| IustinaSiAtat a întrebat:

Ajutati.ma si pe mine pentru un ierbar va rog.Cand infloresc urmatoarele plante:

-marar

-sunatoare

-castravete

-grau

-mana maicii domnului

-par

-rosia

-scovarc

-coada soricelului

-gura leului

-bostan

-regina noptii

-petunie

-sanziene

-iasomie

Macar cateva daca ati sti. mi-ati fi de mare folos.Multumesc anticipat.

Funda

1 răspuns:
| 7Roby7 a răspuns:

Cele mai multe dintre ele primavara si vara,iar legumele de mai sus primavara si toamna,dar sunt foarte "fitoase".Au nevoie de otrava de gandaci,sa nu le manance frunzele ca daca le mananca e vai si amar de unele dintre ele si ar fi indicat iarna sa se puna un fel de plasa prinsa cu niste metale care sa acopere plantele,ca sa nu ajunga zapda pe ele, si dupa ce ninge sa ia zapada de pe plasa si sa o puna pe langa dar fara sa atinga anumita planta, deoarece apa de la zapada e mai buna pentru plante(chestia cu iarna nu e obligatorie...)