina_1978 a răspuns:

Eu as zice sa fii atenta, sunt refulari pe care anumiti barbati (mai ales cei din preajma adolescentelor) le considera indreptatite. Este o forma de hartuire, insa nu este prea evidenta. comportamentul lui, basically, nu este ok. daca aveti psiholog, vorbeste cu el. E bine sa mai vorbesti si cu alte tipe poate asemanatoare tie, ca sa nu se intample vreo nefacuta. Si daca ai prieten, avertizeaza-l. E bine sa nu ii dai nas, sa il ignori si sa iti controlezi putin reactiile (poate si vestimentatia si machiajul). Fii pe faza si nu ii da nas, ai gija sa nu ramai singura cu el aiurea'n tramvai si in caz ca se intampla, analizeaza fff bine ce vrei sa se intample. Si faptul ca acum ai un stres - este tot o forma de hratuire. SI e bine sa anunti asta, nu s-o lasi asa si sa astepti sa se intample ceva. De multe ori chiar se intampla, nu risca nimic. crede-ma ca nu merita.

Be safe!