| dulshe a întrebat:

AJUTOR!
am facut scoala in romania pana in clasele I-IV si un trimestru din clasa a V-a ...in acesti ani am luat numai premiul I pe al 2-lea si al 3-lea loc...am avut note ff bune...in lasa a V-a am plecat in spania si acum as vrea k la urmatorul an de scoala sa ma intorc( as fi in clasa a VIII)...nu stiu daca se iau notele de aici in considerare( nu prea cred pentru ca nu sunt aceleasi materii, si nu se invata la fel)... dar credeti ca daca mas descurca fff bine in clasa a 8-a in romania as avea sanse sa ma fac politista?
PLS HELP ME!

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vino la inceputul anului si vezi tu. Acum cativa ani fata unei colege a fost in America cu bursa in clasa a IX - a facut acolo un an de zile. Cand a venit nu i s-a recunoscut anul facut acolo... sau nu a putut ea sa recupereze, nu stiu. Cert este ca a mai repetat o data anul.
Presupun ca intre timp lucrurile s-au schimbat. Conteaza sa inveti tu bine si sa stii la materiile din care vei da acele teze unice - in functie de asta fiind distributia in licee. Daca vrei sa mergi la un liceu de politie - atunci vei intra pe baza notelor de la acele teze unice. Daca vrei sa faci Academia de Politie - dupa liceu - conteaza sa termini unul si sa ai note suficient de bune, sa fii suficient de inalta (trebuie sa ai mimin 1.65 m) si sa ai intre peste 18 ani si sub 28 ani.
http://www.academiadepolitie.ro/Facdepol/admitere/admitere.html
Succes si multa bafta,

9 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu conteaza ce note iei in clasa a 8.winking oricum poti sa fi politista daca iei examenul pentru asa ceva big grin MULT SUCCE!

Janina
| Janina a răspuns:

Pai din cate stiu eu ti-ar fi mai usor daca te-ai indrepta spre un liceu militar...pentru ca apoi vine Academia de politie si se intra mai usor si esti mai pregatita dupa un asa liceu.Parca daca faci liceu militar nu se mai tine cont la Academie de inaltime.

| andi a răspuns:

Raspuns: eu cred ca te-ai descurca f. f. f. f. f. f bine in clasa a 8-a, numai nu incerca o medalie, doar un premiu, e buna si o mentiune, iar dupa ce termini liceul sa faci o academie de politie! mult succes! kiss

| borsec a răspuns:

Pai nu conteaza ce note iei in clasa 8. Dupa ce termini si liceul poti sa dai examen de admitere la Academia de Politie din Bucuresti.
Multa bafta!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca se iau in considerare. dar trebuie sa incepi in septembrie si numai tarziu sau mai devreme, altfel trebuie sa dai diferente la limba romana. o nota de castellano are valoric acelasi corespondent cu nota de la romana, dar materia nu este aceiasi. daca inveti bine normal ca ai sa reusesti, eventual cum spuneam poate trebuie sa faci pregatire in plus la limba romana, eu nu stiu ce examen se da la politie. cel mai bine ar fi sa te testezi la un profesor si sa vezi daca exista diferente si daca sunt trebuie sa pui mana pe carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, si eu vreau sa dau la politie si am note si eu fff. bune ma regasesc oarecum in tine daca vei invata bine spaniola si vei fi asa constienta si pe viitor ai toate sansele! cu drag, anda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu nu veni in romania am fost in spania si acolo se lucreaza mai bine decat in romania depinde pe profesori

| mariuta a răspuns:

Eu cred ca da...