| denniss006 a întrebat:

Am 105kg si varsta de 17 ani, merg la sala de 4 ani si vreau sa stiu daca este normal ca la varsta asta sa fiu asa dezvoltat.

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu prea e normal sa fii gras la 17 ani.

| vocea a răspuns:

Nu este bine daca este grasime acolo, trebuie sa ai 105 kg dar de masa musculara.

| BlackRose03 a răspuns:

Depinde de inaltime. Daca mananci toata ziua dulciuri trebuie ca ai si grasime.Persoanele de peste 100 de kg, care au aceasta greutate fara a avea grasime ci doar muschi sunt mai rar intalnite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu eram la fel ca tine. Eu nu mancam nici pic de dulciuri sau zahar, dar ai grija ca si apa "ingrasa" (adica atarna in grasime). Cel mai bine e sa faci acasa bicicleta pana faci febra si dupa ce-ti trece alt fel de exercitii si tot asa. Eu am slabit doar mergand 1km de acasa la liceu pe jos, de la 98kg la 90kg... Asta intr-un an. Acum scad lejer si daca mananc o paine la o masa, am facut muschi de trosneste bicicleta, dau ture de teren usor si slabesc din ce in ce mai repede. Iti recomand sport, nu diete drastice, si in nici-un caz pastile! Apropo avem aceeasi varsta! Si vara sa faci totul la aer liber. Nu in sala sau in casa, dar iti poti face trasee, slabesti usor si faci mai mult pentru ca nu-ti oboseste asa usor corpul deoarece ai aer curat peste tot.

| denyzo a răspuns:

Nu este normal. Trebuie sa incerci sa indepartezi dulciurile si excesul de zahar. Seara NU trebuie sa mananci mult, chiar foarte putin daca se poate. Incearca sa nu manci deloc paine la mese. Du-te la sala in continuare, mananca sanatos. Fa-ti un program anume si tine regim.

Mult succes!

| denniss006 explică:

Am doar masa musculara si grasime 17% si 1.80 analtime